Ailenin 4. şehidi KDP kurşunuyla

l Şengal’in Xanesor beldesine Rojava’dan ve Şengal köylerinden gelen binlerce kişinin protesto ettiği KDP-AKP çeteleri, halkın üzerine kurşun yağdırdı.

15 Mart 2017 Çarşamba | Haber

KDP çeteleri, Şengal’deki mevzilere doğru protesto yürüyüşü düzenleyen halka saldırdı. Saldırıda bir genç kadın şehit oldu, 10’dan fazla kişi de yaralandı. Yaralılardan 3’ünün durumu ağır.

Şengal’in Xanesor beldesine yönelik saldırıları kınamak için Rojava’dan gelen halk, Şehitlik ziyaretinin ardından Xanesor beldesinde bir araya geldi. Xanesor, Serdeşt ve Şengal’in köylerinden gelen çok sayıda kişi de Rojava’dan gelenleri karşıladı. Binlerce kişi 100 araçtan oluşan konvoyla KDP’ye bağlı çete gruplarının mevzilendikleri yöne doğru harekete geçti. Xanesor çıkışından araçlardan inen halk yürümeye başladı. 

KDP çetelerii, yürüyüş yapan halkı taradı. Saldırı sonucu Özgür Êzidî Kadın Hareketi (TAJÊ) Meclisi üyesi 20 yaşındaki Nazê Nayîf Qewal şehit oldu. 10’dan fazla kişi de yaralandı. Şehit düşen Nazê’nin cenazesi Şengal’deki kurum üyeleri ve kalabalık bir halk kitlesiyle Xanesor Hastanesi’nden alındı. Şehidin cenazesi Serdeşt’te bulanan ailesine teslim edilmek üzere Şengal Dağı’na gönderildi. Hebaba aşiretinden olan Nazê Nayîf Qewal’in ailesi Şengal’e bağlı Zomanê köyünde yaşıyor. Ailesi 73. fermanda Şengal’i  terk etmedi ve Şengal Dağı’na sığındı. Şehit Nazê’nin kardeşi, dayısı ve bir akrabası da daha önce Şengal direnişinde şehit düşmüştü.

Ağabeyinin yanına

 Nazê Nayîf Qewal, 2014’te DAİŞ çetesinin saldırısında şehit düşen Êzîdîlerin defnedildiği Şengal Dağın’daki Kandil mezarlığında ağabeyinin yanında toprağa verildi. 

3’ünün durumu ağır

AKP/KDP çetelerinin saldırısı sonucu yaralanan 15 sivilden 3’ünün durumunun ağır olduğu kaydedildi. Ağır yaralılar tedavi için Rojava’ya götürülürken, diğer 12 yaralı ise Xanesor’da tedavi ediliyor.

2 gazeteci de yaralandı

AKP/KDP çetelerinin Şengal'in Xanesor ilçesinde halka yönelik saldırısı esnasında haber takibi yapan Êzîdîledir televizyonu Çira TV’nin muhabirleri Jinda Asmin ve Delila Axin de yaralandı. El ve ayaklarından yaralanan gazeteciler tedavi altına alındı.

Şengal'i savunacağız 

KDP'ye bağlı çetelerin saldırısına maruz kalan binlerce kişi, Xanesor beldesinde açıklama yaptı. Halk adına konuşan Şêx Xelef, "Biz savaş istemiyoruz, bizler barış için yürüdük. Fakat onlar bize saldırdılar. Birbirimize karşı savaşmamalıyız, düşmana karşı birlik olmalı ve savaşmalıyız. Yaşanan fermanda PKK kendisini canlı kalkan yaptı. Êzîdîlik için bedel ödediler. 'Biz Êzîdîyiz' diyen herkes bu saldırılara karşı çıkmalıdır" dedi.

Rojava'daki halkın destek vermek için geldiğini, savaşı durdurmak için yürüdüklerini belirten Şêx Xelef, "Fakat topraklarımızı işgal eden Erdoğan ve Barzani çeteleri bize saldırdılar. Bizler sivil olmamıza ve silahsız olmamıza rağmen bize gene de saldırdılar. Bizim aramızda şehit ve yaralananlar oldu. Bizler o şehit düşen arkadaşlarımızın intikamı alacağız. PKK sonuna kadar bizimle oldu ve biz de sonunu kadar PKK ile birlikte olacağız” diye konuştu.

Rojava'dan destek için gelen halk adına ise Hesekê Halk Meclisi Yöneticisi Eziz Eli bir konuşma yaptı. Eli, şunları ifade etti: "Sonuna kadar Şengal halkına destek vermeye devam edeceğiz. Eğer gerekirse bölgeyi korumak için de geleceğiz. Şengal Kürdistan ve insanlık tarihinin onurudur. Şengal'i satanlar bütün Kürdistan'ı satacaklardır. Ulusal Kongre Kürtlerin gündemindeyken bu saldırılar bilinçli bir şekilde Erdoğan tarafından yapılmaktadır.” ROJNEWS / ŞENGAL


1299

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA