Hollanda umursamayınca Erdoğan çıldırdı

Hollanda, Türk hükümetinin yaptırım kararlarını pek umursamadı. Buna çok bozulan Erdoğan ise Srebrenitsa’da barış gücü olan Hollanda’yı Boşnakları katletmekle suçladı. Rutte ise Erdoğan’ın sözlerini "iğrenç yalan" diye niteledi.

15 Mart 2017 Çarşamba | Dünya

Hollanda, Türk hükümetinin yaptırım kararlarını pek umursamadı. Buna çok bozulan Erdoğan ise Srebrenitsa’da barış gücü olan Hollanda’yı Boşnakları katletmekle suçladı. Rutte ise Erdoğan’ın sözlerini "iğrenç yalan" diye niteledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AKP Hükümeti’nin önceki gece açıkladığı yaptırımlar konusunda konuştu. Dün yaptığı açıklamada Rutte, "Türkiye’nin yeni açıkladığı yaptırımlar o kadar da kötü değil" yorumunu yaptı. Hollanda Başbakanı, "Diğer yandan, bu hafta sonu yaşananlar konusunda çok öfkeli olmak için sebeplerimiz varken, Türkiye’nin yaptırımdan söz etmesini halen tuhaf buluyorum" dedi.

Bakanlar Kurulu’nda alındı

AKP Hükümeti yaptırım kararını önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısında aldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, AKP’li bakanların referandum propagandası yapmasına izin vermeyen Hollanda ile üst düzey diplomatik ilişkilerin askıya alındığını ve diplomatik uçuşlara izin verilemeyeceğini açıklamıştı. Ayrıca kriz nedeniyle Türkiye’ye dönmeyen Hollanda Büyükelçisi’nin de ülkeye girişinin yasaklandığını duyurmuştu. Kurtulmuş, Türkiye Meclisi ve Hollanda parlamentosu arasındaki dostluk grubunun Türkiye kısmının lağvedilmesi için meclise tavsiye edilmesi kararı alındığını da söylemişti.

Mülteci tehdidi

Ayrıca Avrupa Birliği ile imzalanan mültecilerle ilgili anlaşmanın da tekrar gözden geçirilebileceği tehdidini savurmuştu. AB’nin anlaşma sonrası sözlerini yerine getirmediğini savunan Kurtulmuş, mülteci sorununun tüm Avrupa coğrafyasının sorunu olduğunu belirterek, "Kusura bakmasınlar, mülteciler meselesinde takındığımız tavrı gözden geçiririz" ifadelerini kullanmıştı.

Ekonomik yaptırım yok

Türk hükümetinin yaptırımları arasında ekonomik alanın olmaması ise dikkat çekti. Bunda Konya’nın yüzölçümü kadar bir ülke olan Hollanda’nın tarımda bir yılda 90 milyar Euro dış satım yaparken, AKP hükümetinin icraatlarıyla Türkiye’nin artık samanı dahi dışardan alacak duruma düşmesinin etkisi de büyük. 

Çünkü Türkiye dışa bağımlı

Türkiye tarımdan kimyaya, sanayiden enerjiye kadar bir çok alanda büyük oranda dışarıya bağımlı. Artık patates dahil birçok tarım ürünü ile et stoğunu dışardan alan Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılık oranı ise yüzde 75’lere çıktı. Tarımda ise kapasitenin altında seyreden üretim, teşvik edilen ihracat politikalarıyla beraber dış ticaret açığının büyümesine ve iç piyasada fiyat artışına neden oluyor. Hayvancılıkta da aynı durum söz konusu. Bu ticaretten en büyük payı ithalatçı firmalar alıyor.

Erdoğan iyice çıldırdı

Hafta sonunda Hollanda’nın önce Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni vermemesi, ardından kara yoluyla Rotterdam’a giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı sınır dışı etmesiyle tırmanan kriz, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Nazi kalıntısı’ suçlaması ile yeni bir boyut kazanmıştı. Nazi benzetmeleri tepki çekerken, Erdoğan ise Hollanda’yı hedef almaktan vazgeçmedi. 

Tarihi çarpıtıyor

Dün Tıp Bayramı'na dair ‘Kaçak Saray’da  düzenlenen etkinlikte konuşan Erdoğan, "Biz Hollanda'yı ve Hollandalılar Srebrenitsa Katliamı'ndan tanırız. Onların cibilliyetinin karakterinin ne kadar bozuk olduğunu 8 bin Boşnak'ı orada nasıl katlettiklerinden tanırız, bunları iyi biliriz" dedi. 

Erdoğan'ın bu açıklamasında Hollanda'dan yanıt gecikmedi. Başbakanı Rutte, "Erdoğan durumu kızıştırmaya devam ediyor" dedi. Hollanda haber ajansı ANP'ye konuşan Rutte, Erdoğan’ın sözlerinin "iğrenç bir tarihi yalan" olduğunu söyledi. 

Erdoğan’ın sözünü ettiği Srebrenitsa Katliamı, Yugoslovya iç savaşı sırasında  yaşanmıştı. Temmuz 1995’te Sırplar Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentindeki binlerce kadın ve çocuklar dahil binlerce Boşnak’ı katletmişti. BM çatısı altında görev yapan 400 silahlı Hollanda barış gücü askeri katliamı önleyememişti.


 HABER MERKEZİ


1207

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA