Konferans katılımcıları gazetemize konuştu ‘İlkti, daha güçlüsünü yapacağız’

“Êzidî kadınlarına yönelik soykırımcı saldırılar ve soykırıma karşı direniş ile mücadele yöntemleri” düzenlenen Uluslararası Êzîdî Kadın Konferansı’na yaklaşık 300 kişi katıldı.

15 Mart 2017 Çarşamba | Kadın

MURAT MANG / BİELEFELD


“Êzidî kadınlarına yönelik soykırımcı saldırılar ve soykırıma karşı direniş ile mücadele yöntemleri” başlığıyla hafta sonu Bielefeld’de hafta sonu düzenlenen Uluslararası Êzîdî Kadın Konferansı’na, Almanya’nın yanı sıra Kuzey ve Güney Kürdistan, ABD, Kıbrıs, Ermenistan, İngiltere, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsviçre ve Danimarka’dan yaklaşık 300 kişi katıldı. Soykırımın, kadın kırımının, savaşın travmatik etkilerinin Şengal kadınları özelinde tartışıldığı ve soykırımcı güçlerin yargılanmasına ve yeni katliamları engellemeye dönük birçok hususun tartışıldığı konferansa dair katılımcılar görüşlerini gazetemize anlattı. 

Kürt kadınlar, dünyanın en güçlü kadınları

Melanie Kupper (Ceni Kürt Kadın Barış Bürosu temsilcisi): Bir Alman kadın olarak Êzîdî kadınların durumu beni çok etkiliyor. Kadınlar Arap ülkelerine kaçırıldı ve oralarda satıldılar. Buna karşı uluslalarası düzeyde mücadele gerekiyor. Bir an önce kurtarılmalılar. Beni Kürt kadınları ile çalışmaya iten en güçlü etken, Kürt kadınların mücadeleci olmasıdır. Özellikle son zamanlarda birçok alanda kendi sorunlarına çare oluyorlar, kendilerini koruyorlar, akademiler açıp araştırmalar yapıyorlar, kendi kurumlarını oluşturuyorlar. Bugün baktığımızda dünyada en güçlü kadın Kürt kadınıdır.

Kardeş kanı dökmek isteyenlere cevaptır

Feleknas Uca (HDP Amed Milletvekili): Êzîdî kadınlar ilk defa bir araya gelerek bir konferans düzenliyor. Bu yönüyle tarihi bir konferanstır, kutluyorum. 3 Ağustos’tan önce örgütlülüğümüz olsaydı, böyle konferanslar düzenleseydik, meclislerimiz olsaydı, savunma güçlerimiz olsaydı, bu katliam bu kadar etkili olmazdı. Tarihi bir süreçte bu konferans yapılıyor. Kardeş kanı dökmek isteyenlere iyi bir cevaptır. Önümüzdeki süreçte daha güçlü konferansların yapılacağını düşünüyorum. Êzîdîler için yapılan yardımlar Hewlêr’den öteye gitmiyor. Yapacağımız çalışmalarla bu tersine çevrilebilir, Şengal’i de özgürlüğüne kavuşturabiliriz.

‘Onları saç tellerinden öpüyorum’

Leyla Sansar: Bu konferansı Şengal’de mücadele eden kadınlara adıyorum. Onlar bizim her şeyimiz. Tek tek gözlerinden, saç tellerinden öpüyorum. Tüm Kürt kadınlarına çağrıda bulunuyorum. Birlik olsunlar, örgütlensinler. Biz Êzîdî kadınlar şimdiye kadar kim olduğumuzu bilmiyorduk, gözlerimiz açıldı. Serok Apo’nun sayesinde her şeyi gördük.”

Delal Aldemir: Ben Êzîdî bir kadın olarak Mesud Barzani’yi protesto ediyorum. Biz Êzîdîler sırtımızı ona vermiştik. Maalesef bize ihanet etti. Bir daha ona güvenmeyiz. Bu Konferans da Barzani gibilerine güzel bir cevaptır. 

‘Organizasyon süperdi’

Nilgün İsfendiyar (Bielefeld Belediyesi Entegrasyon Merkezi Temsilcisi): Êzîdî kadınlar gelip böyle bir konferans düzenleyeceklerini söyleyince elimizden geldiğince onları destekledik. Organizasyon süperdi, Êzîdî kadınları tebrik ediyorum. Kadınların böyle ortak bir çalışmada bir araya gelmeleri önemli ve anlamlıdır. Bugün hala DAİŞ’in elinde Êzîdî kadınlar var, bu durum beni de etkiliyor. Çok üzücü. Demokratik sistem adına, insanlık adına böyle bir şeyi kabul edemeyiz. İnsanın içi acıyor.449

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA