Hanau Cemevi'nde 8 Mart Paneli

Hanau Cemevi'nin düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen panele Almanya'nın çeşitli bölgelerinden birçok panelist kadın ve kadın sanatçı katıldı.

15 Mart 2017 Çarşamba | Kadın


FİLİZ ARGAL/HANAU


Hanau Cemevi'nin düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen panele Almanya'nın çeşitli bölgelerinden birçok panelist kadın ve kadın sanatçı katıldı.

Etkinliğin tüm moderatörlüğünün kadınlar tarafından organize edildiği gecede, Hanau Cemevi Kadın Kolu Başkanı Hatice Aydın iki yıllık süreç içinde yapmış olduğu faaliyet ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aydın, bu süreç içinde gerek inançsal ve gerekse sosyal etkinliklerde özveriyle emek verdiklerini ve bu azimle yarınlara taşıyacaklarının işaretini verdi.

Gecede bir diğer panelistlerden Almanya Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) Yönetim Kurulu (YK) Üyesi Özgür Demir İnce, AAKB Baden-Wüttemberg Temsilcisi Medine Yılmaz ve Cumartesi Anneleri Platformundan Aysel Ocak katıldılar.


'Başka bir alternatifimiz yok'


AAKB YK Üyesi Özgür Demir İnce, yaptığı konuşmada özellikle Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde oluşan kadın örgütlülüğü önündeki siyasi, sosyal ve kültürel engellerin nasıl aşıldığını ve bu süre içinde kadın birliğinin önemine ve kararlı duruşunun getirdiği 15 yıllık bir başarının önemine değindi.

Özgür Demir İnce, konuşmasının devamında, "Bugün özellikle Türkiye'deki Antidemokratik uygulamalar olağanüstü hal uygulamalarına rağmen kadın hareketinin sınıf bilincinin önüne geçilmediğini görüyoruz. Bizler Alevi, Kürt, Êzîdî, Süryanî, Ermeni, Laz, Türk hiçbir ayrım yapmaksızın kadın olduğundan dolayı gerek kimlik, gerek inanç ve gerekse egemen erkek zihniyeti tarafından cinsiyet ayrımı dolasıyla her türlü şiddet, tecavüz ve ötekileştirilmeye çalışılmasının önüne geçmek biz kadınlar olarak bu hukuk dışı uygulamalara karşı örgütlemekten direnmekten başka bir alternatifimiz yok" vurgusunda bulundu. 


Birlikte hareket etme 


AAKB Baden-Wüttemberg eyalet Temsilcisi Medine Yılmaz, yaptığı konuşmada şunlara dikkat çekti, "Kadın hareketinin günümüzde eğitim seviyesi, politik, siyasi ve sınıfsal bilinci artıkça güncel gelişen toplumsal gelişmelere daha duyarlı davranmasının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında örgütsel temelde, özgür iradeye sahip olmaları açısından çok büyük önem taşıyor. Kadın örgütlülüğünün günümüz koşullarında bugün var olan gerici zihniyet karşısında daha çok bir araya gelme birlikte hareket etmeye gereksinim duyuluyor."


'Kararlı hak mücadelesi sonucu olacaktır'


Bir diğer panelist Cumartesi Anneleri Platformundan Aysel Ocak ise, Anadolu kadının asırlar boyunca verdiği hak mücadelesi doğrultusunda karşılaştığı zorlukların ve onca çekilen acıların bedelinin kadınlar üzerindeki toplumsal travmaların getirdiği tahribatına vurgu yaptı. Ocak, konuşmasında bilhassa Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasında kadın örgütlülüğünün önündeki engel ve sıkıntıların aşılması için tıpkı Cumartesi Anneleri'nin 623'üncü haftada göstermiş olduğu kararlılık gibi yaşamın her alanında da bu örgütlülük mücadelesini göstereceğinden en küçük bir şüphe duymadığını ifade etti. Aysel Ocak, "İçinde bulunduğumuz Anadolu coğrafyasında özellikle 1990 yılların başından beri birçok kadının yüreğinde acılar, kederler ve isyanlar oluşturdu. Birçok faili meçhul olayların yaşandığını gördük, yaşadık ve tanık olduk. Yaşam bize şunu gösteriyor eğer bir gün bu topraklara özgür kadın ve eşit hak temelinde bir dünya sunacaksa bu da biz kadınların kararlı hak mücadelesi sonucu olacaktır dedi.

   Panelin en anlamlı renklerinden biride genç sanatçı Lale Koçgün oldu. Koçgün geçmişte Anadolu'da yaşamış kadın halk ozanlarından birçok deyiş ve ağıt okuyarak panele katılanlara duygusal anlar yaşattı. Etkinliğin bitiminde tüm katılımcılar 'Özgür bir Dünya için', 'Özgür gelecek için', 'Kadın cinayetlerinin yaşanmadığı eşit hak ve eşit ücret için', 'Tek adam Diktatörlüğüne karşı' HAYIR dövizleri kaldırdı. 


973

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA