Maraton başlıyor

Avrupa'da tek adam diktatörlüğüne karşı 'Hayır' cephesi her geçen gün biraz daha büyüyor. Kurulan platformlar çok sayıda sivil toplum örgütünü ve bağımsız şahsiyetleri bünyesinde topluyor. Hedef, Avrupa’da çok geniş kesimlere giderek, güçlü bir 'Hayır' ile AKP faşizmiyle hesaplaşmak.

17 Şubat 2017 Cuma | Haber

A. ERKENDİ / M.ZAHİT EKİNCİ / AYŞE EĞİLMEZAvrupa'da Hayır Platformu'ndan sonra Almanya başta olmak üzere yurtdışında tek tek Hayır platformları kuruluyor. Anayasa referandumunda 'Hayır' diyecek farklı çevrelerden geniş bir yelpazeyi bir araya getiren platformlar, zaman kaybetmeden seçim çalışmalarına başladı. Yurt dışında seçim maratonu başlarken, AKP-MHP'nin katliamcı politikaları ve tek adam diktatörlüğüne karşı ise 'Hayır' diyenler örgütleniyor. 

Hayır Platformları yayılıyor 

Almanya'nın Stuttgart, Duisburg, Frankfurt ve İsviçre'nin Basel gibi birçok kentinde Hayır Platformları oluşturuldu. Stuttgart'ta Hayır Platformu için DİDF derneğinde yapılan toplantıya 50'nin üzerinde kişi katıldı. Toplantıda, SKB, AGİF, ATİK-Tohum, AABF BW Bölgesi, SKB, SAKM, HDK-Stuttgart Meclisi, NAVDEM, Kürt Kadın Hareketi, SYKP, ADHK, ADKH, FEDA, DİDF, ADG Interkulturelles Forum, Alınteri, Maraş İnisiyatifi, Initiative Kürdistan - Solidarität Stuttgart, Internationale Liste MLPD gibi kurumların yani sıra bireyler de yer aldı. AABF, bütün demokratik platformlarda yer alacağını açıkladı. "Faşizme, Tek Adam Diktatörlüğüne Hayır" ortak slogan olarak belirlendi. 

Müşahit listeleri çıkacak

Bileşenleri genişletmek için kimlere, nasıl gidilebileceği, kararsızlara ve farklı kesimlere yönelik çalışma ve kullanılacak dil, semt ve mahallelerdeki çalışmalar gibi başlıklar tartışıldı ve iş bölümü yapıldı. Her hafta çarşamba 18.00'de farklı bir kurumda toplantı yapılacak. Tüm kurumların temsilcilerinden yürütme seçildi. Yanı sıra, seçim sözcüleri belirlendikten sonra, 3 gün içinde müşahit listelerinin çıkarılması, Whatsapp grubu ve Facebook sayfasının açılması, derneklerde halk toplantıları, her kurumun bir hafta boyunca yaptığı işlerle ilgili bilgi vermesi, herkesin yakınlarını telefonla arayarak 'Hayır' için ikna etmesi, stand, çadır, 25 Mart'ta miting gibi etkinlikler ve Almanca bildiri hazırlanması gibi kararlar alındı. Son olarak, 26 Şubat'a kadar seçim kaydı için yoklama yapma ve yaptırma uyarısında bulunuldu. 

Gezi ve 7 Haziran ruhuyla 

Hamburg'da kurulan Kuzey Almanya Hayır Platformu bileşenleri de Hamburg Alevi Kültür Merkezi'nde bir araya gelerek seçim çalışmalarını değerlendirdi. Toplantıya Hamburg NAVDEM, DKTM, Alevi Kültür Merkezi (AKM), Hamburg HDK, DİDF, Partizan, Mig-Zentrum, Hamburg CHP, Kaşanlılar Köyü ile Yardımlaşma Derneği, Sosyalist Kadınlar Birliği, Avrupa Karakoçanlılar Derneği, Hamburg Haziran Hareketi, AGİF, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) yanı sıra bir çok bağımsız şahsiyet katıldı. Bileşenler, anayasa referandumu seçimine Gezi ve 7 Haziran ruhuyla başlayacakları mesajını verdi. Toplantıda 11 kişiden oluşan koordinasyon oluşturuldu. Koordinasyon Pazartesi bir araya gelerek çalışmalarını somutlaştıracak. 

Herkese ulaşabilmeliyiz

Partiler, örgütler üstü bir bileşen olarak kendisini örgütleyecek Platform, tüm renkleri ve kesimleri kapsamayı planlıyor. Hamburg ve çevresinde 88 bin seçmen olduğuna dikkat çekilen toplantıda "Ulaşabildiğimiz herkese ulaşmamız gerekiyor. Erdoğan kendi çıkarları için en kirli ilişkileri kullanırken bir HDP'li ile bir CHP'li neden yan yana gelmesin. Hayırlara vesile olan bir çalışma içerisine girmemiz gerekiyor. Birbirimize karşı önyargısız hareket etmemiz gerekiyor" denildi. Hızla mahallelerde toplantılar, panel ve seminerler organize etmenin önemine vurgu yapılan toplantıda, Alman kamuoyunda da duyarlılık oluşturulması için çalışmaların yapılması gerektiği kaydedildi. 

Geçmiş seçimden ders çıkararak

Duisburg'da da Hayır Platformu kuruldu. Platform'un kuruluş çalışmalarını yürüten demokratik kitle örgütleri ADHK, AGİF, ATİF, Darıcalılar İnisiyatifi, DKTM, DİDF, Freis Forum Duisburg ve Kürecikliler İnisiyatifi yaptıkları son toplantı ile birlikte sürecin siyasal ve pratik ayaklarını planladı. Avrupa Hayır Platformu'nun da temel prensiplerini tartışan kurumlar, Duisburg çevresinde Erdoğan ve AKP rejimine karşı en geniş birlikteliğin kurulması, tüm ilerici unsurların enerjisinin referandum çalışmasına kanalize olması için tartışmalar yürüttü. Son yıllarda HDP üzerinden ortak seçim çalışmaları yürüten bileşenler, bu pratiklerden de dersler çıkararak çıtayı dahada yükseğe çıkarmanın, faşizme ve her türden imha ve inkar saldırılarına karşı her geçen günün daha verimli kullanılması gerektiğini vurguladılar. Yürütmesini de seçen platform, hazırlık sürecinin ardından en kısa zamanda çalışmalarını sokağa taşıyacak. 

Üç aşamalı seçim çalışması

Almanya'nın Frankfurt kentinde de Hayır Platformu kuruldu. Frankfurt Türk Halkevi'nde yapılan toplantıya Frankfurt ve çerçevesinden çok sayıda kurum temsilcisi ve şahsiyet katıldı. Frankfurt çevresinde 'Hayır' diyecek tüm çevrelere ulaşmayı esas alacaklarını ifade eden HDK Almanya Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Emin Yıldız, 3 aşamalı bir seçim çalışması yürüteceklerini belirterek şunları paylaştı:

* 7 Haziran seçimlerinde ulaştığımız seçmenlerin referandum seçimi için kaydı olup olmadığını kontrol etmek ve kaydı olmayanların kaydını yaptırmak,

* Kitleri sandığa taşımak ve sandık güvenliğini sağlamak,

* Avrupa'dan Türkiye ve Kürdistan'daki hayır kampanyasına katılabilecek kişileri belirleyerek göndermek.

'Kararsızlara ulaşmalıyız' 

HDK-Frankfurt Eşbaşkanı Şengül Yalçın ise "Hayır kampanyasını kendi etrafımıza değil bizden uzak olan, kafasında soru işareti olan kitlere taşımalıyız. AKP camilerde 'Evet' oyu için propaganda yapıyor. Biz de kendi 'Hayır' materyalimizi alıp camilere gidebilmeliyiz. Gençleri hayır etrafında örgütlemeliyiz" diye konuştu. 

9 kişilik koordinasyonun oluşturulduğu toplantıda, gençlik, kadın ve basın komiteleri oluşturularak çalışmaların hızla başlatılması kararı alındı. 

Hessen Hayır Girişimi kuruldu 

Almanya'nın Hessen Eyaleti'nde de sivil toplum örgütü üyeleri bir araya gelerek Hayır Girişimi oluşturdu. Hessen Hayır Girişimi'nin, referandum sürecinde 'Hayır' kampanyalarını koordine edeceği kaydedildi. Kuruluş toplantısında konuşan Hessen Parlamentosu Bağımsız Milletvekili Mürvet Öztürk, "Çok büyük bir şaşkınlık var; bir çok kişi hala neler olduğunu bilmiyor" dedi ve ev ziyaretleriyle de bu belirsiz kesimi 'Hayır' oyu için örgütleyeceklerini açıkladı. Hessen Milletvekili Turgut Yüksel ise Hessen'de 120 bin seçmenin mevcut olduğuna dikkat çekerek, seçmen kaydı olmayanların 26 Şubat'a kadar Türk Konsolosluğu'nda kayıt yaptırması gerektiğinin bilgisini verdi. 

Turgut Yüksel (SPD) ve Mürvet Öztürk'ün (Bağımsız) yanı sıra aralarında CHP Hessen, Rheinland, Saarland Birliği, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), TÖDER, Frankfurt Alevi Kültür Merkezi, Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği, Birleşik Haziran Hareketi, Demokratik İşci Dernekleri Federasyonu, Frankfurt Türkiye Sosyal Demokratları Derneği, Hessen Türk Toplumu ve Türk Alman Kulübü üyelerinin de olduğu yaklaşık yüz kişi, Anayasa referandumunda 'Hayır' oyunun önemine dikkat çekti. 


Basel'in hedefi geniş 'Hayır' cephesi

Diğer kentlerde olduğu gibi İsviçre'nin Basel kentinde 16 Nisan'da yapılacak referandum için 'Hayır' kampanyasının startı verildi. Sol, sosyalist çevreler, inanç grupları, kadın, gençlik örgütleri ile Kürt Toplum Merkezleri katıldı.

Toplantıda referandumda 'Hayır' cephesine geniş bir katılımın sağlanması amacıyla gerekli alt yapı çalışmalarının hemen başlatılması kararı da verilen toplantıda çalışma komiteleri belirlendi. 


SEÇMEN KAYDINIZI KONTROL EDİN

Yurt dışında kurulan temsilciliklerde oy verme işlemleri 27 Mart-9 Nisan tarihleri arasında, gümrük kapılarında ise 27 Mart-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. "www.ysk.gov.tr" adresinin "yurt dışı seçmen sorgulama" bölümünden oy kullanabilmek için seçmen kütüğünde kaydınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 


ADRES BEYAN FORMUNU DOLDURUN

18 - 26 Şubat arasında yurt dışı seçmen listeleri www.ysk.gov.tr adresinden ilan ediliyor. Bu tarihler arasında seçmenlerin kayıtlarını kontrol etmeleri, eğer seçmen kütüğünde kayıtları yoksa veya kayıtları hatalıysa en yakın konsolosluğa gidip itirazda bulunarak adres beyanlarını vermeleri gerekmektedir. Adres Beyan Formu'na "www.ysk.gov.tr" adresinin "yurt dışı seçmen" bölümünden de ulaşabilirsiniz. Konsolosluklardan itiraz işlemlerini yapan seçmenler, düzeltilmiş kayıtlarını ancak 3 Mart'tan itibaren www.ysk.gov.tr adresinden görebilir. 


HERHANGİ BİR TEMSİLCİLİKTE OY KULLANILABİLİR

Kaydınız yoksa veya bilgilerinizde eksiklik varsa askı dönemi içinde yurt dışında size en yakın konsolosluğa başvurmanız, yurt içinde ise pasaportunuzla birlikte önce nüfus müdürlüğüne müracaat etmeniz sonra başvuru belgelerinin onaylı bir örneğini Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu'na veya size en yakın ilçe seçim kuruluna teslim etmeniz yeterli. Yurt dışındaki seçmenler, sandık kurulan herhangi bir temsilcilikte veya gümrük kapısında oylarını kullanabilir. 


Frankfurt

Duisburg


Hamburg
1432

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA