Pompeo’dan sonra Dunford

CIA Başkanı Mike Pompeo’nun geçen haftaki teftişinin ardından ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da bugün Ankara’ya geliyor. ABD ve Türkiye Savunma Bakanları dün Brüksel’de bir araya geldi. Türk Savunma Bakanı, Kürt karşıtı açıklamalarına devam ederek, muhataplarını ikna etmeye çalıştı.

17 Şubat 2017 Cuma | Haber

Türk Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile yaptığı görüşmede, YPG’nin temel bileşeni olduğu QSD’ye ve Rojava Kürtlerine olan düşmanlığını tekrarlayarak, ABD’den de destek istedi. Işık destek arayışını İspanya Savunma Bakanı Maria Dolores Cospedal Garcia, İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, İngi̇ltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian nezdinde de sürdürdü.

Türk Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı üçüncü oturumuna, NATO Gürcistan Komisyonu Savunma Bakanları Toplantısı’na ve DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon toplantısına katılmak üzere bulunduğu Belçika’nın Brüksel kentinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Minbic ve Reqa’ya tehdit

Fikri Işık, Bab’da yürütülen işgal harekatıyla ilgili sorular üzerine kentin tamamen kuşatıldığı ve içeride de operasyonun sürdüğünü söyledi. Bab tamamen işgal edildikten sonra Cerablus’daki gibi Türk usulü normalleştirmeye girişeceklerini ifade eden Işık, Türk Cumhurbaşkanı’nın tehditlerini tekrarladı: “El-Bab’dan sonra umuyoruz Münbiç’teki PYD/PKK unsurlarının tamamının Münbiç’ten çekilmiş olması bizim arzumuz bu noktada ABD ile çalışıyoruz. 


ABD’den istediğini alamamış

Arzu ettiğimiz sonucu şu anda alamadık ama El-Bab operasyonundan sonra, Türkiye’nin iki önceliği olacak bunlardan birisi Münbiç birisi de Rakka aolacak. Münbiç’te PKK/PYD varlığını kesinlikle kabul edemeyiz. Türkiye’nin ulusal güvenliği için çok büyük bir tehdittir. Bunu en kolay ve en hızlı biçimde sağlamanın gayreti içindeyiz. Bir gerilime sebep olmadan ancak bu hedefi geliştirmek konusunda kararlıyız. Bu çalışma El Bab’dan sonra da devam edecek.”

ABD Genelkurmay Başkanı geliyor

Bakan Işık, ABD Genelkurmay Başkanı’nın bugün Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydederek, ABD’nin Reqa operasyonunu önemsediğini, ancak Türkiye’nin tavrını sürdürdüğünü söyledi. Bakan Işık, “yanlış aktör” olarak değerlendirdiği YPG öncülüğündeki QSD ile operasyonun yapılmasına karşı olduklarını tekrarladı. Bakan Işık, bunu Uluslararası Koalisyon’un diğer bileşenlerine de aktardıklarını ifade etti. Türkiye’nin her türlü desteğe hazır olduğunu pazarlayan Işık, “Bu noktada doğrusu ABD’nin tavrından farklı olarak biraz daha evet bu konuyu hızlı bir şekilde değerlendirelim noktasında gördük” dedi.

Türkiye planlarını anlatacak

 ABD Genelkurmay Başkanı’nın Türkiye’de Türk Genelkurmay Başkanı ile görüşeceğini belirten Işık, bu görüşmenin önemli olacağını, çünkü askeri açıdan Reqa operasyonunun birlikte yapılıp yapılamayacağı noktasında önemli değerlendirmeleri içereceğini; teknik çalışmalar da yapıldıktan sonra bir karara varılacağını anlattı. Türk Milli Savunma Bakanı Işık, şöyle devam etti: “Benim gördüğüm ABD bu noktada kesin kararını vermiş değil. Yani biz bu işi PYD unsurları ile yapacağız noktasında değiller. Önümüzdeki görüşmeler ABD’nin nihai kararını vermesinde etkili olacaktır diye düşünüyoruz.”

PKK’ye karşı destek almış

 Bu arada PKK ile ilgili son derece önemli bir görüşme yaptığını savunan Bakan Işık, “PKK’ya karşı Türkiye’ye çok daha fazla destek vereceklerini Mattis (ABD’nin yeni Savunma Bakanı) özellikle ifade etti. Türkiye 40 yıla yakın bir zamandır PKK ile mücadele veriyor çok daha fazla destek vereceğiz diye, çalışma arkadaşlarına talimat verdiğini ifade etti. Bu da Türkiye açısından önemli bir durum.”

Kendilerine güvenli bölge

ABD, Fransa ve ingiltere Savunma Bakanlarına uçuşa yasak ve güvenli bölgeler için detaylı sunumlar yaptığını aktaran Bakan Işık, “Ama bunu fırsat bilerek PYD’nin hakimiyet kurmaya çalıştığı alanlarda da güvenli bölge oluşumunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi PYD’nin fırsattan istifade kendine bir güvenli bölge oluşturmasına izin vermeyeceğimizi kendilerine ifade ettik. Bu ABD Savunma Bakanı ile yaptığımız ilk görüşme dolayısıyla bizi uzun uzun dinlediler. Bundan dolayı memnunuz” diye sürdürdü.

Bakan Işık, temasları kapsamında ayrıca İspanya Savunma Bakanı Maria Dolores Cospedal Garcia, İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, İngi̇ltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ile de görüştü.

CIA Başkanı Mike Pompeo, ilk yurtdışı gezisini Ankara’ya yapmıştı.CIA’in yeni Başkanı Pompeo, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş, Türklerin Kürt karşıtı eksenindeki planlarını dinlemişti. Akar’a göre bitti

Erdoğan’ın körfez ülkelerindeki sünni bloktan finans arayışına MİT Müsteşarı ile birlikte eşlik eden Türk Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, önceki gün Türk gazetecilere konuştu. Erdoğan’ın gazetesi Sabah’ın yazarlarından Okan Müderrisoğlu, görüşmeyi köşesine taşıdı. Müderrisoğlu, Türk Genelkurmay Başkanı Akar’ın şunu söylediğini yazdı: “Gözümüz aydın, El-Bab operasyonu bitti. Temizlik yapılıyor.”


BRÜKSEL923

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA