New York’ta bir Kürt terzi... Aziz Ormancı

Aziz Ormancı, ABD’nin New York kentinde terzilik yaparak hayatını kazanan bir Kürt. 43 yaşında olan Ormancı, yaklaşık 20 yıldır Amerika’da yaşıyor. Bizde buraya nasıl geldiğini merak ettik ve şimdiye kadar hangi ünlülerin dükkanında prova yaptığını öğrenmek istedik.

17 Şubat 2017 Cuma | Toplum-Yaşam

MEHMET ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG


Aziz Ormancı, ABD’nin New York kentinde terzilik yaparak hayatını kazanan bir Kürt. 43 yaşında olan Ormancı, yaklaşık 20 yıldır Amerika’da yaşıyor. Bizde buraya nasıl geldiğini merak ettik ve şimdiye kadar hangi ünlülerin dükkanında prova yaptığını öğrenmek istedik.

Ormancı kendisini şöyle tanıtıyor, “Amed’in Silvan (Farqin) ilçesi nüfusuna kayıtlıyım. Babam hala orada yaşıyor. Alemin diğer fertleri ise İstanbul’da ikamet ediyor. Ben de uzun yıllar İstanbul’da yaşadım. İstanbul’da tanıştığım bir Amerikalıyla evlendikten sonra ABD’ye yerleştim. Hani derler ya macera dolu Amerika. Benimki de biraz öyleydi aslında. ABD’ye geldikten sonra 3 yıl boyunca Michigan Eyaleti’nde yaşadım. Sürekli iş imkanlarını araştırıyordum. Sonuçta yabancı bir ülkedesin ve geçimini sağlamak zorundasın. Michigan’dan ayrıldıktan sonra Başkent Washington’a gittim.”

Ünlülerin mağazasında iş bulur

Daha sonra ABD’li eşinden ayrılan Aziz Ormancı, New York kentinde ünlülerin mağazası olarak bilinen Barney’de provacı olarak iş bulduğunu ve buraya yerleştiğini belirterek devamında şunları dile getiriyor, “Çalıştığım 15 yıl zarfında ABD’nin tanınmış bir çok simasıyla burada tanıştım. Bu mağazada bir takım elbisenin fiyatı 2 bin dolardan başlar ve 10 bin dolara kadar çıkar. ABD sinemasının en ünlü isimlerinden Tom Cruise, Keanu Reeves (Matrix ) filminin yıldızı, Vin Diesel (Hızlı ve Öfkeli) filminden tanınıyor, Michael J Fox (Geleceğe Dönüş) Uzay Yolu filminden tanıdığımız Patrick Stewart, ABD’nin ünlü komedyenlerinden sayılan Christ Rock başta olmak özere bir çok insanın evine giderek provalarını aldım.”

New York’ta Silvano Terzihanesi 

Aziz Ormancı, 15 yılın deneyim ve birikimine güvenerek iş hayatına atıldığını ifade ediyor, “15 sene boyunca çalıştığım Barney mağazasından ayrılarak kendime ait terzi dükkanı açtım. Silvano Custom Tailor NYC ismiyle bilinen bu dükkanda takım elbise, ceket, gömlek ve pantolon dikiyorum. Kumaşlarımız genelikle İtalyan ve İngiliz kumaşlarıdır. Yani ünlülerin rağbet ettiği kumaş çeşidi. Çoğu ünlü prova için dükkanıma gelirken, bazıları da beni eve çağırıyor ve burada prova aldırıyorlar” şeklinde konuşuyor. 

4 yaşındaki oğlu Ronan 3 dilde konuşuyor

Aziz Ormancı 25 yıl boyunca babasını ve 18 yıl da annesini görmediğini ifade ediyor. Bu hasrete dayanamayan Ormancı daha sonra Güney Kürdistan’ın başkenti Hewler’de ailesiyle bir araya geldiğini söylüyor. Japon vatandaşı Kimi adında bir kadınla evli ve dört yaşında Ronan adlı bir çocuğu olduğunu belirten Ormancı, Ronan’ın dört yaşında olmasına rağmen kendisiyle Kürtçe, Annesiyle Japonca, okulda da İngilizce konuştuğunu söylüyor.  

2253

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA