Mêrdîn’in organik sabunu

Merdîn’de dede mesleği olan sabun üreticiliğini sürdüren Funda Aksen, kimyasal katkı kullanmadan, doğal yöntemlerle elde ettikleri organik ürünlerin rağbet gördüğünü dile getirdi.

17 Şubat 2017 Cuma | Toplum-Yaşam

Merdîn’de dede mesleği olan sabun üreticiliğini sürdüren Funda Aksen, kimyasal katkı kullanmadan, doğal yöntemlerle elde ettikleri organik ürünlerin rağbet gördüğünü dile getirdi. 

Mêrdin’de dedesinden kalma sabun işletmeciliğini devralan Funda Aksen, kimyasal maddeler kullanmadan, ev ortamında ve tamamen doğal yollarla üretim geleneğini sürdürüyor. Aksen, “cilt problemleri, saç dökülmesi ve hastalıkları” bulunan insanların ürünlerinden memnun kaldığını savunarak, kimyasal kullanmadıklarını yineledi. 

Kentte sabun üretiminin yaygınlaşmasının nedenlerine dikkat çeken Aksen, “Özellikle sabun üretiminde kullanılan Menengiç, badem, zeytin gibi bitkilerin Mêrdin’de yetişmesi ve burada hamam kültürünün olması, sabun üretiminde etkili. Bu bitkiler aynı zamanda şifa kaynağı” diye konuştu. 

Katkı maddesi yok

7 yıldır bu işi yapan Aksen, sabunların yapılış aşamalarını şöyle anlattı: “Bitkiler özlerini kaybetmeden kaynatılıyor. Kazanlarda yağlarımız soğuk üretiliyor. Ham maddesi zeytinyağından oluşuyor. Sabunların çeşidine göre, kendi doğal bitkisel yağları da miktarlarına göre katılıyor. Kiminin yüzdeliği vardır, kiminin yarı yarıyadır, kiminin daha yüksektir. Bazıları tamamen saftır. Yağ oranı ne kadar yüksek olursa, şifa oranı da o kadar yüksek oluyor. Başka bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Her yaştaki insan kullanabilir.” 

Her cilt için farklı üretim


Köpük için fabrika ortamında kullanılan kimyasal kostiğin aksine doğal kostik kullandıklarını dile getiren Aksen, herkesin saç ve cilt özeliğine uygun olarak ayrı ayrı sabun bulundurduklarını söyledi. Aksen, “Biz Menengiç’e Mêrdin’de Arapça olarak Bıttım(Kürtçe: Kizwan) diyoruz. Fıstık ağacı aslında Menengiç’tir. Menengiç’in asıl adı yabani fıstıktır. Yabani fıstık aşılandığında bildiğimiz fıstık oluyor. Ve o fıstıkların yağını kullanıyoruz. Menengiç kullanan bir insanın saç ve cildi yağlı olmalıdır. Çok kuru cilt ve saça ise badem iyi geliyor” diye belirtti. 

Aksen, sabunların yapımının maliyetinin çok fazla olmasına rağmen şampuanlara göre daha uygun satıldığını, doğal ve organik olduğunu sözlerine ekledi. 

Doğal yaşama dönüş mutluluk verici

Ürünlerine gösterilen ilgiden memnun olan Aksen, insanların artık kimyasal ürün kullanmaktan mustarip olduklarını ifade ederek, “Artık insanlar alternatif tıp’a yöneldi. Herkes organik ürünleri kullanmaktan yana. Doğal yaşama geri dönüş bizi de memnun ediyor. Artık kimyasallara yer yok” şeklinde konuştu. 545

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA