Almanya’da ilk Müslüman mezarlığı

Almanya’da ilk Müslüman mezarlığı 2018 yılın ilkbaharında Wuppertal kentinde açılacak.

17 Şubat 2017 Cuma | Toplum-Yaşam

Almanya’da ilk Müslüman mezarlığı 2018 yılın ilkbaharında Wuppertal kentinde açılacak. 

Şimdiye kadar Almanya’da yaşamını yitiren Müslümanların defnedilmesi için yerel mezarlıklarda belirli araziler ayrılıyordu. İlk kez tamamen İslami kaidelere göre defin işlemleri gerçekleştirecek, yönetimi tamamen Müslümanlardan oluşacak bir mezarlık kurulacak. 

Almanya’da yaşayan Müslümanlar ağırlıklı olarak cenazelerini bu ülkede toprağa vermiyor. Bunun temel nedenleri arasında; mezarlıkların kişiye özel olmaması önemli bir etken. Mezarlık ancak 20-25 yıla kadar kiralanabiliyor, ardından üzerine başka bir cenaze defnediliyor. Almanya’da definin kefen yerine tabutla yapılması da başka bir neden. Wuppertal’de oluşturulacak 

Yahudi ve Protestanların yanında

Mezarlığın yeri olarak ise daha önceden Protestanlar tarafından mezarlık olarak alınmış. Çok büyük olduğu için bir kısmı Yahudi cemaatine tahsis edilmiş mezarlıkta, 20 bin metrekarelik arazi ise boş bırakılmış. Belediye meclisinin onayıyla daha önce hiçbir definin yapılmadığı bu arazinin Müslümanlara verilmesi kararlaştırıldı. 

50 adet dini ve bir tane de belediye mezarlığı olan Wuppertal kentindeki bu arazi üzerindeki mezarlık Müslüman Mezarlığı Derneği tarafından organize edilecek. 

Söz konusu mezarlık önündeki yasal engeller Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyalet Parlamentosu tarafından 2014 yılında çıkartılan bir yasayla kalkmıştı. 

1866’da kurulan ve Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan ‘Berlin İslam Mezarlığı’ Almanya’da Türk mezarlığı olarak bilinen ülkenin en eski İslami Mezarlığı. Bu mezarlıkta I. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın yanında savaşan Türkiyeliler burada defin edildi. ‘Şehitlik Mezarlığı’ ismi verilen 150 yaşındaki mezarlık 1989’dan bu yana kullanılmıyor. 

n HABER MERKEZİ 


701

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA