Bu fotoğraf suç sayıldı!

HDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın mitingdeki fotoğrafını facebookta paylaşan HDP’li Abdullah Çiçek, “örgüt propagandası” yapmakla suçlanıyor ve halen tutuklu yargılanıyor.

17 Şubat 2017 Cuma | Haber

Tutuklu bulunan HDP Datça İlçe Yöneticisi Abdullah Çiçek, partisinin Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştığı için “örgüt propagandası yapmak”la suçlandı. 

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik olarak yürütülen operasyonlar kapsamında 11 Ocak sabahı evine yapılan baskınla gözaltına alınan ve 13 Ocak’ta Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin “Örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan HDP Datça İlçe Yöneticisi Abdullah Çiçek için hazırlanan iddianamede skandal iddialara yer verildi.

Miting fotoğrafının paylaşılması

Çiçek’in, 27 Ekim 2015 tarihinde HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın bir mitingde çekilen fotoğrafını ve yine DAİŞ’e karşı mücadelede şehit düşen ve Minbic ile simgeleşen Ebu Leyla’nın fotoğrafını facebook hesabında paylaştığı için “Örgütü propagandası yapmaktan cezalandırılması“ talep edildi. Çiçek’e yöneltilen suçlamalara gösterilen delillerin tamamı 2010 ile 2016 yılları arasında facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar. 

Kürdistan’ı özlemek de

İddianamede “25 Ocak 2012 tarihinde “of of gurbetlik ne zaman bitecek çok özledim Rıha’yı köyümü Kürdistan topraklarını Kürtçe konuşan insanları bu Marmaris, Datça artık beni boğuyor” paylaşımı da suçlu olduğunu gösteren bir delil olarak sunuldu. Sarı, kırmızı ve yeşil renkteki flamanın “Örgüt renklerini simgelediği” 25 Ocak 2015 tarihinde üzerinde sarı kırmızı yeşil poşu ile zafer işareti yaparak çekilmiş fotoğrafı da delillere eklendi.  

 

MUĞLA


836

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA