Gazeteci Aysel Işık'ın suçu netleşti: JINHA muhabiri olmak

Kapatılan JINHA muhabiri Aysel Işık hakkında hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları ve JINHA muhabiri olması suç sayıldı.

17 Şubat 2017 Cuma | Haber

Kapatılan JINHA muhabiri Aysel Işık hakkında hazırlanan iddianamede, sosyal medya paylaşımları ve JINHA muhabiri olması suç sayıldı. 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) muhabiri Aysel Işık, 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve hala kısmi sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak'ta 21 Kasım 2016'da haber takibi yaptığı sırada gözaltına alındı. Aynı zamanda Şırnak Üniversitesi öğrencisi olan Işık, çıkarıldığı mahkeme tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı.

Şırnak Cezaevi’nden Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Işık hakkındaki iddianame hazırlandı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Işık hakkında “Örgüt üyeliği” iddiasıyla ceza istenirken, delil olarak sosyal medyada paylaştığı bir Şırnak fotoğrafı gösterildi. Savcı Emre Eroğlu, aylarca yıkılan Şırnak’ın fotoğrafı ve yanında meydanda Türk bayrakları olan fotoğrafı paylaşan Işık'ın “Örgüt üyesi” olduğuna kanaat getirdi.

Ayrıca Işık'ın tüm Türkiye’nin gündeminde yer alan Hurşit Külter’in kayıp olmasına ilişkin paylaşımları da suç sayılan iddianamede, JINHA muhabiri olması da suç olarak gösterildi. İddianamede dünyanın ilk kadın ajansı olan JINHA’nın KHK ile kapatıldığı belirtilerek, şöyle denildi: “Şüphelinin eylemleri ve görevine bakıldığında, terör örgütünün basın ve yayın organı gibi faaliyet gösteren haber ajansında muhabir olması, bu kapsamda kullanmış olduğu sosyal medya hesabından terör örgütü lehine ve örgüt propagandası niteliğinde paylaşımlarda bulunması ve haberler yapması, örgütün ideolojisini benimsemesi, örgütle organik bağın gerçekleşmiş olduğu, şüphelinin eylemlerinde süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk bulunması hususları birlikte değerlendirildiğinde propagandayı aştığı, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olması sebebiyle üye terör örgütüne üye olma suçunu işlediği anlaşılmıştır.”

Işık'ın ilk duruşması, 1 Mart'ta Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.  


 ŞIRNAK


344

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA