Encu: Tahliyeye sevinecek değilim

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, "Bu tahliyeye sevinecek değiliz” dedi.

17 Şubat 2017 Cuma | Haber

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, "Bu tahliyeye sevinecek değiliz” dedi.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da rehin alınarak cezaevine konulan ve hakkında 22 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu'nun tahliyesine karar verildi. Kararın ardından, HDP Milletvekili Hüda Kaya'nın da bulunduğu heyet, Encu'yu karşılamak üzere bulunduğu Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gitti. HDP’liler, Encu'yu çiçeklerle karşıladı. 

Cezaevi önünde kısa bir açıklama yapan Encu, şunları söyledi: "Bu tahliyeye sevinecek değiliz iki eş başkanımızın hala içeride olması, diğer arkadaşlarımızın rehin tutulması, 70’e yakın belediye başkanlarının, parti yöneticilerinin, birçok il başkanlarımızın siyasi kararla içeride olması aslında Türkiye’deki hukuk sisteminin iktidara ne kadar bağımlı olduğunu, nasıl bir siyasi kararla tutuklandığımızın göstergesidir. Hele referandum sürecinde bizleri çalışamaz hale getirmek istemeleri, halkımıza baskılarla, tutuklamalarla referandumda ‘Evet’i çıkarmak istemelerinin açık bir göstergesi. Bu saçmalık bir an önce son bulmalı.

Siyasi kararla rehin tutulduk

Siyasi bir kararla buradayız. Dosyalarımız incelerinse sırf halkımızın yanında bulunduğumuzdan kaynaklı rehin tutulduk. Kimseden korktuğumuz yok. Özellikle cezaevindeki süreçte bizleri yalnız bırakmayan Kürdistan’dan Türkiye’den Avrupa’dan bize dayanışma mesajı gönderen herkese teşekkür ediyoruz. Bizi sahiplenen halkımıza, sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onların direnişi cezaevinde direnişimiz oldu." 


 KOCAELİ


163

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA