Kadınlar Önderliği için eylemdeydi

'Hebûna Serok Apo Xwebûna Me Ye’ sloganıyla yürüyen kadınlar, özgürlüğü için Kürt Halk Önderliği etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

17 Şubat 2017 Cuma | Kadın

EYLEM KAHRAMAN 


Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve onun şahsında Kürt halkına yapılan Uluslararası Komplo'nun 18'inci yıl dönümünde Almanya Kürt Kadınlar Birliği'nin (YJK-E) çağrısıyla Almanya'nın Düsseldorf, Köln, Aachen ve Bonn şehirlerinde protesto eylemleri yapan Kürt kadınları uluslararası komployu kınadı.

Düsseldorf

YJK-E'nin çağrısıyla saat 14:30'da Düsseldorf Merkez Tren Garı önünde bir araya gelen Kürt kadınlar, 'Hebûna Serok Apo Xwebûna Me Ye, Bê Serok Jiyan Nabe' şiarıyla uluslararası komployu kınayarak, Öcalan'ın özgürlüğünü istedi. Saat 16.00'ya kadar süren eylemde konuşan YJK-E sözcülerinden Ayten Aslaner, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekerek, “Kürt kadınları olarak 18 yıldır Önderliğimizin özgürlüğü için mücadele ediyoruz ve bu mücadelemizi Serok Apo özgürleşene kadar sürdüreceğiz“ dedi. Eylemde siyahlar giyinen yüz elli kişi sık sık 'Yaşasın Önderimiz Öcalan', 'Uluslararası komployu kınıyoruz' sloganları atarak, yüzlerce balon uçurdu. 

Eylemi, Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ile Düsseldorf Kadın İnisiyatifi, Wuppertal Viyan Kadın Meclisi, Neuss, Mönchengladbach, Krefeld ve Grevenbroich Kadın Kömünleri de destekledi.

Köln

Viyan Kadın Meclisi öncülüğünde Dom Kilisesi önünde saat 17.00-19.00 arasında toplanan onlarca kişi, yüzlerce bildiri dağıttı ve siyahlar giyinerek gün boyu Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için oruç tuttu. İki saat süren  eylemde sık sık 'Biji Serok Apo!' sloganları atıldı, Öcalan'ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çeken konuşmalar yapıldı.

Aachen


Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde bilgilendirme standı kuran kadınlar, gün boyu bildiri dağıtıp bilgilendirmelerde bulundu. Uluslararası Komplo'nun Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından boşa çıkarıldığına dair konuşmalar yapan eylemciler, Abdullah Öcalan'ın bir barış insanı olduğunu vurgulayarak, İmralı'daki tecridin kaldırılması ve barış müzakerelerine dönülmesi çağrısında bulundu.

Bonn

Sara Kadın Meclisi öncülüğünde de 14 ve 15 Şubat günlerinde bilgilendirme standı kuran Kürt kadınlar, komployu kınayarak  bildiri dağıttı. Eylemi Bonn DKTM de destekledi.


706

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA