TJA 8 Mart planlamasını açıkladı

Tevgera Jinên Azad (TJA), 9 Şubat'ta Amed'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü planlamasına ilişkin yaptığı toplantının sonuçlarını açıkladı.

17 Şubat 2017 Cuma | Kadın

Tevgera Jinên Azad (TJA), 9 Şubat'ta Amed'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü planlamasına ilişkin yaptığı toplantının sonuçlarını açıkladı. 

Açıklamada, 'Öcalan’ın özgürlüğünü esas alan demokratik ulusun cumhuriyetini sağlama mücadelesinin hayati olduğu' belirtilerek, kadın direnişinin kazanacağı mesajı verildi.

AKP faşizminin tek adam ve tek parti ile halklara soykırım rejimi uygulayacak otoriter devlet restorasyonuna gittiği, OHAL ilanları, belediyelere atanan kayyumlar, vekillerin tutuklanması ve on binlerce gözaltı ve tutuklanmaların gerçekleştirilmesi, akademi dünyasının, basın mensuplarının, kadın aktivistlerin yoğun bir sindirme sürecine alınarak referandum ile finale gitmek istediği belirtilen açıklamada, kadın özgürlüğü ve kadın mücadelesinin ise faşizmin durdurulmasının yegane yolu olduğu kaydedildi. 

Mücadele seferberliği

TJA, planlamalarını ise şöyle açıkladı: "Önderlikle Mutlaka Kazanacağız’ kampanyamız doğrultusunda 8 Mart etkinliklerimizi ‘Bi Berxwedana Jinê Wê Azadî Biserkeve-Kadın Direnişi ile Özgürlük Kazanacak’ şiarı ile yürüteceğiz. Bu temelde tüm kadın kurumları ve aktivistleri bir kadın mücadele seferberliği ile hareket edecektir.

Mart programımızın startı 1 Mart'ta Cizre’de kadın buluşması ile verilecek. 4 Mart’ta Batman, 5 Mart’ta Amed, 8 Mart’ta Van ve Dersim’de büyük kadın mitingleri gerçekleştirilecek. İstanbul, İzmir, Ankara, İzmir, Mersin ve Adana kentlerinde kadın platformları ile ortak hareket edilecek ve planlanacak miting, yürüyüş ve buluşmalara en güçlü katılım sağlanacaktır. Ağrı, Muş, Iğdır, Urfa, Mardin, Hakkâri, Antep ve Siirt kentlerinde ve Kürdistan ilçelerinde büyük kadın şölenleri ve buluşmaları gerçekleştirilecektir. "

'Direnişi ile özgürlük kazanacak’

TJA, açıklamasının sonunda ise şu mesajları verdi: "Tek dil, tek ulus, tek din sisteminin tek adamlığa gittiği bu tarihi süreçte kadınların, halkların, sanatçıların, aydınların, emekçilerin, vicdan ve ahlakın dünyası olan demokratik cumhuriyet mücadelesinin mutlaka kazanacağına inanıyoruz. 2017 8 Mart’ı bu anlamda kadın mücadele tarihinde önemli bir yıl olacaktır. Bu onurlu mücadelede yer alacak olan herkesi selamlıyor ve ‘Kadın Direnişi İle Özgürlük Kazanacak’ diyoruz."


  HABER MERKEZİ374

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA