Herr Lejeune’in lejyonerliği

Mustafa İlhan

16 Şubat 2017 Perşembe | Forum

Alman gazeteci Martin Lejeune, Almanya’da Kürt düşmanlığını körüklüyor. AKP’ye yakın, DİTİB ve Osmanlı Ocaklarıyla ilişkili Lejeune, Türkiye dönüşü ayağının tozuyla sosyal medya üzerinden yaptığı yayınlarla ırkçılık ve Kürt karşıtlığı yaparken, Kürt dostu Alman vekilleri de hedef gösteriyor. 

1980 Hannover doğumlu Alman gazeteci Lejeune, Almanya’nın önde gelen Sosyalist günlük gazeteleri Junge Welt, Neues Deutschland ve Frankfurter Rundschau gibi gazetelerde çalışmış, sözde eski bir Filistin dostu ve Apartheid Rejimi karşıtı bir isim. Lejeune, Haziran 2016 yılında sosyal medya hesabından yayınladığı bir video ile Müslüman olduğunu ilan etmişti. İbadetini sadece DİTİB camilerinde ve Osmanlı Ocakları Teşkilatları’nda yerine getiren Lejeune, başta Berlin olmak üzere Almanya’nın birçok kentindeki ırkçı gençlerin bir hayli sempatisini kazanmış durumda. AKP’ye yakınlığıyla tanınan gazeteci her fırsatta da Kürt karşıtlığı yapıyor.  

 

Türkiye’den yeni döndü

En son 3 Şubat’ta Türkiye’ye gerçekleştirdiği seyahatinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve birçok AKP’li milletvekili ile görüşmeler gerçekleştirdi. Daha öncesinde ise Almanya çapında DİTİB camilerini ve Osmanlı Ocakları teşkilatlarını tek tek gezip DİTİB gençlik ve teşkilat temsilcileriyle bir araya gelmişti. Türkiye dönüşü Lejeune, sosyal medya hesabından “Türkiye’de yeni bir Anayasa’ya ben de Evet diyorum” kampanyası başlattı. 


Canlı yayında Kürt düşmanlığı

11 Şubat’tan itibaren ise yine sosyal medya hesabından Türk devletinin Kürt düşmanlığını yaymak için canlı yayın programı başlattı. İlk Facebook live video programını 11 Şubat saat 21.30’da başlatan Lejeune, istek üzerine 12 Şubat gecesi programın ikinci bölümüne geçti ve toplamda 6 saatlik bir canlı yayın yaptı. Bu sürede yayına bağlanan kişiler ağırlıklı olarak ırkçı DİTİB, UETD ve Osmanlı Ocakları çevrelerinden kişilerdi. Lejeune, programın hemen hemen 3 saatinde Türk devletinin Kürt düşmanlığı propagandasını yaptı ya da ırkçıların propagandasına olanak sağladı. 

Konuşmalarında AKP ve Erdoğan’ı göklere çıkarırken Kürt halkını ve mücadelesini ise hedef gösteren Lejeune, önümüzdeki günlerde yapacağı yeni canlı yayınlarda ise AKP tarafından hazırlanan yeni Anayasa taslağının tam metnini Almanca’ya çevirip sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşacağını açıkladı.


Alman vekilleri de hedef gösterdi 

Konuşmasında HDP ve Kürtlerle dayanışma içindeki Alman parlamenterleri de hedef gösterdi. Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in (SPD) HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş hakkında yaptığı açıklamalara değinerek, sözlü saldırılarda bulundu. Ayrıca Kürtlere yakınlığıyla bilinen FDP’li siyasetçi Tobias Huch’u da canlı yayına bağlanan ırkçılara hedef gösterdi. Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkını savunan Huch, canlı yayın programında bulduğu her fırsatta Kürt Hareketi’ni ve temsilcilerini ‘terör örgütü’ ve ‘teröristler’ olarak nitelendiriyor. Martin Lejeune İslamiyet adı altında Türk devletinin silahşörlüğüne soyunarak, Almanya’da bir Türk-Selefi Hareketi’nin tohumlarını atmakta.   

 

 Rojava’da ne işi vardı?

 AKP’yle yakınlığı gözönünde bulundurulunca gazeteci sıfatıyla 21 Eylül 2015 tarihinde Berlin’den İstanbul üzeri Mardin’e giden; 22 Eylül’de ise Mardin’den Habur Sınır Kapısı’ndan geçerek Sêmelka’dan Qamişlo’ya giden, YPG, PYD’li yetkililer ve Qamişlo Cizîrê Kantonu Hükümeti Başkanı Ekrem Hisso ile görüşmeler yapan Martin Lejoune’nin ziyareti de kafa karışıklığına yol açıyor. Lejoune, “Kimin emri ve talimatlarıyla neden Qamişlo’ya gitti? Türk istihbaratıyla işbirliğinin ilk ayağı Qamişlo mu? Lejeune’nin Avrupa’daki Kürt karşıtlığının AKP kampanyasının koordinelerini Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ve Türk istihbaratından mı almaktadır? Lejeune, bu çalışmalarından dolayı Türk devletinden ne kadar finansman almakta?” sorularını akla getiriyor.


Cevap bekleyen diğer sorular ise şöyle: 

* Sokak ortasındaki gençlik kavgalarından dahi Kürt kurumlarını sorumlu tutan Lejeune karşı, Kürt kurumları ne tür hukuk mücadelesi veriyor? 

* Alman istihbaratı devrimciler ve Kürt siyasetçileri söz konusu olduğunda gecelerini gündüze katarak insanları hukuksuz bir şekilde (Stammheim) hücrelerine koyuyorken neden bu tür Kürt ve devrimci düşmanlığını körükleyen faşist kişileri ve arkalarındaki dış destekli TC devletini görmezlikten geliyor? 
1038

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA