Uzun yoldan geldiler, hiç eğilmediler... Bugün Strasbourg’talar

Türk faşistleri saldırdı, konsolos bile devreye girdi ama sökmedi: Kürt dostu enternasyonalistler, 265 kilometrelik Uzun Yürüyüş'ün ardından bugün Strasbourg'a ulaşıyor.

11 Şubat 2017 Cumartesi | Haber

ERKAN GÜLBAHÇE / STRASBOURG


Türk faşistlerinin son günlerde yoğunlaştırdığı provokasyonlara rağmen "Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü" şiarıyla 1 Şubat’ta Lüksemburg’taki Avrupa Adalet Divanı önünde yürüyüşe başlayan Kürt dostu enternasyonalist devrimciler, bugün Strasbourg’da Kürdistanlılarla bir araya gelecek. 

10 günlük Lüksemburg-Strasbourg Uzun Yürüyüşü'nde AKP ve MHP’li faşistler, son 4 günde yoğunlaşan provokasyonlar gerçekleştirdi ve tacizlerde bulundu. Latin Amerika, Avrupa ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve sayıları 70’i aşkın Kürt dostu enternasyalistler ise Türk faşistlerinin provokasyonlarına rağmen hiçbir geri adım atmadı. 

Sağduyu ve örgütlü tutumla boşa çıkarılan provokasyonlara tepki olarak çevre kentlerdeki Kürtler ve dostları da Uzun Yürüyüşçülere destek verdi. Eylemci sayısı, zaman zaman 200’ü buluyordu. 

Güvenliği Kürdistanlılar sağladı 

Önceki geceyi Wasselonne kentinde geçiren Uzun Yürüyüş eylemcileri için sanatçı Kawa Urmiye'nin katıldığı bir moral gecesi düzenlendi. Bu esnada eylemcilerin istirahat ettiği salonun yakınına gelen Türk faşistleri, Kürdistanlıların sert tepkisiyle karşılaşınca dağılmak zorunda kaldı. 

Strasbourg, Metz, St.Avold ve Saarbrücken kentlerinden gelen Kürdistanlılar, enternasyalist dostlarının güvenliği için salonun etrafında çember oluşturdu. Kürdistanlılar, soğuk havaya rağmen görevlerini eksiksiz yerine getirdi. 

Önceki gün de Fransız polisi tarafından gözaltına alınan 2 Kürt genci serbest bırakıldıktan sonra yürüyüşe tekrar katıldı. 

Dün sabah 8:30’da Wasselonne kentinden Çerxa Şoreşe marşı, alkış, zılgıt ve sloganlar eşliğinde 24 kilometre yürüyen Kürt dostları, tam 10 gün sonra son durak olan Strasbourg kentine ulaştı.  

10 günlük süre zarfında 265 kilometre yol yürüyen enternasyonalist devrimciler, Kürt Halk Önderi'nin özgürlüğü ve Kürdistan’a statü için 378 bin 571 adım atmış oldu.

Bask sendikasından tepki mesajı 

Kürt dostlarının 1 Şubat’ta başlattığı Uzun Yürüyüş'e karşı geliştirilen provokasyonlara tepki olarak Bask Devrimci İşçi Sendikası bir mesaj yayınladı. Sendika, "her türlü provokasyon ve tacize karşı hedeflerine ulaşmak için büyük bir kararlılık ve özgürlüğe olan inançlarıyla yürüyenleri" selamladıklarını belirtti. Sendika, son iki gün içinde 2 kişiyi de yürüyüşçülere destek amacıyla gönderdi.  


Yürüyüşün emektarları 

Kürtler ve dostları, Türk faşistlerinin son günlerdeki provokasyonları artınca, yürüyüşe daha fazla katılım sağladı. Yürüyüşçülerin sayısı zaman zaman 200’ü buldu. 

Metz, St. Avold, Saargemünd, Saarbrücken ve Strasbourg’daki Demokratik Kürt Toplum Merkezlerinin emektarları da yürüyüş kortejine sıcak yemek, çay ve kahve ulaştırma çabası içindeydi. 

Emin Güçlü, Zaza Burhan, Mehmet Ömer, Vahap Ayık'ın yürüyüşün önünde ve ardında arabalarla giderken gösterdikleri sabır takdire şayandı. 

Hanifi Antil, Niyazi Çelebi ve Mustafa Kocabey de Uzun Yürüyüş eylemcilerinin görünce en çok sevindiği üçlüydü. Üçlü eylemcilere sıcak kahve ve çay servisi yaparken bir yandan da onlarla sıcak sohbetler ediyordu. Yürüyüşçülerden önce kalkıp kahvaltı hazırlayan, yürüyüş boyunca iki saatte bir emektar arabaları ile çay ve kahve servisi yapan, yürüyüşçülerin eşyalarını taşıyan üçlünün güler yüzlülüğü ve görevlerini yerine getirme mutluluğu, gözlerinden okunuyordu. Uzun Yürüyüş komünsüz olur mu?

10 günlük eylemin bütün zorlukları, komünlerle aşıldı. Uzun Yürüyüşçüler, tam 6 ayrı komün ile yaşamı örgütledi. Komünler, sorunları çözmek, daha yaratıcı yöntemleri devreye koymak ve dayanışma anlamına geliyordu. 6 komünde bulunanlar her akşam Tertip Komitesi'yle bir araya gelerek o günün değerlendirmesini yapıyordu. 

Eylemciler bazen birbirlerinin dilinden anlamasa da el kol hareketleri ile anlaşıyor, bazen de tercüman aracılığıyla derin sohbetler yapıyorlardı. 

Kurulan komünler şunlardı: Şehit Sefkan, Concha Perez, Mehmet Tunç, Caterina Enfemion, Roza Luksemburg ve Halim Dener. 


Dr. Maraz: Burada umut var!

32 yaşındaki Arjantinli Doktor Daniel Maraz, duruşu, kararlılığı ve dayanışmacı kişiliğiyle herkesin büyük beğenisini kazanmıştı. Kürdistan Doktorlar Birliği ve Heyva Sor a Kurdistanê’nin arması olan yeleğini hiç üzerinden çıkarmayan Dr. Maraz, bu yürüyüşte geleceğe dönük büyük bir umudu gördüğünü dile getiriyor. 

Maraz, şunları söylüyor: "Bu yürüyüş sayesinde yeni arkadaşlıklar geliştirdim, çok sıkı bağlar kurdum. Yürüyüşte güçlendirilmiş, büyük bir umut var. Yürüyüşü etkilememekle birlikte bazı arkadaşlarda eklem rahatsızlıkları ortaya çıktı. Bazı arkadaşların ayak tabanlarında şişikler oluştu. Bu durumda bazı krem ve ilaçları kullanmakla birlikte uyguladığımız en önemli tedavi buz tedavisiydi."


1523

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA