Provokasyon sökmedi, sökmeyecek

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad üyesi gençler, 5 Şubat’ta Almanya’nın Mannheim kentinde startını verdikleri Uzun Yürüyüş’ün finalini, bugün Strasbourg’ta onbinlerle buluşarak gerçekleştirecek.

11 Şubat 2017 Cumartesi | Haber

RAMAZAN MARANKOZ  / KEHL


Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad üyesi gençler, 5 Şubat’ta Almanya’nın Mannheim kentinde startını verdikleri Uzun Yürüyüş’ün finalini, bugün Strasbourg’ta onbinlerle buluşarak gerçekleştirecek. 

'Öcalan’a özgürlük ve Kürdistan’a statü' şiarı ve 'Azad Bike' Kampanyası çerçevesinde eylemciler, bir haftalık yaklaşık 200 kilometrelik Uzun Yürüyüşü’nü bugün Strasbourg kentinde yapılacak olan merkezi mitingte noktalıyor. 

Türk faşistleri gençlerin yürüyüşünü çoğu zaman yaptıkları provokasyon ve tacizlerle durdurmaya çalıştı, kriminalize etmek istedi. 

Yürüyüşçüler, daha önceki günlerde olduğu gibi önceki gün de aynı coşku ile Achern kentine girdi. Uzun Yürüyüş eylemcileri, Marktplatz’da halay çekerken, Türk faşistleri ise yine provokasyon peşindeydi. 3 kadın 1 erkek provokatörün çabaları, gençlerin aldırmaması üzerine boşa çıktı. 

Adı Almanya’da casuslukla suçlanan DİTİB’e bağlı Yunus Emre Camii bağlı bir grup faşist de, gençlere saldırmak istedi. 

Polisin araya girmesi ile olay çıkmadı. Bu defaki girişimi farklı kılan ise, kadınların ve çocukların provokasyona alet edilmesiydi. 

Molalarda stranlar

Gençler, dün Achern kentinden 25 kilometre uzaklıktaki Kehl kentine doğru kar yağışı altında harekete geçti. Molalarda ise sürekli stranlar söylendi, halaylar çekildi.  

Lahr kentinden yürüyüşe katılan Rahime ve Darmstadt kentinden gelen Canda adlı genç kadınların stranları, zaman zaman coşku, zaman zaman ise hüzünlü anlara neden oldu. Yürüyüşe Paris’ten katılan 25 yaşındaki Erzurumlu genç Zirek Areş, çalıştığı restauranttan, uzun yürüyüşe katılmak için ayrılmış. 

Areş, "Yürüyüşümüz coşku ve heyecanla sona eriyor. Yapılan provokasyonlara sağduyu, sabırla yürüyerek cevap verdik. Önderliğimiz için bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Önderliğimiz özgür olana dek durmayacağız. Tüm gençlere çağrım; bu mücadeleye katılıp, yükseltmeleridir" çağrısında bulundu.


‘Öcalan bizim için İmralı’da


Yürüyüşe katılan Kürt dostu YXK çalışanı Dennis Storz, eski MLPD’li. Dennis eyleme katılış gerekçesini şöyle açıklıyor: "Yürüyüşe iki sebepten dolayı katıldım. Birincisi, Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin mücadelesini doğru ve önemli bulduğum için. İkincisi ise, paradigması ve ideolojisi tüm dünya halklarını kapsadığı için kendime yer buluyorum. Eskiden MLPD’de çalışmalara katılıyordum, şimdi ise sadece YXK içerisinde yer alıyorum. İletişim bölümünden mezun oldum fakat bu işin bana göre olmadığını gördüm. Benim isteğim halkla iç içe sosyal bir işte çalışmak. Bu yürüyüşte farklı bulduğum noktalar var. Hepimiz bir amaç için bir olmuşuz. Arkadaşlık kuruyoruz, samimiyet var. Misafiri olduğumuz Kürt aileleri çok sıcak ve samimi bir şekilde bizi karşıladı. Bununla birlikte Öcalan bizim için İmralı’da. Önderlik bu ideolojinin kurucusu ve sadece bir insan değil. Onun ve Kürdistan’ın özgürlüğünü birbirinden ayıramayız. Gençlik bunu kabul etmez."

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Kürt düşmanlığı yapan Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan ile işbirliği içinde olduğunu söyleyen Storz, Almanya’da tutuklu bulunan Kürt siyasetçilere de dikkat çekti. 

Storz "Arkadaşlarımızın demokratik çalışmaları suç olabiliyor. Anlamıyorum. Burada da devletler Almanya’da dahil olmak üzere kendisine demokratım diyor. Almanya nasıl Türkiye’nin Kürt siyasetini kabul edebiliyor, bu çelişkidir bence" dedi.


1343

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA