Rusya aracılık yapıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu’nun istikrara kavuşması için Kürt sorununun kilit öneme sahip olduğunu vurgulayarak, Suriye ile Kürtler arasında 4 kez arabuluculuk görevi üstlendiklerini söyledi.

11 Şubat 2017 Cumartesi | Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ortadoğu’nun istikrara kavuşması için Kürt sorununun kilit öneme sahip olduğunu belirterek, Rusya’nın Suriye’de hükümetle Kürtler arasındaki görüşmelere aracılık ettiğini açıkladı. 

Rus basınına konuşan Lavrov, bölgede yaşanan gelişmeler, Suriye’deki durum ve NATO faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kürt sorunu kilit önemde

Suriye’de devlet yapısını korumak ve tüm Ortadoğu’daki durumu istikrara kavuşturmak açısından Kürt sorununun kilit öneme sahip olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, şöyle konuştu: “Suriye’deki müdahalemiz, bu ülkedeki tüm etnik gruplar ve mezheplerin barış ve uyum içinde yaşaması; birleşik bir ülkede kendini rahat hissetmesi için gereken uzlaşıyı bulmayı öngörüyor.”

4 görüşme yapıldı

Lavrov, Rusya’nın birleşik bir devleti koruma amacıyla Suriye hükümeti ve Suriyeli Kürtler arasında diyalogun kurulmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, geçen yılın Haziran - Aralık döneminde 4 görüşmenin düzenlendiğini aktardı. Bu diyalogun yararlı olduğunu kaydeden Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “Anlaşmanın sağlanması için büyük potansiyel görüyoruz. Tarafların tutumunda var olan çok sayıda ortak payda ve son zamanlarda gözlemlediğimiz yapıcı eğilimler bunu kanıtlıyor” diye konuştu.  

Kremlin: Verdikleri koordinatlar vuruldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Danışmanı Dmitri Peskov, Rus uçaklarının Suriye’deki operasyonlar sırasında Türkiye’nin verdiği koordinatlara uyduğunu, bu koordinatlara göre orada Türk askerlerinin bulunmaması gerektiğini bildirdi.

Peskov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bu olayın sebebi anlaşılır. Tartışmaya yol açacak bir durum yok. Bildiğiniz üzere, Devlet Başkanımız yaşananlardan dolayı hem başsağlığı diledi hem de üzüntüsünü dile getirdi. Genelkurmay başkanlarının ortak operasyonlar sırasında koordinasyon mekanizmasının gerçekleştirilmesi için acil önlem alınmasına ilişkin anlaşmaları çok önemli. Maalesef, durum ortada. Askerlerimiz teröristlere karşı düzenledikleri operasyon sırasında Türk partnerlerimizin bize verdikleri koordinatlara göre hareket ediyorlardı. Bu koordinatlar içerisinde Türk askerlerinin bulunmaması gerekiyordu. Bu yüzden böyle kazai bir olay meydana geldi.”

Peskov, koordinasyon mekanizmasının gerçekleştirilmesinin ileride bu tür olaylardan kaçınılmasına neden olacağının altını çizdi. 

Bu olayın Rusya’ya yanlış koordinatlar veren Türkiye’nin hatası olup olmadığı sorusuna Peskov, “Bu koordinatların onaylanmamasıyla ilgili” şeklinde yanıt verdi.


 MOSKOVA


2124

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA