Üçüncü aşama 8. gününde

Türkiye Bab’da sıkışırken devam eden Reqa operasyonunun komutanlarından Clara Rakka, “Başarılı bir şekilde ilerliyoruz” dedi.

11 Şubat 2017 Cumartesi | Haber

Türkiye Bab’da sıkışırken devam eden Reqa operasyonunun komutanlarından Clara Rakka, “Başarılı bir şekilde ilerliyoruz” dedi.

Reqa’nın kuzeydoğusuna yönelik başlatılan Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin üçüncü aşaması 8. gününde devam ediyor. Xiniz ve Bîr Heba kolları hızlı adımlarla kentte doğru ilerlerken, çok sayıda köy DAİŞ’ten alındı. Operasyon bölgesindeki ANHA muhabirlerinin verdiği bilgilere göre, 3 gün kuşatma altında tutulan Reqa’nın 20 kilometre kuzeyindeki Mizêla köyü dün sabah saatlerinde kurtarıldı. Köydeki arama tarama faaliyetleri devam ederken Konkurs tipi bir anti tank silahı ele geçirildi. 4 çete elemanı da sağ yakalandı.

Savaşçılar, Mulîhan köyünde DAİŞ çetesine ait keşif uçağını düşürdü.

Operasyon kollarının buluşmasına 5 kilometre mesafe kaldığı belirtildi.

Başarılı ilerleyiş

Savaşçıları ile DAİŞ arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten Clara  Rakka, köy köy yaklaştıklarını, kilometrelerce alanı DAİŞ’ten aldıklarını ifade etti. Rakka, “Şu ana kadar onlarca yerleşim birimi özgürleştirdik. Büyük bir titizlikle operasyonlarımız devam ediyor. Bölgede yoğun bir mayınlama yaptıkları için güçlerimiz son derece temkinli davranıyor. Başarılı bir şekilde ilerleyişimiz sürüyor” dedi. 

Clara Rakka, kentin tarihselliğin farkında olan Arap ve Kürt gençlerinin QSD saflarına akın etmeye devam ettiğinin altını çizdi. Kimilerinin DAİŞ’in kendilerine yaşattıkları acılardan dolayı, kiminin de bu zihniyete son vermek için saflarına geldiğine işaret eden Rakka, söyle dedi: “Güçlerimizin yüzde 75’i Arap gençlerinden oluşuyor. Bu gençler QSD öncülüğünde Reqa’ya yürüyor. Şimdi 11 kilometre uzaklıkta bulunuyoruz. Planlanan yere kadar geldiğimizde ise kent merkezi artık gözle görülebilecek bir duruma gelecek.”

Kent merkezi de kurtarılacak

Nerede bir DAİŞ’li varsa oraya yöneleceklerini dile getiren Rakka, halklarını ve değerlerini DAİŞ anlayışına karşı koruyacaklarını aktardı. Rakka, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkımızı DAİŞ’in eline bırakmayacağız. Üçüncü aşamadan sonra kente biraz daha yaklaşmış olacağız. Her adımda halkımıza yetişiyoruz. Nasıl ki Minbic, Şedad, Hol ve Siluk gibi yerler DAİŞ’ten kurtarıldıysa Reqa da onlardan kurtarılacaktır.”

Halk kentini yönetecek

Kent alındıktan sonra Reqa halkına teslim edileceğini ve halkın kendi kendini yönetip savunacağını vurgulayan Clara Rakka, “Biz sadece askeri anlamda bir gelişim sağlamıyoruz. İkinci aşamada özgürleştirilen yerlerin meclisleri ve komünleri oluşacak ve kendi kendilerini yönetecekler. Aynı zamanda bu çalışmalar da yürütülüyor. Askeri kazanımlar toplumsal gelişmelere de etki ediyor. Bu şekilde Reqa’yı da özgür bir yaşam bekliyor.”NAZIM DAŞTAN / DİHABER / REQA1678

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA