Kürt’e Türkiye’ye giriş yasak

Ajanlık yapan DİTİB imamları, fişleme listeleri, 'Erdoğan'a hakaret' davaları, suikast timleri... Türk devleti, Avrupa'daki Kürt ve muhaliflere karşı faaliyetler repertuarına bir yenisini daha ekledi: Memlekete giriş yasağı!

02 Şubat 2017 Perşembe | Dünya

VEYSEL IŞIK / SERHAT ENGİN  / DORTMUND


Avrupa vatandaşı Kürdistanlılar ve muhalifler, Türk İçişleri Bakanlığı’nın ‘gizli’ ibareli yönetmeliği gerekçesiyle Türkiye’ye sokulmuyor. Almanya vatandaşı olan Muşlu N. Işık, İstanbul’da havalimanında “Kamu güvenliği nedeniyle Türkiye’ye girişin yasak” denilerek sınırdışı edildi. Işık, kendisiyle birlikte biri Almanya diğerleri Danimarka ve İngiltere vatandaşı 4 Kürt’ün daha keyfi olarak Türkiye’ye sokulmadığını aktardı.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa’da yaşayan muhalifler, Kürtler ve sosyal medyada kendisine ‘hakaret’ edenler hakkında hazırlattığı binlerce soruşturma dosyasını Avrupa’ya gönderdiği tartışması sürerken, muhaliflerin keyfi olarak Türkiye’ye girişine ambargo koyuluyor. Avrupa’da yaşayan Kürtlerin ve muhaliflerin, ‘Türkiye aleyhine sosyal medyada antipropaganda yapıyorsunuz, Türkiye için tehlikelisiniz’ denilerek ülkeye girişlerine izin verilmiyor. Mağdur edilen isimlerden biri de Almanya’nın Dortmund kentinde yaşayan Muşlu N. Işık.

İstanbul’a sokulmadı

18 Ocak’ta babası rahatsız olduğu için havayoluyla İstanbul’a giden Işık, bir gece nezarette tutulduktan sonra sınırdışı edildi. Yaklaşık 20 yıl önce Almanya’da iltica eden, yıllardır da Almanya vatandaşı olan Işık, şimdiye kadar onlarca kez Türkiye’ye giriş-çıkış yapmış. En son 2016 yılında Türkiye’ye gittiğini ve bir sorun yaşamadığını aktaran Işık, son ziyaretinde ise pasaport kontrolünü geçemedi.

Eşyalarına el konuldu

Işık, 18 Ocak’ta İstanbul’da havalimanında maruz kaldığı uygulamayı şöyle anlattı: “Almanya’dan Türkiye’ye havayoluyla İstanbul üzerinden giriş yaptım. Havalimanında indikten sonra pasaport işlemleri için yabancılar gişesinde sıraya girdim. Bu arada orta yaşlı, sivil giyimli biri el işaretiyle beni yanına çağırdı. Kendisini polis olarak tanıtan kişi, beni başka bir odaya aldı. Bana odada anne ve babamın ismini sorarak GBT kontrolü yapacağını söyledi. Telefonuma, pasaportuma ve özel eşyalarıma da el konuldu.”

‘Ülkeye giremezsin’

Kimlik kontrolü ardından polislerin baskısına maruz kaldığını aktaran Işık, “Bana ‘sen tehlikesin’, ‘bu ülkeye giremezsin, Almanya’da Türkiye’ye karşı antipropaganda yapıyorsun’ dediler. İkili tartışmalarda da sık sık bana niye bulunduğum ülkede Kürt kurumlarıyla ilişkide bulunduğumu ve yardım ettiğimi sordular” diye belirtti.

‘Türkiye için tehlikelisin!’

Türkiye’ye girişinin neden engellendiğine dair kendisine tatmin edici bir açıklama yapılmadığını aktaran Işık, şöyle devam etti: “Sadece bana uluslararası yasalara göre her ülkenin kendini koruma hakkı olduğunu, kendilerinin de bu hakkı kullandığını, tehlikeli buldukları insanların Türkiye’ye girişinin yasaklandığını belirttiler.”

3 Kürt daha sınırdışı edildi

Işık’ın anlatımına göre söz konusu uygulamanın tek mağduru kendisi değil. Sınırdışı için nezarette tutulurken kendisi gibi Avrupa vatandaşı olan 3 Kürt’ün daha bekletildiğini söyleyen Işık, “Biri İngiltere’den gelmişti, diğeri Danimarka vatandaşıydı. Türkiye’de iş yaptığı için İzmir’e gitmek istiyordu. Onlar da benim gibi Kürt oldukları için Türkiye’ye sokulmadılar ve sınırdışı edildiler” diye konuştu.

Güvenlikçiler tehdit etti

Gözaltına alındıktan sonra güvenlikçilerin kontrolünde nezarette tutulduklarını söyleyen Işık, tehdide de maruz kaldıklarını söyledi: “Özel güvenlik elemanlarına durumu aktarıp yetkili biriyle görüşmek istediğimi söyledim. ‘Biz size diğer yüzümüzü mü gösterelim’ diyerek beni tehdit ettiler.”

Bir gece tutup sınırdışı ettiler

Geceyi havaalanındaki nezarethanede geçirdikten sonra ertesi gün sınırdışı edildiğini söyleyen Işık, suçlu muamelesi görmeye devam etmiş. Işık, “Beni evraklarımla birlikte Alman polislerine teslim ettiler. Bu sefer de Alman polisi beni sorguya alıp bütün çanta ve valizlerimi didik didik araştırdıktan sonra uçağa bindirip Almanya’ya yolladı” diye belirtti.

Konsolosluk ‘gizli yönetmelik’ dedi

Türkiye’ye giriş yasağının Türkiye İçişleri ve Adalet Bakanlıkları tarafından çıkarılan “gizli” ibareli bir yönetmeliğe dayandığı belirtiliyor. Söz konusu bilgiler ise Dortmund Türk Konsolosluğu’na ait. Almanya’ya sınırdışı edildikten iki gün sonra Türk vatandaşı olan ağabeyiyle birlikte Dortmund Türk Konsolosluğu’na giden Işık, Türkiye’ye girişinin neden yasaklandığını sorarak kendisine açıklama yapılmasını istedi.

İtiraz etti

Konsolosluktaki görüşmenin ayrıntılarına ilişkin ise Işık şunları söyledi: “Bana Türkiye’de Adalet ve İçişleri Bakanlıkları tarafından gizli bir yönetmeliğin çıkarıldığını, buna dayanarak polislerin sakıncalı görülen kişinin ülkeye girişini engelleyebileceğini, bu konuda yapabilecekleri bir şey olmadığını belirttiler.”

Ancak buna rağmen konsolosluğa itiraz dilekçesi yazan Işık, cevap beklediğini söyledi. Türkiye’de de karara itirazda bulunduğunu aktaran Işık, “İçişleri Bakanlığınca verilen cevapta konunun araştırılıp tarafımıza bildirileceği söylendi” dedi. Işık, yasağın süreli olduğunun kendisine iletildiğini ancak net bir tarih verilmediğini de sözlerine ekledi.t


İstihbaratın hedefinde mi?

Almanya’da inşaat işçiliği yapan Işık, bir Kürt yurtseveri. Kürdistanlı birçok kişi gibi Kürt kurumlarıyla ilişki içinde olduğunu ifade eden Işık, ülkede yaşanan antidemokratik uygulamalara karşı duyarlı olduğunu ve buna göre burada tavır sahibi olduğunu ifade etti.

Türkiye’de hakkında açılmış herhangi bir dava olmayan Işık’ın bu uygulamaya maruz kalması, Avrupa’da muhalifler için yürütülen istihbarat çalışmaları kapsamında listeye alındığını akıllara getiriyor.


‘Kamu güvenliği’ nedeniyle giremezsin!

N. Işık, Türk polislerince kendisine verilen “Kabul Edilemez Yolcu Bilgilendirme Formu” başlıklı belgeyi de gazetemizle paylaştı. Söz konusu yasağın bu belgede 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na dayandırıldığı görülüyor. “18 Ocak 2017 günü saat 19.00’da Türk Havayolları havayollarının TK 1534 sefer sayılı uçağı ile Düsseldorf’tan geldiniz” yazılı belgede Işık’ın neden Türkiye’ye sokulmadığına ilişkin “6458 15 c/Turkısch YUKK Act. No. 6459 paragraph 15 c (not permitted to enter TURKEY due tu public security/Kamu güvenliği nedeniyle Türkiye’ye girişi yasak)” seçeneği işaretlenmiş.

5072

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA