Çözüm Demokratik Federasyon’da

Kuzey Suriye Demokratik Federalizmi Örgütlenme Komitesi Üyesi Ferhat Derik’e göre Suriye'de akan kanın son bulması ancak ve ancak tüm halkların eşit haklara sahip olduğu ve yönetimde yer aldığı çok dilli, çok kültürlü, çoğulcu Demokratik Suriye Federasyonu projesiyle mümkün.

12 Ocak 2017 Perşembe | Dünya

Kuzey Suriye Demokratik Federalizmi Örgütlenme Komitesi Üyesi Ferhat Derik, "Suriye krizinin çözümü federasyondur. Birbirine düşmanlaştırılmış halkları yan yana getirmeliyiz, bu da demokratik federasyon ile sağlanabilir" dedi.

Suriye’nin geleceğine ilişkin en güçlü projelerden biri olan Kuzey Suriye Federasyonu’nun çalışmaları, tüm etnik, inançsal farklılıkların katılımı ile devam ediyor. 16-17 Mart 2016’da Qamişlo’ya bağlı Rimêlan kasabasında düzenlenen kongre ile kurucu meclisini ve meclisin komitelerini ilan eden Kuzey Suriye Federasyonu Örgütlenme Komitesi Üyesi Ferhat Derik, çözüm projelerine dair dihaber’den Erdoğan Altan’a konuştu. 

Savaşı bu proje bitirecek

Kobanê yaşayan Ferhat Derik, Suriye'de yüzbinlerce insanın canına mal olan ve ülkede büyük bir yıkıma yol açan savaşı bitirmek için çözüm olarak tüm halkların eşit haklara sahip olduğu ve yönetimde yer aldığı Demokratik Federasyon projesini önerdiklerini açıkladı. 

Kuzey Suriye ismi tüm halkları temsil ediyor

Projenin içinde ülkede yaşayan tüm halkların ve inanç gruplarının yer bulduğunu söyleyen Derik, son tartışmalarda Rojava’nın adını "Kuzey Suriye Demokratik Birliği" olarak değiştirdiklerini hatırlatarak, "Kuzey Suriye ismi hem Rojava’yı hem de diğer bölgeleri kapsayan bir isimdir. Bu bölgede sadece Kürtler yaşamıyor. Aynı zamanda Araplar, Türkmenler, Süryaniler, Çerkezler başta olmak üzere birçok halk yaşıyor. Onun için böyle bir ismi uygun bulduk" dedi. 

Hol, Şedad, Sirrin ve Minbic’te de uygulanıyor

Ferhat Derik, Rojava kantonlarında başarısı kanıtlanan Demokratik Özerk yönetimlerini tüm Suriye'ye yaymak istediklerini söyledi: "Sistemimize Demokratik Özerklik ile başladık. Şimdi de federasyon ile bunu ilerletmek istiyoruz. Suriye krizinin çözümü de buradadır. Birbirine düşmanlaştırılmış halkları yan yana getirmeliyiz. Bu da Demokratik Federasyon ile sağlanabilir. Birbirine el uzatmak bizi yakınlaştırabilir. Şimdi özgürleştirilen yeni yerler olan Hol, Şedad, Sirrîn ve Minbic gibi yerlerde bu gelişiyor. Onlar bu sisteme daha çok sarıldı."

Üçüncü Yol Ortadoğu’yu etkileyecek

Suriye’de "Üçüncü Yol" diye başladıkları çalışmaların artık Ortadoğu'yu etkileyecek noktaya geldiğini vurgulayan Derik bu durumdan rahatsız olanların saldırısıyla karşı karşıya olduklarının altını çizdi ve ekledi: "Geliştirmek istediğimiz sisteme birçok saldırı oldu. Bu saldırılarla bizi rejim ve İslami grupların hattına çekmek istediler. Halklarımız için bir adım bile geri adım atmadık."

Rojava bir mumdu şimdi meşale oldu

Mesud Barzani destekli Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin (ENKS) de projelerine karşıtlık üzerinden politikalar yürüttüğüne dikkat çeken Derik, "Bu kesimlerin iddialarının aksine Kuzey Suriye Demokratik Federalizm Pojesi ile biz giderek büyüdük. Biz kendimizi birkaç şehre sıkıştırmak istemiyoruz. Eskiden Rojava bir mumdu, şimdi meşale oldu. Rojava bunun öncülüğünü yapıyor. Bu sistem geniş bir çözümü ön görüyor. Belli sınırlar içinde hareket etmiyoruz. Herkesin bunu böyle görmesini istiyoruz" diye konuştu. 

Rejime çağrı: Sorunu birlikte çözebiliriz

Suriye krizinin bu kadar derinleşmesinden Baas rejimini de sorumlu tutan Derik, rejimin diktatörlüğe bağlı bir sisteme sahip olduğunu, milliyetçilik ve dincilik üzerine bir siyaseti geliştirmeye çalıştığını, bu durumun tekçilik düşüncesini hakim kıldığını ifade etti. 

Şam yönetiminin bu siyasetinden vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Derik, "Bizim geliştirdiğimiz sistem tek taraflı değildir. Biz ancak birbirimizi tanıyarak, Suriye’nin tamamında çözüm getirebilecek bu sistemi geliştirebiliriz. Onun için sistemimize yaklaşımları farklı politik gelişmeleri de beraberinde getirecektir. Ne onlar tek başına da ne de biz tek başımıza Suriye’deki sorunu tamamen çözemeyiz. Ancak geniş bir birliktelik buna cevap olabilir" dedi. 


 HABER MERKEZİ691

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA