Irak’tan Türkiye’ye Başika resti: 3 ay içinde çekileceksiniz!

Irak, Başika’dan çekilmesi için Türkiye’ye üç ay süre tanıdı. Başbakan Abadi, "Başika'daki Türk askerleri çekilmediği sürece iki ülkenin ilişkilerinin ilerleyemeyeceğini" söyledi.

12 Ocak 2017 Perşembe | Dünya

Irak, Başika’dan çekilmesi için Türkiye’ye üç ay süre tanıdı. Başbakan Abadi, "Başika'daki Türk askerleri çekilmediği sürece iki ülkenin ilişkilerinin ilerleyemeyeceğini" söyledi. 

Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Başika kampında Türk askeri varlığıyla ilgili Ankara-Bağdat hattında gerginlik sürüyor. Irak Başbakanı Haydar el Abadi, Irak devlet televizyonunda yaptığı yeni açıklamada, "Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinden çekilmemesi halinde, Irak-Türkiye ilişkilerinin bir adım bile ilerleyemeyeceğini" söyledi. 

Takvim belirlendi: Musul sonrası çekilecek

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi de dünkü açıklamasında Türk askerlerinin Başika kampından çekilmesi için takvim belirlendiğini bildirdi. 

Büyükelçi, üç ay içinde bitmesi beklenen Musul operasyonu sonrası çekilmede uzlaşıldığını bildirdi. Büyükelçi, "Türkiye'den operasyon beklentimiz yok" diye konuştu. 

AKP ayak sürüyor

Irak’tan gelen açıklamalar üzerine basına konuşan Türk Savunma Bakanı Fikri Işık ise Başika kampındaki Türk askeri varlığının zorunluluk olduğunu savunarak, "Çekilme konusunu bölge DAİŞ’ten tamamen temizlendikten sonra konuyu konuşacağız ve dostane şekilde çözeceğiz" dedi.

Türkiye’ye güvenilmiyor

Irak, "işgalci güç" olarak tanımladığı Türk askerinin Başika’da bulunmasının esasen Musul başta olmak üzere ülkede DAİŞ’le mücadeleyi güçleştirdiğini belirterek TSK’nin derhal kampı boşaltmasını istiyor. 

Zira Türk devleti DAİŞ’e destek verdiği için Irak tarafından güvenilir bir müttefik görülmüyor. 

Yıldırım’ın ziyaretinde de gündeme gelmişti

Türk Başbakan Başbakan Binali Yıldırım’ın geçen hafta sonu yaptığı Irak ziyaretinde de konu gündeme gelmiş ve Irak talebini yenilemişti. 

Yıldırım ile yaptığı ortak basın toplantısında Abadi,  "Başika konusunda imzalanan sonuç bildirgesinde Türk askerlerinin topraklarımızdan çekilmesi talebimizi ilettik. Türk tarafı, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstereceğini vurguladı”" açıklamasını yapmıştı. 


HABER MERKEZİ708

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA