Astana süreci belirsiz

Rusya’nın öncülüğünde Astana’da yapılması planlanan Suriye görüşmelerinin tarihi ve masada "muhalif" adıyla kimlerin olacağı halen belli değil.

12 Ocak 2017 Perşembe | Dünya

Rusya’nın öncülüğünde Astana’da yapılması planlanan Suriye görüşmelerinin tarihi ve masada "muhalif" adıyla kimlerin olacağı halen belli değil. 

Rusya arabuluculuğunda 30 Aralık’ta Suriye’de başlatılan ateşkes yürümüyor. Ateşkesin Kazakistan’ın başkenti Astana’da müzakere sürecine dönüşüp dönüşmeyeceği ise belirsiz. DAİŞ ile El Nusra’nın dışarda tutulduğu ateşkesin taraflarca sık sık ihlal edilmesi ve anlaşmaya dahil çok sayıda radikal dinci örgütün Astana görüşmelerinin hazırlık sürecini boykot etmesi süreci zorluyor. 

Ne tarih ne katılacaklar belli 

Görüşmeler başlamadan ateşkes ihlalleri üzerine garantör ülkeler İran ile Türkiye arasında "gruplarınıza sahip olun "kavgası çıkması da sürecin devam edip etmeyeceği konusunda soru işaretlerine neden oluyor. Rusya, müzakerelerin bu ayın sonunda yapılacağını duyurmuştu ancak Astana görüşmelerinin tarihi ve masada muhalefeti kimin temsil edeceği halen belli değil.

Ankara’nın derdi Kürtler 

Suriye’de Kürtlerin güçlenmesinden, DAİŞ’e karşı mücadelede aranan bir müttefik olmasından ve Demokratik Özerklik ilan etmesinden rahatsız olan Türkiye, Demokratik Birlik Partisi PYD’nin görüşmelere katılımı engellemeye çalışıyor. Türk devletinin sırf Kürt kantonları birleşmesin ve Kürtler statü elde etmesin diye Bab’a operasyon yapması ve Rusya ile işbirliğini güçlendirmesi de ABD ile var olan gerilimi daha büyüttü. 

Türkiye Rusya’ya teslim oldu

Astana’daki görüşme, savaşın başladığı 2011’den bu yana Esad'ı hedefleyen Türkiye'nin sırf Kürt düşmanlığından dolayı Suriye politikasında çark ettiğini ve tamamen İran ile Rusya’nın çizgisine geldiği anlamına geliyor. Zira Astana’da görüşmeler başlayabilirse Erdoğan rejimi, savaş başladığından bu yana devirmeye çalıştığı Esad yönetimle aynı masaya oturacak. 

Öte yandan Rusya’nın öncülüğünde Türkiye, İran ve Esad rejiminin Astana’da yapmayı planladığı görüşmelerin aslında Suriye müzakerelerinin yeniden Cenevre’ye taşınması için bir ön adım olduğu belirtiliyor. Cenevre’de daha önce sahanın en önemli askeri ve siyasi aktörlerinden ABD ile Rusya’nın öncülüğünde yapılan görüşmeler Türkiye’nin baskılarına boyun eğilerek PYD ile Suriye’deki diğer demokratik güçlerin dışarda tutulması nedeniyle başarısız olmuştu. 


 HABER MERKEZİ


224

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA