65 yer için geri sayım

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşamasını sürdüren QSD savaşçılarının iki kolu dün birleşerek, 45 köy ile 20 mezrayı tamamen kuşattı.

12 Ocak 2017 Perşembe | Haber

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşamasında Kadiriye kolu 57 km, 31 Aralık 2016’da harekete gecen Eyn îsa kolu da 34 km’lik ilerleme kat etti.

Startı 10 Aralık’ta verilen Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nin ikinci aşamasında Kadiriye kolu 57 km, 31 Aralık 2016’da harekete gecen Eyn îsa kolu da 34 km’lik ilerleme kat etti. Kadiriye kolundan ilerleyen güçlerin Kermanco köyünü; Eyn İsa kolunun da dün Cebil Şêîr köyündeki saldırıları kırdıktan sonra 3 koldan aynı hatta ilerleyerek Huvec köyünü özgürleştirdi. Dün 13.00 sıralarında Eyn îsa ve Kadiriye kollarının Kermanco köylerinde birleşmesiyle Segul köyünün batısı ile Til Semen’in doğusunda bulunan 45 köy, 20 mezra da kuşatmaya alınmış oldu. Savaşçılar yarım daire şeklinde 28 km Reqa’ya yakınlaşmış oldu.

Reqa artık menzilde

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, ANF’den Mahir Yılmazkaya’ya yaptığı açıklamada, Reqa merkezinin adım adım kuşatmaya, ablukaya alındığını söyledi. "Reqa kent merkezi artık savaşçılarımızın menzilinde diyebiliriz" diyen Şêx Ehmed, "Biz halkımızı korumak adına üstümüze düşen görevi yerine getiriyoruz. Özgürleştirme operasyonlarında önceliğimiz her zaman olduğu gibi halkımızın can güvenliğidir" diye vurguladı. 

TC-DAİŞ buluşması

Bu arada 24 Ağustos’tan beri DAİŞ’e karşı mücadele etme bahanesiyle Şehba bölgesinde işgale başlayan ve 5 aydır onlarca sivil katledp Kürtlerin köylerine viraneye çevirerek demograrifk yapıyla oynayan Türk devletinin Tebqa kasabasında DAİŞ ile toplantı yaptığı iddia edildi. ANHA’nın haberine göre; Tebqalı aşiret temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda Türk devleti, QSD savaşçılarının Reqa’ya ilerleyişi karşısında DAİŞ’e destek sözü verdi. Halkın da QSD savaşçılarına karşı durmaları noktasında uyarıldığı toplantıda  bölgedeki aşiretlerin de QSD karşıtı bir basın açıklaması düzenleyerek QSD savaşçılarını kabul etmediklerini deklare etmeleri istendi. Toplantıdaki Türk yetkilileri, Kürt halkına karşı Sünni bir devlet oluşturmak için harekete geçilmesi gerektiğini dile getirdi. ANHA’ya bilgi veren başka bir kaynak da Tebqa kasabasına çete elemanlarının takviye edildiğini söyledi. 


 REQA


1123

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA