Çocukları da cezalandırılıyor

Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Türkan Uzan Avşin’in küçük yaştaki iki çocuğu, annelerinin yolunu gözleyerek büyüyor.

12 Ocak 2017 Perşembe | Haber

Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Türkan Uzan Avşin’in küçük yaştaki iki çocuğu, annelerinin yolunu gözleyerek büyüyor. 

Amed’in Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Türkan Uzan Avşin, 21 Ocak 2016’da “Özyönetim ilanı” açıklamasında yer aldığı gerekçesiyle evine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Avşin, çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı, ancak yıllar önce katıldığı bir yürüyüş gerekçesiyle hakkında verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasının onanması nedeniyle tutuklandı. 2 çocuk annesi Avşin, 18 aylık Egit ve 3 yaşındaki Jîr Robin ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Avşin’in tutukluluğu devam ederken 6 Mart 2016’da Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nden 6 tutuklunun firar etmesi ardından Gebze Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edildi.

Avşin’in tutuklanması ve Gebze’ye sevkiyle ailesi için zor günler başladı. Avşin iki küçük çocuğu ile birlikte burada aylarca kaldı. Avşin’in sevk edilmesinin ardından Jîr Robin, zorlu cezaevi koşullarından dolayı babası Mehmet Avşin ile birlikte yaşamaya başladı. Anne Avşin ile 5 ay boyunca cezaevinde kalan Egit de yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı çıkarılarak babasının yanına getirildi.

Baba da ‘açık cezaevi’nde

Anne Avşin’in tutuklu geçirdiği bir yıldan sonra Jîr Robin 3 yaşını geride bırakırken, her kapı sesinde annesinin gelmesini bekleyen Egit ise 2 yaşını bitirmek üzere. Geçen bir yıllık sürede çocukları tek başına büyütmenin zorluğunu yaşayan baba Mehmet Avşin de 9 yılını cezaevinde geçirmiş. Avşin, içinde bulunduğu durumu “Açık cezaevi” olarak değerlendiriyor. Jîr Robin ve Egit’in uyanmasıyla güne başlayan Avşin, çocuklarına hem annelik hem babalık yaptığını söyledi.

İşten de çıkarıldı

Evinin yakınındaki Yenişehir Belediyesi’nde bekçilik yapan Avşin, atanan kayyum tarafından işten çıkarıldı. Çocuklarının her ayın ilk haftasının 3 günü anneleri ile geçirdiğini aktaran baba Avşin, işten çıkarılınca yaşadığı maddi zorluklardan dolayı artık görüşe dahi gidemediğini ifade etti.

Avşin, “Eşim tutuklu, çocuklarım cezalandırılıyor. Açık cezaevinde yaşıyoruz. Artık çocuklarımı avutamıyorum” dedi.  


 AMED626

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA