Yalan bilançolar çatıştı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Sur, Silvan ve Bağlar ilçelerinde 2015-2016 yıları asında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonuçlarına ilişkin mahkemeye gönderdiği yazıdaki bilanço ile Genelkurmay’ın açıkladığı veriler arasında büyük farklar olduğu ortaya çıktı.

12 Ocak 2017 Perşembe | Haber

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Sur, Silvan ve Bağlar ilçelerinde 2015-2016 yıları asında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sonuçlarına ilişkin mahkemeye gönderdiği yazıdaki bilanço ile Genelkurmay’ın açıkladığı veriler arasında büyük farklar olduğu ortaya çıktı. 

“Sokağa çıkma yasağı”nın devam ettiği Amed’in Sur ilçesinde 21 Şubat 2016’da çıkan ve basına servis edilen görüntülerdeki M.Ş.A. ve M.S.A. hakkında açılan davada yargılama yapan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerleşim yerlerinde yaşanan can kayıpları, kaç asker ve polisin operasyonlara katıldığı, ne kadar hendek ve barikatın kaldırıldığı, ne kadar silah ve patlayıcı madde ele geçirildiği, kaç kişinin yakalandığı, çatışmalar nedeniyle kaç kişinin göç ettiği, ne kadar maddi zarar olduğu ve maddi zararın ne kadar olduğuna ilişkin Diyarbakır Valiliği’nden bilgi istemişti. Valilik adına Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 2015-2016 yılları arasında Sur, Bağlar ve Silvan ilçelerinde ilan edilen “sokağa çıkma yasakları” ve başlatılan operasyonların sonuçlarına ilişkin bilgileri mahkemeye gönderdi.

Günde 800 asker ve polis

Yazıda, Sur ilçesinde toplam 15 mahallede, 06-07 Eylül, 13-14 Eylül, 10-13 Ekim, 02 Aralık 2015 ile 12 Mart 2016 tarihlerinde 4 defa sokağa çıkma yasağı ilan edildiği hatırlatılarak, ilçede toplam 106 gün “sokağa çıkma yasağı” olduğu, şu an bazı mahallelerde yasağın kısmen devam ettiği belirtildi. Yazıda, Özel Hareket Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü organizesinde Sur’da günlük 290-310 arasında polisin sıcak çatışma bölgesinde görevlendirildiği belirtildi. Operasyon bölgesine bin 350 özel eğitimli askerden oluşan 17 askeri birlik sevk edildiği belirtilen yazıda, çatışma bölgesinde günlük 450-500 askerin operasyona katıldığı kaydedildi. Ayrıca çatışma bölgesi dışında oluşturulan güvenlik noktalarında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ve takviye gelen polislerin katılımı ile çatışma alanına sızmaların önlenmesi, çatışma bölgesinden kaçabilecek örgüt mensuplarının yakalanabilmesi amacıyla gerekli tedbirler alındığı aktarıldı. Çatışma bölgesinde ne kadar korucu görevlendirildiği konusunda ise bilgi verilmedi.

Emniyet’e göre 64 YPS’li

Sur’da 6 Eylül 2015’ten Mart 2016 tarihleri arasında yürütülen operasyonlarda çıkan çatışmalarda toplam 64 YPS üyesinin yaşamını yitirdiği belirtilen yazıda, “Örgüt mensubu” olduğu iddia edilen 17’si yaralı olmak üzere toplam 67 kişinin de Sur’da teslim olduğu ileri sürüldü. İlçede çıkan çatışmalarda, 12 polis, 53 asker ve 1 korucunun öldüğü iddia edildi. Operasyonlarda 158 polis, 388 asker ve 3 korucunun de yaralandığı aktarıldı. Operasyonda bölgesinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne ait 7 aracın hasar gördüğü ifade edilirken, askere ait kaç aracın hasar gördüğü; ne kadar helikopter, tank ve ağır silah kullanıldığı konusunda da bilgi verilmedi. Yazıda, çatışmalar nedeniyle Sur’da kaç sivilin katledildiği de yer almadı. 

Eylül 2015’te başlayan yasaklarda Sur’da YPS’lilere yardım ettiği ya da YPS üyesi olduğu ileri sürülen toplam 357 kişinin yakalandığı iddia edilen yazıda, bunlardan 75’nin tutuklandığı belirtildi. Operasyonların sürdüğü ilçede yaşayan 20 bin 495 kişinin evlerinin terk ettiği belirtilen yazıda, yasağın kaldırıldığı mahallelere 2 bin 780 yurttaşın geri döndüğü aktarıldı. 

Genelkurmay Emniyet’i 4’e katladı

Bilindiği gibi 2 Aralık 2015’ten itibaren Mart ayına kadar kesintisiz şekilde yasağın uygulandığı Sur’da yapılan operasyonlarda polis yetersiz kalınca 18 Aralık’ta ilçeye takviye amaçlı bordo bereliler, jandarma özel hareket ve SAS komandolarından oluşan 17 tabur asker gönderilmişti. Türk Genelkurmay Başkanlığı, 10 Mart’ta sitesinde yaptığı açıklamada, ilçedeki operasyonların sona erdiğini belirtmiş, operasyonlarda 279 YPS üyesinin “etkisiz hale getirildiği”ni iddia etmişti. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ise çatışmalarda yaşamını yitiren YPS üyesinin sayısı 64, yakalanan 357 kişiden 75’inin tutuklandığını belirtmişti. Sur’daki çatışmalarda yaşanan asker ve polis kayıplarına ilişkin merkez medyada yer alan haberlerde, aralarında 2 yüzbaşı ve teğmenin de bulunduğu 53 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 71 devlet görevlisinin öldüğü belirtilmişti. Yine basında, çatışmalarda 392’si asker, 128’i polis, 3’ü korucu olmak üzere toplam 523 kişinin yaralandığı yer almıştı. Şubat 2016’da Sur’da çatışmalarda keskin nişancı tüfeğiyle başından vurularak ağır yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Adem Çelik, tedavi gördüğü GATA’da 7 ay sonra Eylül ayında ölmüştü.

Sur’da çıkan çatışmalarda asker, polis ve YPS’lilerin yanında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil de yaşamını yitirdi. MEYA-DER’in verilerine göre, Sur’da aralarında sivillerinde bulunduğu en az 62 cenaze çıkarıldı. Sur için kentte yapılan protestolarda ise en az 11 kişi katledildi.  


AMED


1038

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA