AİHM’den çıkacak sonucu bekliyor

Dêrika Çiyayê Mazî’nin Harar (Dumanlı) köyünde 90’lı yıllarda 13 köylünün katledildiği olayda eşini ve 4 çocuğunu kaybeden Cahide Çeviren’in artık tek umudu AİHM’den bir sonuç çıkması.

12 Ocak 2017 Perşembe | Kadın

Dêrika Çiyayê Mazî’nin Harar (Dumanlı) köyünde 90’lı yıllarda 13 köylünün katledildiği olayda eşini ve 4 çocuğunu kaybeden Cahide Çeviren’in artık tek umudu AİHM’den bir sonuç çıkması. Gözlerinin önündeki katliamdan sonra köyünden göç eden Çeviren diğer çocuklarını büyütmek için de büyük emekler veriyor.

Merdîn’in Dêrik ilçesinde 1993-94 yılları arasında “PKK’li” denilerek katledilen 13 köylünün davasında dönemin Jandarma komutanı Musa Çitil hakkında 13 kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. Davanın ilk duruşması, 11 Ekim 2012’de Mardin’de görülmüştü. Dava daha sonra Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı. 2014’de 15 dakika içinde karar verilen duruşmada Musa Çitil beraat etti. 

Türk hukukuna güveni yok

Katliamda eşini ve çocuklarını kaybeden Cahide Çeviren, evini basan askerlerin, ailesinden 5 kişiyi silahla, işkenceyle, yakarak öldürmesine şahitlik etti. Yıllarca katillerin yargılanması için mücadele eden Çeviren’in Türk hukukuna hiç güveni yok.

Çocukları ve eşi içindeyken evi yıktılar

Bir günde 5 kişinin öldürüldüğünü ve kalan tek oğlunun da işkence gördüğünü belirten Cahide Çeviren,”Kızımı, 3 oğlumu ve eşimi silahla, diğerlerini de işkenceyle gözlerimin önünde öldürdüler. Oğlum Ramazan, eşim Seydo ve kızımı evin içine götürdüler, onlar içerdeyken evi üzerlerine yıktılar. Evin içinde hayvanlarımız vardı, evimizi yaktılar, hayvanlarımız telef oldu. Hepimizi dışarı çıkarmışlardı. Diğer bir oğlum da 43 gün işkence edildi. Kendimiz evin altında kalan cenazeleri çıkardık” sözleriyle yaşananları anlattı.

‘Var olduğum sürece mücadelemden vazgeçmeyeceğim’

Yaşadıklarının o geceyle bitmediğini, oğlunun aylarca işkence gördüğünü, çocuklarını büyütmek için yaşam mücadelesini verdiğini, yanısıra ise katledilen ailesi için hukuk mücadelesi verdiğini ifade eden Çeviren, ”Yaşadığım sürece mücadele ettiğim davamdan vazgeçmeyeceğim. Ailemi öldürenlere karşı dava açtım. Bu davanın sonuçlanması için 6 defa ifade vermeye gittim. Sonuç boş…”

Çeviren, son olarak avukatının davayı AİHM’e taşıdığını, oradan çıkacak sonucu beklediğini söyledi. 


ŞÛJIN / MÊRDÎN484

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA