Altın Ayı heyecanı başladı

Berlinale’ye seçilen 13 yeni film açıklandı. Yarışmaya dahil edilen altı film arasında Volker Schlöndorff, Hong Sang Soo, James Mangold ve Thomas Arslan’ın filmleri dikkat çekiyor. Danny Boyle’un kült filmi Trainspotting’in devamı “T2” ve James Mangold’ın Logan’ı yarışma dışı gösterilecek.

12 Ocak 2017 Perşembe | Kültür-Sanat

67. Berlin Film Festivali’nde altı tanesi Altın Ayı ve diğer ödüller için yarışacak, diğerleri yarışma dışı ve yan bölümlerde gösterilecek on üç film daha belirlendi. Yılın beklenen, iddialı yapımlarından bazıları festivalin resmi programı Wettbewerb’e dahil edildi.

Trainspotting’in devamı olan T2

Danny Boyle’u 1996 yılında uluslararası alanda üne kavuşturan ve kült haline gelen Trainspotting’in devamı olan T2’nun uluslararası prömiyeri Berlinale’de yapılacak. Irvine Welsh’in karakterleri ve Porno adlı romanına dayanan filmde ‘kötü çocuklar’ Ewan McGregor, Robert Carlyle, Jonny Lee Miller ve Ewen Bremner yeniden bir araya geliyor. 

X Men serisinin onuncu filmi, Wolverine’in kıyamet sonrası bir gelecekte geçen macerası olan, James Mangold imzalı Logan, Hugh Jackman ve Patrick Stewart’ın başı çektiği kadrosuyla festivale renk katacak.

Hindistan’ın gerçek sahipleri


Viceroy’s House 1947 yılında Britanya sömürgesi Hindistan’ı gerçek sahiplerine iade edecek olan son genel valinin yüzlerce hizmetkarın çalıştığı evinde geçiyor. Hugh Bonneville ve Gillian Anderson’ın genel vali ve eşini canlandırdığı filmin yönetmeni Bend it like Beckham ile tanınan Gurinder Chadha. 

Yarışma dışı gösterilecek diğer film ise İspanyol yönetmen Alex de Iglesia’nın kara komedi türündeki El Bar’ı. Madrid’in ortasında bir cafe-barda kahvaltı eden müşteriler, kapının önüne çıkan birinin başından vurulması üzerine yerlerinden kıpırdamaya cesaret edemiyor ve ardından da katilin aralarında olmasından kuşkulanıyor.

Alman sinemasının büyük ustası


Altın Ayı’nın dünya prömiyerleri arasında Alman sinemasının büyük ustalarından Volker Schlöndorff’un ülkesinin politik geçmişini New York’ta geçen bir roman üzerinden ele aldığı Return to Montauk yer alıyor. Teneke Trampet ile Altın Palmiye ve Oscar kazanan ünlü yönetmenin filminde yıllar sonra bir araya gelen yazar ve avukatı Stellan Skarsgard ile Nina Hoss canlandırıyor.

Güney Kore sinemasının en üretken yönetmenlerinden, her yıl en az bir kez Berlin, Cannes ya da Venedik film festivallerinden birinde yarışan Hong Sangsoo, 2017’ye On the Beach at Night Alone ile başlıyor. Adını bir Walt Whitman şiirinden alan filmde yönetmenin hayat arkadaşı, Koreli yıldız Kim Min Hee rol alıyor.

Alman-Türk yönetmen Thomas Arslan, Dealer ile Berlinale’de sağlam bir başlangıç yaptığı kariyerinde her daim festivalin gözdesi oldu. Babasının ölümünden sonra, oğluyla birlikte beyaz geceler sırasında Norveç’e bir yolculuk yapan adamın öyküsünü anlatan Helle Nächte’nin (Bright Nights) dünya prömiyeriyle yine Berlinale spotlarının altında yer alacak.

Madenci isyanın lideri

Bir başka merak uyandırıcı film ise daha önce Cannes’ın Belirli Bir Bakış ve Berlin’in Panorama gibi keşiflere açık bölümlerine filmleri seçilen Brezilyalı yönetmen Marcelo Gomes’in imzasını taşıyor. Joacquim, kolonyal dönemde imparatorluk askeriyken madenci isyanının lideri olan Joaquim José da Silva Xavier (1746-1792) adlı tarihi karaktere odaklanıyor.

6 arkadaşın macerası

Festivalin özellikle izleyiciden büyük ilgi gören bölümlerinden Berlinale Special Galaları kapsamında gösterilecek üç yeni film de açıklandı. Hepsi de tarihin çalkantılı dönemlerinde geçen dramlar. Bunlardan ilki olan, Sam Garbarski imzalı Es war einmal in Deutschland.  2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Almanya’yı terk edip ABD’ye gitmeye çalışan altı Yahudi arkadaşın macerasını konu alıyor. 


BERLİN


588

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA