Soğuk mültecileri tehdit ediyor

Avrupa’yı etkisi altına alan soğuklardan ölenlerin sayısı 38’e yükseldi. Kötü hava şartları en fazla bu karda, kışta sokaklara ya da yazlık çadırlara terk edilen mülteciler ile evsizleri tehdit ediyor.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Dünya

Avrupa ülkeleri soğuktan donarken, gerekli önlemler alınmadığı için Midilli’de mülteciler kar altında yazlık çadırda kalıyor.

Avrupa genelinde sürmekte olan soğuk hava dalgası özellikle kıtanın doğusunu etkiliyor. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna'da soğuktan ölenlerin sayısı arttı. Polonya Kriz Merkesi (RCB) yalnızca Pazar günü 10 kişinin donarak ölmüş halde bulunduğunu duyurdu. Dondurucu soğukların başlamasından bu yana Polonya'da ölenlerin toplam sayısı 30'a ulaştı. 

RCB’nin rakamlarına göre 1 Kasım'dan bu yana ülkede toplam 65 kişi soğuktan donarak öldü. 

Çek Cumhuriyeti'nde de ölenlerin sayısı 3'ten 7'ye yükseldi. Prag'ta ölen 4 kişinin evsiz olduğu belirtildi. 

Ukrayna'nın kuzeyinde -25 dereceye düşen sıcaklıklarda ise bir gün içinde 4 kişinin donarak yaşamını yitirdiği bildirildi. İtalya'dan da iki yaşlının donarak öldüğü haberi geldi. Brindisi'de evinde kalorifer bulunmayan 82 yaşındaki bir erkek donmuş halde bulundu. 78 yaşındaki bir İtalyan da soğuktan bilincini yitirip düşerek hayatını yitirdi. 

Mültecilerin durumu kritik

Avrupa’nın birçok ülkesinde soğuk ve karlı hava şartları sürerken onbinlerce mülteci kelimenin tam anlamıyla kaderlerine terkedildi. Timsah gözyaşlarıyla mülteciler üzerinden milyarlarca Euro’luk pazarlıklar yapan ülkelerin bir çoğunda, oldukça olumsuz hava şartlarına rağmen gerekli önlemler alınmadı. Mülteciler karlar altında eksi 10-20 dereceye kadar ulaşan soğuklarda yaşam savaşı veriyor. 

-33’te dışardalar

Özellikle Sırbistan ve Yunanistan’ın birçok kentinde ve adalarda donma tehlikeleri yaşanırken kurulan çadır kentler kar altında koybolmuş durumda. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 2 bin kadar Iraklı, Afgan, Pakistanlı ve Suriyeli mültecinin terk edilmiş binalarda yaşadığını söyledi. Sırbistan'da -33 dereceye kadar inen hava sıcaklıkları nedeniyle Tuna ve Sava nehirlerinde ulaşım da durdu.

Yazlık çadırda kalıyorlar

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan kampta kalan 2 bin 500 mülteci ise geceleri sıcak su ve ısıtma imkanı olmadan yazlık çadırlarda geçirmek zorunda. Yetkili makamların tek ‘önlemi’ ise kar altındaki çadırların üzerine Birleşmiş Milletler logolu brandalar sermek oldu. Özellikle gece saatlerinde ısının oldukça düştüğü ve don yaşanması da koşulları zorlaştırıyor. 

Naylon barakalarda odun sobaları

Mülteci kampında kantin olarak kullanılan bir kaç naylon barakada bulunan odun sobaları ihtiyaca cevap vermezken göçmenler şehrin merkezinde sığınıp, ısınacak yerler aramaya başladı. Bu arada Midilli belediyesi yetkililerince, belediye tarafından kurulan Karatepe bölgesindeki   konteynerlerden oluşan kampta ise şartların daha iyi olduğu ve ısınma ve sıcak yemek sorununun bulunmadığı açıklandı. 

BM: Kaygılıyız

Yunanistan’da göçmenlerden sorumlu olan Birleşmiş Milletlenr temsilcisi Adrian Edouard ise "Şu anda Midilli, Samos, Ve Hios (Sakız) adalarındaki durumdan kaygı duyuyoruz. Samos adasında içlerinde kadın ve çocukların olduğu 700 kişi ısınma sorununun çözülmemiş olduğu kamplarda kalıyorlar” açıklamasını yaptı. 

  Yunan hükümeti hesap vermeli

Hava şartlarına rağmen önlemlerin alınmaması Yunanistan’da hükümete yönelik eleştirilerin artmasına neden oldu. Eleştirilerin muhatabı Yunanistan'ın mültecilerden sorumlu bakanlığı ise ciddi boyuttaki durumdan yerel yönetimleri sorumlu tuttu. Hükümeti eleştiren Yunan basını ise kamplarda yaşayanların "insan"  olduklarını hatırlatarak bu “suç ve ayıba” neden olanların hesap vermesi gerektiği üzerinde durdu. 

AB sözünü tutmuyor

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün Yunanistan koordinatörü Clement Perrin de Avrupa Birliğinin yardım vaatleri ve beyanlarına rağmen mültecilerin dondurucu soğuklarda çadırlarda kalmasının "merhametsizce" olduğunu söyledi. 


 HABER MERKEZİ


2130

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA