Rafsancani içerde ‘katil’ dışarda ‘uzlaşmacı’ydı

İran eski Cumhurbaşkanı Rafsancani dün törenle toprağa verildi. KDP İran liderleri Qasimlo ile Şerefkendi’nin de aralarında olduğu çok sayıda muhalif Kürt, Bahai ve komünisti katleden Rafsancani, iç politikada "kanlı" bir siyasetçi, dış politikada ise ‘reformcu’, ‘uzlaşma yanlısı’ ve ‘ılımlı’ydı.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Dünya

İran eski Cumhurbaşkanı Rafsancani dün törenle toprağa verildi. KDP İran liderleri Qasimlo ile Şerefkendi’nin de aralarında olduğu çok sayıda muhalif Kürt, Bahai ve komünisti katleden Rafsancani, iç politikada "kanlı" bir siyasetçi, dış politikada ise ‘reformcu’,  ‘uzlaşma yanlısı’ ve ‘ılımlı’ydı.

Humeyni’nin yanına gömüldü

İran eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Pazar günü 82 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmiş, ölümü nedeniyle ülkesinde 3 gün ulusal yas ilan edilmişti. Eski Cumhurbaşkanı için dün başkent Tahran’da cenaze töreni düzenlendi. 

Tahran Üniversitesinde düzenlenen cenaze törenine aralarına İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de olduğu onbinlerce kişi katıldı. İran rejimi, cenaze için Salı gününü tatil olarak ilan ederken, kent merkezindeki araç trafiğini de sınırlandırdı. Toplu taşıma araçları da, cenaze törenine katılımlar için ücretsiz hale getirildi. Törende Rafsancani’nin cenaze namazını İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney kıldırdı. Rafsancani törenin ardından Ayetullah Humeyni'nin yanına defnedildi. 

Rejimin en önemli aktörlerindendi

1979'da Şah'ın devrilmesinden sonra İran’da yönetime gelen İslamcı iktidarın en önemli aktörlerinden olan Rafsancani, siyasi hayatı boyunca hükümetteki neredeyse her pozisyonda yer aldı. Rafsancani, 17 yıl boyunca parlamento başkanlığını yaptı. 1988'de Humeyni tarafından İran ordusunun başkomutanı olarak atandı. 1989'da Humeyni’nin ölümü ardından cumhurbaşkanı seçildi ve 1997'ye kadar bu görevinde kaldı. 

Kanlı bir yöneticiydi

Batılılar açısından Rafsancani, ‘uzlaşma yanlısı’, ‘ılımlı’, ‘merkezci’ ve ‘reformcuy’du. İranlıların bir kısmı açısından İslam Cumhuriyeti'nin kurucusu Humeyni’nin müridiydi. İran’daki şeriatçı rejimden, ifade özgürlüğü kısıtlamasından ve demokrasi yoksunluğundan muzdarip Kürtler ile muhaliflere göre ise Rafsancani birçok katliamın talimatını veren kişiydi. 

Döneminde Qasimlo ve Şerefkendi katledildi

Rafsancani’nin cumhurbaşkanlığı döneminde İran’da çok sayıda muhalif Kürt, Bahai ve komünist katledildi. İran KDP'sinin Genel Sekreteri Abdurrahman Qasimlo 1989'da Viyana'da; 1992 yılında ise Berlin'de bir Yunan restoranında PDK-İ’nin diğer bir Genel Sekreteri Sadiq Şerefkendi ve üç arkadaşı da onun döneminde suikaste kurban gitti. Bu suikastlerin talimatlarının Rafsancani tarafından verildiği belirtiliyor. 

Milletvekili Pilz ifşa etmişti

2 Temmuz 2005 tarihinde Avusturya İçişleri Bakanlığı, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Qasimlo cinayetine katıldığına dair belgelerin olduğunu açıklamıştı. Yeşiller Partisi Milletvekili Peter Pilz ise bu siyasi cinayetin talimatının dönemin Cumhurbaşkanı Rafsancani tarafından verildiğini söylemişti. Pilz, Qasimlo suikaste ilişkin bir kitap da yayınlamıştı. Kitapta suikaste dair önemli belgeler de yer alıyordu. 

Avusturya Tahran’a boyun eğdi

Ancak Avusturya adalet mekanizması, İran ile olan çıkar ilişkilerinden dolayı 1990’lı yıllarda cinayetleri soruşturmaktan vazgeçti. Cinayet dosyalarının kapatılması üzerine Milletvekili Pilz, Avusturya’nın Tahran’ın baskılarına boyun eğdiğini söyleyerek Viyana hükümetine tepki göstermişti. Rafsancani ayrıca Buenos Aires'te 1994'te bir Yahudi merkezine yönelik saldırının da emrini veren kişi olarak suçlanıyor. Bu katliamda 85 kişi ölmüştü.

Rafsancani yargılanmadan öldü


Ancak Rafsancani sorumlu olduğu hiçbir suç ve katliamdan yargılanmadan 82 yaşında Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı olarak görev yaptığı sırada öldü. 


  HABER MERKEZİ


2212

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA