352 gündür cenazesi yok!

Ailesinin bütün girişimlerine rağmen cenazesine 352 gündür ulaşılamayan Hakan Arslan’ın bulunduğu Sur’da “Sur sevgi ile yükseliyor” sloganıyla inşaat projesi başlatıldı.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Haber

Amed’in Sur ilçesinde 104 süren çatışmalarda 25 Ocak 2016’da katledilen ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle Sur’da defnedilen Hakan Arslan’ın cenazesinden 352 gündür haber yok. 

Aile, cenazenin bulunması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2 defa yaptığı başvurudan sonuç almazken, avukatları aracılığıyla Sur'dan çıkan ve tutuklanan kişilerle cezaevinde görüşme sonucunda cenazenin yasaklı alandaki Hasırlı Mahallesi'ndeki Hasırlı Camisi yanına defnedildiğini öğrenmişti. Bunun üzerine cenazenin defnedildiği yerin tespit edilip, çıkarılması için tekrar başvuruda bulunan aileye savcılık, cenazenin defnedildiği belirtilen yerde daha önce yapılan arama ve kazı çalışmalarında herhangi bir cenazeye rastlanmadığı gerekçesiyle talepleri reddedildi. Cenazenin çıkarılması için Diyarbakır Valiliği’ne başvuran aileye, cevap verilmiş değil.

Sur’daki devlet müdahalesi sürüyor

Yıkım ve hafriyat çalışmasının devam ettiği Sur’da, halkın itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar değişikliği yaparak, Sur’da “TOKİ Peyzaj Düzenlemesi ve Rekreasyon Projesi, Geleneksel Diyarbakır Evleri 1'inci Etabı, Dicle Vadisi Peyzaj ve Rekreasyon Projesi 1'inci Etapları ”adıyla temel atma töreni düzenlendi. Arslan’ın cenazesinin defnedildiği alanın da bulunduğu yerde başlatılan inşaat projesi için “Sur sevgi ile yükseliyor” sloganı kullanılmıştı. Konu ile ilgili konuşan Aslan’ın babası Ali Rıza Arslan, “Bir yıldır oğlumun cenazeni arıyorum. Cenazenin Sur’da olduğunu herkes söylüyor. Valiliğe dilekçe verdik cevap alamadık. Savcılığına dilekçe verdik cevap alamadık. Bir yıldır oğlumun cenazesini alamıyorum. Sur’da daha inşaat başlamadan devlet oğlumun cenazesini ya kendisi çıkarsın ya da bana müsaade etsin ben kendi çabamla çıkartayım. Devletten talebim budur. Sur’da inşaat devam ederse artık oğlumun cenazeni bulamayacağım. Ben de bir babayım. Beni bu acı ile bırakmasınlar. 352 gündür cenazenin bulunmasını bekliyoruz. Cenazenin bulunmadığı her gün acı ve ızdırap çekiyoruz. Oğlumun yattığı yerin bir avuç toprağını da görsem içim rahat edecek” dedi.

Defnedildiği yer yıkılmıştı

Ailenin avukatı Ferhat Kılınç ise Arslan’ın yaşamını yitirdiğini öğrendikten sonra Diyarbakır Valiliğine yaptıkları başvurunun ilçede devam eden çatışmalar ve yasak gerekçe gösterilerek reddedildiğini hatırlattı. Kılınç, “Bu nedenle yasağın bitmesini bekledik. Yasak ve çatışmalar bittikten sonra Hakan Arslan’ın cenazesinin alınması ile ilgili yapmış olduğumuz 3 başvuru var. Özellikle Sur’da çıkan, Hakan Arslan’ı birebir gören ve yaşamını yitirdiğine şahit olan kişilerle yaptığımız görüşmelerde Hakan’ın defnedildiği yer bize açık bir şekilde söylendi. Biz cenazesinin çıkarılması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına hemen başvurduk. İki defa olay yerine gittik. Cenazenin defnedildiği söylenen yerin hepsi yıkılmıştı. Harabe şeklindeydi. Yerini tespit etmekte zorlandık. Geniş bir alan olduğundan kazı çalışması yapılmadı, yaptırılmadı. Halen, Hakan Arslan’ın cenazesi Sur’da, ulaşamıyoruz” diye konuştu.

İnşaat başlamadan önce

Sur’da başlatılan inşaat projesine tepki gösteren Kılınç, “Bahsi geçen proje Hakan Arslan’ın cenazesinin geçtiği yeri de kapsıyor. İnşaata projesine başlamadan önce müvekkilimizin cenazesinin bulunup ailesine teslim edilmesine talep ediyoruz. Daha önce bununla ilgili suç duyurusunda bulunduk. İnşaat çalışması, ceza soruşturması tamamlanıncaya kadar durdurulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Valilik cevap vermiyor

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine cenazeyi almak için Diyarbakır Valiliği’ne başvurduklarını ifade eden Kılınç, “Sur ile ilgilenen vali yardımcısı ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında görevden alındı. Halen başvurumuz ile ilgili valilikten bir geri dönüş olmadı. Halen Sur’da olan Hakan Arslan’ın cenazesinin biran önce bulunarak, ailesine teslim edilmesini istiyoruz. Aile kayıp olan çocuklarının bir mezarının olmasını istiyor. Annesi birkaç defa kalp krizi geçirdi. Babası halen oğlunun cenazesinin çıkarılmasını bekliyor. Bu sürecini bir an önce sonuçlandırılıp cenazesinin bulunup ailesine teslim edilmesini istiyoruz” dedi. 


 AMED324

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA