Kızı ve yoldaşını andı

9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimci için anma etkinliğinin yapıldığı kentlerden biri de Berlin’di. Sakine Cansız’ın babası İsmail Cansız’ın da aralarında olduğu bir heyet, Berlin’deki Noel Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına, saldırının gerçekleştirildiği yere çiçek bıraktı.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Haber

HIDIR ATEŞ / BERLİN 

9 Ocak 2013’te Fransa'nın başkenti Paris'te katledilen 3 devrimci Kürt kadını Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbîn) ve Leyla Şaylemez (Ronahî) için anma yürüyüşü yapıldı. 

Dest-Dan Berlin Kadın Meclisi tarafından organize edilen yürüyüşe; Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Alman kadın grupları HDK-Berlin Kadın Meclisi, Êzîdî Kadın Meclisi ve Kürdistan İslam Toplumu Federasyonu’nun (CÎK) Kadın Komisyonu destek verdi. Yürüyüşe Sakine Cansız'ın babası İsmail Cansız da katıldı. Kleistpark’da bir araya gelen eylemciler 4 dilde 'Adelet istiyoruz' ve 'Unutmadık, unutturmayacağız' pankartı açtı. Paris şehitlerinin resimlerinin taşındığı yürüyüş boyunca; 'Şehit namirin', 'Katil Erdoğan' ve 'Yaşasın devrimci dayanışma' sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında Savaş Karşıtı Anneler adına Brigitte Queck, HDK-Berlin Eşsözcüsü Mehtap Erol ve SKB Temsilcisi Seher Yeter tarafından konuşmalar yapıldı. 

Noel Katliamı’nın olduğu yere çiçek bıraktı

Brigitte Queck, adaletin sağlanması için Paris Katliamı’nın aydınlatılmasının zorunluluk olduğunu söyledi. 

HDK-Berlin Eşsözcüsü Mehtap Erol da, katliamın Fransa, Almanya ve Türkiye'nin planlı suç ortaklığı olduğunu, Kürt halkı ve dostlarının adalet sağlanıncaya dek bu davanın peşini bırakmayacağını belirtti. 

SKB adına konuşan Seher Yeter ise Paris Şehitlerini saygıyla andıklarını belirterek; bu davanın özgürlük mücadelesi veren tüm kadınların davası olduğunu ve adelet istediklerini ifade etti.

Breidscheitplaz'a kadar devam eden yürüyüşte anma köşeleri yapıldı. İsmail Cansız'ın içinde olduğu bir heyet Noel Katliamı'nın olduğu yere çiçek bıraktı.776

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA