Almanya’da 14 merkezde

9 Ocak 2013’te Paris’te MİT’in organizasyonuyla katledilen PKK kurucusu Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahî) için Almanya’nın 14 kentinde anma etkinlikleri yapıldı.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Haber


9 Ocak 2013’te Paris’te MİT’in organizasyonuyla katledilen PKK kurucusu Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahî) için Almanya’nın 14 kentinde anma etkinlikleri yapıldı. 

Stuttgart

Stuttgart’ta Ruetlingen- Sarya Kadın İnisiyatifi, Esslingen- LimArin Kadın Meclisi ve Stuttgart Şehit Meryem Kadın İnisiyatifi, Fransız konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.  

Daha sonra üç kadın meclis ve insiyatifinin birlikte düzenlediği mitinge ise Sosyalist Kadınlar Birliği’nden (SKB) bir grup kadın da destek verdi. Kadın meclisleri adına yapılan açıklamada "Sara partinin kuruluşunda yer alan arkadaşımızdı. Fidan, Avrupa’da Kürtlerin dili oldu. Her yerde Kürtlerin diplomasi çalışmalarını yürüttü. Leyla arkadaş da gençlik çalışanıydı. Her üç arkadaşımız birlikte katledildiler, şehit düştüler. Biz günlük yaşamımızda Sakine, Leyla ve Fidan’ı ve diğer şehitlerimizi yaşatarak, onların mücadelesini yürütüp, büyüteceğiz" denildi. 

SKB’nin mesajını ise Gülay Tolu okudu. Tolu "Paris Katliamı’nda adalet talebimiz halen sokaklarda yükseliyor. Dördüncü yılında Paris Katliamı’nın faillerinin açıklanması ve adaletin sağlanması için, Türkiye ve Kürdistan’da süren katliamlara güçlü bir ses olup, hayır demek için Avrupa’da yaşayan tüm göçmen kadınlarını sokaklarda seslerini yükseltmeye çağırıyoruz"dedi. 

Dresden


Dresden’de  UTA Kadın Meclisi öncülüğünde ve Alman kadın kurumlarının katılımıyla Hauptstrasse’dan Alaunplatz’a kadar bir yürüyüş düzenlendi. 3 kadın şehit ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan eylemciler, katliamı gerçekleştiren Türk devletini kınadı. Eylemde 'Katil Erdoğan', 'İkiyüzlü Fransa' ve 'Bijî Serok Apo' gibi sloganları atıldı. 

Darmstadt

Almanya’nın Darmstadt şehrindeki Luisenplatz’da kadınlar öncülüğünde düzenlenen eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı. Düzenlenen mitingte katliamı ve Fransız devletinin katliamın üstünü örtmesi sert bir dille kınandı. 

Frankfurt

Amara Nujin Kadın Meclisi ve Sara Kadın Meclisi tarafından organize edilen eyleme Mainz kentinde faaliyet gösteren Cîwanên Azad üyeleri de destek sundu. Önceki gün eylem için toplanan kadınlar, resimlerini taşıdıkları 3 devrimci kadının anısına mumlar yaktı. 'Unutmadık unutmayacağız', 'Adalet istiyoruz', '9 Ocak katliamını unutmadık' yazılı pankartlar açan kadınlar, alanda yüzlerce Almanca bildiri dağıttı.

Hamburg

Rojbîn Kadın Meclisi bileşenleri tarafından organize edilen anma etkinliğine çok sayıda Kürdistanlı katılım gösterdi. Meclis adına konuşan Eşbaşkan Leyla Kaya, Kürt kadınlarının katledilen kadın devrimcilerinin mirasına sahip çıkacağını ve bunun namus borcu olduğunu vurguladı. Hamburg’daki anma etkinliği bir sinevizyon gösterimi ardından sonlandırıldı.

Freiburg

Freiburg’taki eylem Nuda Kadın Meclisi tarafından organize edildi. Freiburg Belediyesi önünde yapılan eylem üç kadın devrimci için mum yakılması ve çiçeklerin bırakılmasıyla başladı. Bu esnada, çevreden geçenlere, Paris Katliamı’na ilişkin bildiri dağıtıldı.

NRW’de 6 kentte eylem

Almanya’nın en büyük eyaleti Nordrhein Westfalen Eyaleti’nde Düsseldorf, Aachen, Köln, Troisdorf, Hagen ve Bonn’da etkinlikler yapıldı. 

Düsseldorf’ta merkez tren istasyonu önünde yapılan anma etkinliği, üç Kürt kadın şahsında Kürdistan şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Eylemde Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Haydar Arslan "Gerçek katiller yargı önüne çıkana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kürt halkı sahipsiz değil. Bizler nefes aldığımız sürece bu mücadele sürecek" dedi. Eylemde Paris'te katledilen 3 devrimci kadını anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı. 

Aachen Deniz Fırat Kadın Meclisi öncülüğünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Sakine Cansız'ı anlatan ‘Hep Kavgaydı Yaşamım’ belgeseli izlendi.

Köln Viyan Kadın Meclisi öncülüğünde önceki gün akşam saatlerinde Köln Merkez Tren İstasyonu önünde yapılan eylem,  bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte şiirler okunurken, bir müzik dinletisi sunuldu. 

Bonn Sara Kadın Meclisi öncülüğünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde anma etkinliği düzenlendi. Anmaya çok sayıda Alman da katıldı. 

Troisdorf’taki etkinliği ise Ekin Wan Kadın Meclisi düzenledi. Etkinlik, Demokratik Kürt Toplum Merkezi'nde toplantı şeklinde yapıldı. Anmada Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) aktivisti Şükran Sincar "Kürt kadınları olarak bu davanın takipçisiyiz. Bizler yaşadığımız her alanda adalet arayışlarımızı ısrarla sürdüreceğiz" dedi.

Hagen Kültür Merkezi’nde 3 kadın devrimci için anma toplantısı yapıldı. Yapılan konuşmalarda 3 şehidin anılarına sonuna kadar sahip çıkılacağı vurgulandı. 


HABER MERKEZİ153

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA