Mahkeme tanıkları reddetti

Almanya'nın Köln kentinde tutuklu bulunan Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu'nun (YEKKOM) eski Başkanı Ahmet Çelik'in 31'inci duruşması dün Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görüldü.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Haber

Almanya'nın Köln kentinde tutuklu bulunan Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu'nun (YEKKOM) eski Başkanı Ahmet Çelik'in 31'inci duruşması dün Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görüldü. Dün saat 9.30'da başlayan duruşmada, Kürt siyasetçi Çelik ile avukatları Berthold Fresenius ve Dr. Bjorn Elberling Riel hazır bulundu. 

Geçen yıl Aralık ayında görülen duruşmada İHD Eşbaşkanı Eren Keskin, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ve gazeteci Can Dündar’ın Türkiye’de Kürtlere yönelik yürütülen soykırım ve savaş politikalarını aktarmaları için davada tanık olarak dinlenmeleri talep edilmişti. Mahkeme heyeti dünkü duruşmada kararını açıklayarak, başvuruyu reddettiğini bildirdi. 

Kürt siyasi tutsaklardan Ali Hıdır Doğan’ın Berlin’de görülen duruşmasında ise hem Almanya Parlamentosu’ndan Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Jan van Aken hem de Türkiye’den Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız tanık olarak katılmış, AKP hükümetinin Kürtlere yönelik savaş politikaları hakkında bilgi vermişti. Çelik’in duruşmasına yarın saat 13.30'da devam edilecek. Bu ay içinde 4 kez daha duruşması görülecek Çelik’in duruşma tarih ve saatleri şöyle:

* 17 Ocak saat 9.30'da

* 19 Ocak saat 13.30'da

* 24 Ocak saat 9.30'da

* 26 Ocak 13.30'da


DÜSSELDORF


169

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA