Dava kapatılamaz, izin vermeyeceğiz’

Kürt halkı katledilen üç fidanın hesabını sormak için Paris’teydi. Paris eylemcileri ‘Gerçekler ortaya çıkarılmadan bu dava kapanmaz. Kürt halkı var olduğu sürece bu davanın peşini bırakmayacak, gerçekleri ortaya çıkaracaktır’ diyor.

11 Ocak 2017 Çarşamba | Kadın

GÜL GÜZEL / ŞAHİN BOZLAR / PARİS 


7 Ocak günü Avrupa’nın birçok ülkesinden binlerce kişi gün boyu -0 derece soğuklukta Paris Katliamı’nın 4. yılında Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katillerinden ve ortaklarından hesap sormak için Paris’e aktı. Katil zanlısının ölümü ile davanın iptali, kitlede Fransa devletine karşı öfke yarattı. Zira eylemciler, katil zanlısının sağlık sorunlarını bilerek Fransa’nın yargıyı 4 yıla yaydığını düşünüyor. 

Gazetemize görüş bildiren eylemciler, davanın tek katil zanlısı Ömer Güney’in ölmesinin adalet arayışlarını engellemeyeceğini, dava aydınlanana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı. 

 Hepimizin davasıdır

Hanife Çelebi (Bordeaux): Şu an isyanda ve tepkiliyim. Çünkü haksızlıklar ve katliamlar hala devam ediyor. Bizim bu yaklaşımlara mücadelemizle dur dememiz, katliamları durdurmamız gerekiyor. Sakine, Fidan ve Leyla bizim için çok büyük değerlerdir. Böyle değerler kolay oluşmuyor. Onların davası hepimizin davasıdır. Herkes bilsin ki bu dava adaletli bir şekilde aydınlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz.      

Aydınlatılıncaya kadar eylem

Nezihe Tan (İsviçre): Şu anda çok üzgünüm. Dört yıldır buraya gelip, adalet eylemlerine katılıyorum. Biz Avrupa ülkelerinden artık davanın adalet temelinde aydınlatılmasını talep ediyoruz. Aydınlatılıncaya kadar da taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz.                        

Betül Mak (Stuttgart): Onlar toprağa bir tohum gibi düştü.  Binlerce insan o tohumların yeşermesi için Paris’te bir araya geldi. Katliam sanki bugün yapılmış gibi bir duygu içerisindeyiz. Onlar her zaman mücadelemizde yaşayacaklardır.                        

Adaletsizliği kabul etmiyorum

Aleyna (Ludwigsburg): Ben adaletsizliklere sürekli karşı duran bir insanım. Paris’te 4 yıl önce katledilen devrimci 3 Kürt kadına yapılan adaletsizliği kabul etmiyorum. Bu nedenle Paris’teyim. Babam Trabzonlu ve benim Kürt halkının yanında olmama karşı. Ama ben kendi irademle bu mücadeleyi destekliyorum.                     

Gül Ay (Stuttgart): Cumartesiyi sabırsızlıkla bekledim. Burada devrimci bir ruh ile onları anmak mutlu ediyor beni. Diğer yandan içim titriyor. 

Zekiye Ağırman (Saarbrücken): Yüreklerimiz isyanla dolu. Kendilerine demokrat diyen Avrupalıların demokrasisi yalnız kendilerine işliyor. Niye biz Kürt dediğimizde tutuklanıyor ya da katlediliyoruz? Her türlü adaletsizliğe uğruyoruz. Halk olarak bize yapılan bu adaletsizlikleri anlayamıyoruz.

Mücadelemiz devam edecek

Serap Erdem (Düsseldorf): Dört yıl geçti, katledilen üç arkadaşın acısını hala tazeymiş gibi yaşıyoruz. Ömer Güney görünürde katil ama arkasında daha farklı güçler var. Davanın görüleceği son ayda katilin öldürülmesi düşündürücü. Bu bizi hiç şaşırtmadı. Bu davanın peşini Kürt halkı olarak, Kürt kadını olarak asla ve asla bırakmayacağız. Mahkemenin bugüne kadar yapılmaması, Avrupa devletlerinin davayı ciddiye almamaları anlamına geliyor. Bu durumda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) adaletine ve doğruluğuna ne kadar inanabiliriz? Kürt halkı olarak artık bu gibi kurumlara inancımızı yitirilmiş durumdayız. Zaten onlara güvenmediğimiz için mücadelemiz devam edecek. Ömer Güney ölmüş olsa da, mahkemenin yapılması gerekir ve dava süreci işletilerek, bu katliamın arkasındaki güçler açığa çıkarılmalıdır.

Gerçekleri ortaya çıkaracağız

Saim Akçiçek (Paris): Ömer Güney’in öldüğünü söylüyorlar ama bize inandırıcı gelmiyor. Ben gerçeklerin ortaya çıkarılmaması için onun öldürüldüğünü düşünüyorum. Bunun arkasında kim var, kimlerle işbirliği yapmışsa ortaya çıkması lazım. Tüm gerçekler ortaya çıkarılana kadar bu davanın peşini bırakmayız. Ömer Güney ölmüş olsa bile, bu dava devam ettirilerek, gerçekler ortaya çıkarılmalıdır.

Hanni Tül (Darmstadt): Katledilen üç arkadaşın davasının kapandığı söyleniyor. Gerçekler ortaya çıkarılmadan bu dava kapanmaz. Kürt halkı var olduğu sürece bu davanın peşini bırakmayacak, gerçekleri ortaya çıkaracaktır. Bu katliam Fransa’da Paris’te oldu. Sadece Ömer Güney yok bunun içinde; Türkiye arkasındaydı ve Fransa’da yardım ederek katliam gerçekleştirildi. Bunlar ortaya çıkarılarak yargılanmalı. 


587

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA