Emekçiler greve gitti: Londra’da ulaşım kilitlendi

İngiltere’de devam eden kemer sıkma politikaları ve özelleştirmelere tepki gösteren demiryolu çalışanları Londra’da greve gitti.

10 Ocak 2017 Salı | Dünya

EREM KANSOY / LONDRA


İngiltere’de devam eden kemer sıkma politikaları ve özelleştirmelere tepki gösteren demiryolu çalışanları Londra’da greve gitti. 24 saatlik grev nedeniyle Londra metrosu tarihinin en sakin günlerinden birini yaşarken, ulaşım kitlendi, Londralılar işlerine yürümek zorunda kaldı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da metro çalışanları iş birimlerinin ortadan kaldırılmasına tepki olarak 24 saatlik greve gitti. Londra metrosundaki grev Pazar akşamı yerel saatle 18’de başladı, pazartesi günü de devam etti. Hafta başı olması nedeniyle Londra’da ulaşım kilitlendi. Demiryolu Çalışanları Sendikası’nın (RMT) grevi duyurmasının ardından Londra Ulaşım Servisi (TFL) hükümet işbirliği ile ulaşımda yaşanabilecek aksaklıkları engelleme başlığı altında bir dize önlem alsa da Londra’da demiryolu ulaşımının yokluğu şiddetle hissedildi. 

Ek otobüs seferleri yetmedi

Milyonlarca kişiyi etkileyen grev süresince ulaşımın aksamaması için yaklaşık 100 ek otobüs seferi konuldu. Grev sebebiyle yollara dökülen Londralılar, otobüs duraklarında uzun kuyruklar oluştururken, başkentin yollarında da yoğunluk yaşandığı görüldü. Bazı metro istasyonlarındaki kalabalık nedeniyle ve güvenlik gerekçesiyle istasyonlar boşaltıldı.

Ulaşım felç oldu

Tren ve metroya alternatif olarak otobüs, bisiklet ve nehir taşımacılığına yönelen başkentlilerden bazıları ise iş yerlerine yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Normalden fazla otobüs ve taksiler ile yüzlerce yayanın yollara döküldüğü 9 Ocak Pazartesi günü Londra’da unutulmayacak bir tarih oldu. 

Metro en sakin gününü yaşadı 

Londra metrosu ise tarihinin en sakin günlerinden birini yaşadı. Londra metrosu normalde 275 istasyonu ve yaklaşık 4.5 km uzunluğundaki ağıyla günde 3 milyondan fazla yolcu taşıyor. Buna ek olarak hizmet veren ekstra otobüs ağı ile de günlük taşınan yolcu sayısı 4 milyonun üzerine çıkıyor. Özellikle merkez Londra ve iş merkezlerinin bulunduğu bölgelerde yaşamın aşırı pahalı olması nedeniyle çalışan nüfusun büyük bir bölümü Londra dışından buralara sabah işe giderken ve iş çıkışında toplu taşıma sistemini yoğun olarak kullanıyor.

Toplu taşıma vazgeçilmez

Hastahaneler, okullar, üniversiteler ve turistik yerler ile eğlence mekanlarının da toplu taşımalar ile daha kolay ulaşılabileceği Londra’da demiryolu ulaşamı durduğu zaman tam bir kaos yaşanıyor.

Neden grev yaptılar?

Metro, tren ve otobüs sistemleri ile Londra ulaşım alanında Avrupa’nın örnek kentlerinden biri ancak iktidardaki muhafazakar partinin son yıllardaki tutarsız politikaları ulaşımı da etkiledi. Yüzlerce işçi işten çıkarılırken çalışma saatleri ise neredeyse iki katına çıkarıldı. Emekçiler iş ve çalışma güvenliklerinin tamamıyla ortadan kalktığını belirtiyor. Demiryolu Çalışanları Sendikası (RMT) ile Londra Ulaşım Servisi (TFL) arasındaki uzun süreli görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine ise 24 saatlik bir grev takvimi uygulamaya konuldu. Sendika, özellikle bilet satış ofislerinin kapanmasıyla doğacak iş kayıplarının önüne geçilmesini istiyor. Londra metrosunda 838 işçinin işten çıkarılması ve işçilerin fazla mesai yapmaya zorlanması sendikaları ve sivil toplum örgütlerini harekete geçirmişti. Yapılan tüm uyarılara rağmen sendikanın talepleri yerine getirilmemişti.  459

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA