Almanya'ya soykırım davası

Namibyalı Herero ve Nama halklarındaki iki yerli grubun temsilcileri, Almanya aleyhine soykırım suçlamasıyla ABD’de dava açtı. Almanya soykırım yaptığını kabul etse de yüzleşmenin gereklerini yerine getirmiyor.

10 Ocak 2017 Salı | Dünya

Almanya İmparatorluğu’nun o dönemki sömürgesi olan bugünün Namibya’sında Herero ve Nama halklarına 1904-1908 yılları arasında soykırım uygulanmış, Alman askerleri 100 bini aşkın kişiyi katletmişti. Berlin’in geçtiğimiz Temmuz ayında "soykırım" yaptığını kabul etmesi üzerine üzerine Namibya ve Almanya görüşmelerde bulundu ancak Herero ve Nama halkından temsilciler bu sürecin dışında tutuldu. İkinci Dünya Savaşı kurbanlarının aksine, Almanya Namibya’daki soykırım mağdurlarına tazminat ödemeyi reddetti ve bunun yerine ülkeye milyonlarca Dolar kalkınma yardımı ödediğini açıkladı.

Katledilenlerin torunları davayı açtı

Soykırıma uğrayan Herero ve Nama halklarının torunları ise ABD’nin New York kentindeki bir mahkemede Almanya’ya karşı dava açtı. Spiegel Online’ın haberine göre soykırıma uğrayan Herero ve Nama kurbanları hem tazminat hem de tazminat görüşmelerine katılmak istiyor. 

Almanya işgal, katliam ve tecavüzle suçlanıyor 

22 sayfalık dava dilekçesinde, şimdiki adıyla Namibya topraklarını işgal eden Alman ordusunun Herero ve Nama halklarına soykırım uyguladığı, 100 bini aşkın kişiyi katlettiği, kadınlara ve kız çocuklarına tecavüz edildiği, verilen zararının da karşılanmadığı vurgulanıyor. 

Almanya yüzleşmekten kaçıyor

Almanya ise Herero ve Nama halkına soykırım yaptığını kabul etse de yüzleşmenin gereklerini yerine getirmiyor. 

Davaya ilişkin Berlin’de bir açıklama yapan Federal Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Herero ve Namaların temsilcileri ile doğrudan görüşme yapmamak için ‘haklı sebeplerin’ bulunduğu öne sürerek ‘Sivil örgütleri dışlamadan hükümetler arasında müzakere yapıyoruz’ diyerek kendilerini savundu. 


HABER MERKEZİ721

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA