İçgüdüleriyle Ortaçağ kentini buldu

İçgüdülerine güvenen bir arkeolog, İngiltere-Galler sınırında bütün bir birikimini harcayarak aldığı bir arazide Ortaçağ kenti buldu.

10 Ocak 2017 Salı | Toplum-Yaşam

İçgüdülerine güvenen bir arkeolog, İngiltere-Galler sınırında bütün bir birikimini harcayarak aldığı bir arazide Ortaçağ kenti buldu.

37 yaşında arkeoloji mezunu olan Stuart Wilson, 13 yıl önce bütün birikimi olan 32.000 Sterlin ile bir arazi satın almaya karar verdi. Daha sonra aldığı arazide bir Ortaçağ kenti bulmayı başardı. İncelemeler, Stuart’ın aldığı arazide bulunan kayıp şehrin, Trellech olarak bilinen bir Ortaçağ şehri olduğunu göstermekte.

Arkeofili.com’un geçtiği habere göre, aslında bu kayıp şehrin hikayesi, bundan 15 yıl önce Stuart’ın da içinde bulunduğu Monmouth Arkeoloji Derneği’ne arazinin bulunduğu bölgeden bir çiftçi tarafından getirilen seramiklerle başlamakta. Bu çiftçinin getirdiği seramiklerin ardından, Stuart’ın da içinde olduğu gönüllülerle beraber bölgede bir Ortaçağ kentinin arayışlarına başlandı. Stuart ise bölgedeki incelemeleri sonucunda bir arazi alarak bu kayıp kentin tam anlamı ile sahibi oldu. O dönemden beri süregelen araştırmalar bugün de devam ediyor. Grup, yeni yılda bir malikane olarak düşündükleri kalıntılar üzerine yoğunlaşacaklarını söylüyor.

‘En iyi karar’

Arkeolog Wilson, ziyaretçilere Trellech hakkında bilgi verebilecekleri ve konaklama sağlayabilecekleri bir danışma merkezi kurabilmek için çalışmalara başladı.

Wilson, ülkedeki arkeoloji toplulukları tarafından ise uzun yıllarca şüphe ile karşılandığını ve ciddiye alınmadığını söylüyor. Bugün ise bütün her şeyi ile kendini bu işe adayan Stuart, ülke çapında arkeoloji toplulukları ve akademisyenler tarafından ciddiye alınmaya başlandı. Noel öncesinde Cardiff Arkeoloji Topluluğu tarafından Cardiff Üniversitesi’nde bir konuşmaya davet edildi.

Stuart Wilson, “İnsanlar delirdiğimi ve bütün paramı bir tarlaya harcamak yerine bir ev almam gerektiğini söyledi. Ancak yaptığım bu seçim hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biri çıktı, hiç pişman değilim“ diyor.


 LONDRA


396

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA