Adalet talebinden vazgeçmek yok

İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka ve Avusturya’da Kürtler ve dostları, Paris Katliamı’nın 4’üncü yıldönümü vesilesiyle meydanlardaydı. Eylemciler, Türk devleti ve Fransa’nın işbirliği ile 4’üncü yılına giren katliamın üzerinin örtülmek istendiğini belirtti. Eylemciler, Kürtlerin adalet talebinden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini dile getirdi.

09 Ocak 2017 Pazartesi | Haber

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013'te MİT'in organizatörlüğünde 3 Kürt kadın devrimcinin şehit düşmesiyle sonuçlanan katliam vesilesiyle, Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka ve Avusturya'da protesto eylemleri yapıldı.  

PKK’nin kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojîn) ve Kürt Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez'in (Ronahî) anıldığı eylemlerde, katil zanlısı Ömer Güney'in ölümüyle katliamın Fransa ve Türkiye işbirliği ile hasıraltı edildiğine dikkat çekildi.

'Tetikçi gerçekleri gizlemek için öldürüldü'

İsveç'in Stockholm, Göteborg ve Helsingborg kentlerinde kitlesel eylemler yapıldı. 

Başkent Stockholm'de önceki gün İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun toplanan Kürtler ve dostları, Türk devletini kınayan pankartlar, katledilen 3 Kürt kadın devrimci ve Kürt Halk Önderi Abdullah'ın posterlerini taşıdı. 

PKK, KCK, KJAR bayrakları ve Kürtçe marşlar eşliğinde yürüyüşe geçen eylemciler sık sık 'Adalet istiyoruz', 'Kanlı ellerinizi Kürdistan'dan çekin', 'Katil Erdoğan, ikiyüzlü Fransa', 'Sara, Rojbîn, Rohanî‘ ve 'Jin Jîyan azadî' sloganı attı.

Eylemde konuşan Sara Kürt Kadın Birliği'nden Zozan Baransson, "Adil bir dünya nasıl olur? Adil bir dünyada 3 yoldaşımız için adil bir yargılama olur. Adil bir dünyada sanık ve gerçek suçlular cezaya çarptırılır. Katledilen 3 Kürt kadınının ailesi ve adaleti isteyen milyonlarca Kürt’ün talebi yerine getirilir" dedi.  

İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Ayşe Göktepe de, 3 Kürt kadınının gerçek katillerinin gizlenmesi için tetikçi Ömer Güney'in öldürüldüğünü söyledi. Göktepe, "Biz Kürt halkı, özellikle de Kürt kadınları bunu asla kabul etmeyeceğiz. Biz, gerçek suçlular açığa çıkana ve cezalandırılana kadar meydanlara çıkmacağız ve adalet talebimizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Doğu Kürdistan Kadın Hareketi (KJAR) adına Hazal Aliali ve Cîwanên Azad adına Selin Yılmaz da, başta kadın ve gençler olmak üzere Kürt halkının Paris Katliamı’nın gerçek failerinin ortaya çıkarılması için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirtti. 

Götebourg’ta yapılan protesto eyleminde Göteborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin yazılı açıklaması okundu. 

Şehitler anısına ezgilerin çalındığı gösteride 'Fransa davayı karanlıkta bırakma', 'Adalet istiyoruz', 'Jin Jîyan azadî', 'Sara, Rojbîn, Ronahî', 'Şehit namirin' ve 'Bijî Serok Apo' sloganları atıldı.

Helsingborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ise Cansız, Doğan ve Şaylamez'i katledilişlerinin dördüncü yıldönümünde anmak için dernek lokalinde bir etkinlik düzenledi. Lokaldeki bir masanın üstüne yerleştirilen 3 Kürt kadınının resimleri gül ve karanfillerle donatılarak, önlerinde mumlar yakıldı.

Helsingborg Kürt Kadın Derneği Başkanı Eylem Batak, Türk devletinin tetikçisi Ömer Güney'in katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen yargı karşısına çıkarılmadığına ve ilk duruşma başlamadan bir ay evvel şaibeli bir biçimde öldüğüne veya öldürüldüğüne dikkat çekti. Batak, Fransa’nın Türk devleti ile işbirliği yaptığını dile getirdi. 

Kürt siyasetçi Welat Bagok ise, Türk ve Fransa’nın katliamı  birlikte kararttığına dikkat çekti. Rojava devrimi ve Kuzey Kürdistan'daki gelişmelere de değinen Bagok "Rojava devrimi ve Kuzey Kürdistan'daki serhildanlarla her zamankinden daha fazla Önderliğimizin ve Kürdistan'ın özgürlüğüne yakınlaştık. Bu da verilen büyük emekler ve şahadetlerin sonucu olmuştur" dedi. Sakine Cansız'ın yaşam ve mücadelesini anlatan 'Hep Kavgaydı Yaşamım' belgeselini izleyen Kürdistanlılar, 'Şehit namirin' sloganını atarak etkinliği sonlandırdı.

Finlandiya, Danimarka ve Norveç’te etkinlikler 

Finlandiya Kadın Komünü, Finladiya’nın başkenti Helsinki’de 3 kadın devrimciyi düzenlediği etkinlikte andı. Stokman Meydanı'nda mumlar yakıldı. 3 kadın devrimci şahsında tüm kadın şehitler için saygı duruşu yapıldı. Yoğun kar yağışı altında gerçekleştirilen anma etkiliğinde, Türk devletinin kadın mücadelesini özellikle hedeflediği vurgulandı. 

Norveç'in başkenti Oslo'da da Paris'te katledilen 3 devrimci kadın için meşaleli bir yürüyüş düzenlendi.

Oslo tren istasyonu önünden başlayan yürüyüş daha sonra Oslo'nun en kalabalık caddesi olan Karl Johan'dan geçerek, Norveç Parlamentosu’nun önüne kadar devam etti.

Miting alanında Norveç Sosyalist Sol Partisi adına Vilje Antonsen, Oslo Demokratik Toplum Merkezi adına Ayser Yüce ve PJAK Norveç Temsilciliği adına da Niştiman Serdeşti konuştu. Eylemde ayrıca 'Katil Erdoğan', 'Terörist Türkiye', 'Fransa bu katliamı aydınlat' gibi sloganlar atıldı. 

Öte yandan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta bir protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. Sêvê Kadın Meclisi'nin çağrısı üzerine başkent Kopenhag’ta toplanan bir grup Kürt ve Kürt dostu Kopenhag, Axeltorv meydanında toplandıktan sonra Fransız Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti.

Yol güzergahı boyunca ellerinde katledilen 3 kadın siyasetçinin fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyan yürüyüşçüler, ayrıca eylemin nedenini anlatan Danca ve İngilizce bildiriler dağıttı. Eylem, basın bildirisinin okunması ve konsolosluğun kapısına siyah çelenk bırakılmasıyla son buldu.   

Kadının uyanışına karşı saldırıdır

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Kürt Kadın Derneği Avesta öncülüğünde yapılan eylemde Fransa devletinin suskunluğu protesto edildi. Dondurucu soğuğa rağmen bir araya gelen Kürdistanlılar, Paris şehitlerini anmak ve Fransa'yı protesto etmek için bir yürüyüş düzenledi.

Eylemde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğraflarının olduğu ve üzerinde Almanca ve Fransızca, 'Paris Katliamı’nın aydınlatılmasını istiyoruz' yazılı pankart ve dövizler taşındı. Eyleme, Sosyalist Kadınlar Birliği tarafından yapılan açıklamada ise katliamın kadın uyanışı ve ayağa kalkışına karşı gerçekleştirildiği vurgulandı. Konuşmaların ardından Fransız Konsolosluğu'nun önüne siyah çelenk bırakıldı, 3 mum yakıldı. 

Eylemler devam edecek 

Eylemler bugün de Almanya’nın birçok kentinde meşaleli yürüyüş, miting ve anma etkinlikleri şeklinde devam edecek. TJK-E’nin organize edeceği eylemler Dresden, Bremen, Berlin, Kassel, Erfurt, Hannover, Oldenburg, Aurich, Köln, Bonn, Aachen ve Troisdorf’da gerçekleştirilecek.


 ANF / STOCKHOLM


2132

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA