Bielefeld'de yaşayan Êzîdî Kürtler: PKK'nin Şengal'den çekilmesini istemiyoruz

Federal Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin "PKK Şengal'den çıksın. Aksi halde güç kullanırız" söylemine Kürtler arasında bir tepki de Almanya'nın Bielefeld kentinde yaşayan Êzîdî Kürtlerden geldi.

09 Ocak 2017 Pazartesi | Haber

MURAT MANG / BİELFELD


Federal Kürdistan Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin "PKK Şengal'den çıksın. Aksi halde güç kullanırız" söylemine Kürtler arasında bir tepki de Almanya'nın Bielefeld kentinde yaşayan Êzîdî Kürtlerden geldi.  

Bielefeld Şengal Êzîdî Kadın Meclisi tarafından organize edilen mitingle Barzani'nin açıklamaları şiddetle kınandı. 

Aşırı soğuk havada önceki gün Bielefeld merkez tren istasyonunda önününde öğle saatlerinde eyleme Aleviler, Müslüman Kürtler ve solcu Alman gençleri de katılarak destek verdi. 

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Şengal Êzîdî Kadın Meclisi adına konuşan Mecbure Dündar, "Barzani'nin Şengal'e yönelik siyasetini kınıyoruz. Bu süreçte Kürtler el ele vermeli. Barzani, olumsuz açıklamalar yapacağına Kürt konferansı için yapılan çağrılara cevap versin. Şengal için kararı, Şengal halkı verir. Biz PKK'nin Şengal'den çıkmasını istemiyoruz. PKK bizim her şeyimizdir" dedi.


'Şengal ile beraberiz'

Paris'te 9 Ocak 2013'te katledilen 3 Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in anıldığı mitingte

Bielefeld Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) adına Hasan Özden söz aldı. 

Özden, Şengal'e yönelik kirli oyunların oynandığını, Türk Başbakanı Binali Yıldırım'ın Güney Kürdistan ziyaretinin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özden "Bunlar PKK'ye karşı kirli bir oyun içinde. Biz bu oyunları kınıyoruz. Biz Şengal ile beraberiz. Şengal'de, Kürdistan'da direnenlerle beraberiz" dedi. 


'Canla başla PKK’liyiz'


Öfkeli oldukları görülen Êzîdî Kürtler ve dostları gazetemize duygu ve düşüncelerini şu şekilde dile getirdi. Xerîbe Aba: 

"Ben Barzani'nin açıklamalarını kınıyorum. PKK'nin Şengal'den çıkmasını istemeye hakkı yok. DAİŞ, Şengal'e saldırdığında onların Peşmergeleri bırakıp kaçtı. Onlar kaçarken neden kaçıyorsunuz" diye sorduklarında "Burası bizim yerimiz değil" demişlerdi. O zaman PKK olmasaydı şimdi Êzîdîler yok olmuştu. Barzani isteseydi Êzîdîlere silah verirdi. PKK, Şengal’de Êzîdî gençleri, kadınları, yaşlıları eğitti, silah verdi. Şimdi onlar kendileri için savaşıyor. Barzani utansın. Erdoğan’ın yaptığını bugün Barzani yapmak istiyor.  Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Şengal, Êzîdxan'ındır. Öyle de kalacak ve her şeyimiz de PKK'dir. Canla, başla PKK’liyiz. 

Xensa Koyun:

"Ayıptır. Kötü konuşmak istemiyorum. Hepimiz Kürt’üz. Neden Barzani Kürtlere karşı bunları yapıyor? Sebebini açıklasın. Kürtlerden neden bu kadar rahatsız oluyor? Başur da Kürdistan'ın bir parçasıdır. Kürdistan tüm Kürtler içindir. Ben yine de kötü konuşmaktan ziyade umut ediyorum ki elini vicdanına koyar ve düşünür.  Peşmerge ne için var? Kötü günde halkını korumak için var. Ama gözlerimizle gördük PKK'nin kahraman gerillaları olmasaydı, biz Êzîdîler yok olmuştuk. PKK dört parça Kürdistan için savaşıyor. Sadece bir parça için değil. Biraz düşünsünler."

Gülbahar Gündüz (AGİF Temsilcisi):

"Bugün Şengal’de Kürt halkı için savaşan, katliamlara karşı göğüs geren, Şengal'i özgürleştiren PKK hareketidir. Orada Êzîdî halkı adına konuşması gereken birileri varsa orada mücadele eden Kürt Özgürlük Hareketi'dir. Türk devletinin Kürtlere yönelik başlattığı imha politikası içinde Barzani'nin büyük bir rolü, katkısı, payı vardır." 

Hacı Ay: 

"Bugün Şengal'e karşı duranların DAİŞ’den farkı yoktur. Ne zamana kadar bizi kandıracaklar. Biz Êzîdîler artık uyanmalıyız.  Din adına bizi kandırdılar, büyük olduklarını söyleyerek bizi kandırdılar. Kadınlarımız, kızlarımız düşmana teslim edildi. Biz bunları nasıl unutabiliriz? Biz nasıl PKK'ye Şengal'den çık diyebiliriz. Biz Êzîdîler, PKK'nin Şengal'den çıkmasına karşıyız. PKK orada kalmalıdır."2021

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA