Hesabını soracağız

Mitinge bir mesaj gönderen KJK, Paris suikastının üstünün kapatılmaması için halkın siyasi ve hukuksal mücadelesini daha etkili yürütmesi gerektiğine dikkat çekti. KCK ise, ”Bu katliamın hesabını Özgürlük Mücadelesini geliştirip Kürdistan'ı özgürleştirerek ve Türkiye ve Ortadoğu'yu demokratikleştirerek soracağız” dedi.

09 Ocak 2017 Pazartesi | Kadın

Paris Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayınlayan KJK Koordinasyonu, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, KJAR ve KJC, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledildiği 9 Ocak Paris katliamının hesabını soracaklarını belirtti.

Mesajını Paris mitingine gönderen Komalên Jinên Kurdistan (KJK) Koordinasyonu, katliamın aydınlatılması için 4 yıldır sokaklarda eylem halinde olan Kürt halkını ve kadınları selamladı.  

Cansız, Fidan ve Şaylemez’in katledilmesi ile Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesine ve özgür kadın kimliğine büyük bir darbe vurulmak istendiğini kaydeden KJK, bunun asla mümkün olmayacağını vurguladı. 

Daha etkili mücadele vurgusu

Fransa’da yaşanan siyasi suikastler gibi Paris suikastının da üstünün kapatılmasına izin vermeyeceklerini kaydeden KJK, bunun için Avrupa’daki Kürt halkının ve dostlarının siyasi ve hukuksal mücadelesini daha etkili yürütmesinin önemini vurguladı. KJK, ”Bu suikastın aydınlatılması Kürt halkı ve Kürt Özgürlük Hareketi üzerindeki gizli planların da deşifre edilmesini sağlayacaktır” diyerek, mücadelenin daha fazla örgütlenerek, ortaklaştırarak ve radikalleştirerek sürdürülmesi çağrısını yineledi. 

KCK: Hesabı Kürdistan’ı özgürleştirerek soracağız

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı yazılı açıklamasında da üç devrimci kadının şahsında özgürlük tutkusuna saldırıldığı belirtildi. Açıklamanın devamında şöyle denildi: ”Soykırımcı sömürgecilik, ölümünü PKK çizgisinde ve bu çizginin kadın özgürlük tutkusunda görmektedir. Kadın özgürlük tutkusunun soykırımcı sömürgeciliği yıkacak mücadele düzeyini ortaya çıkarmasından korkmuşlardır. Sakine, Fidan ve Leyla yoldaşları hem Avrupa’da hem de ülkede halklarımızın sahiplenmesi, PKK ve kadın özgürlük çizgisinin ölümsüzlüğünün kanıtı olmuştur.”

Sara’sız, Rojbin’siz ve Ronahi’siz geçen dört yılda gençlerin, kadınların ve tüm Kürt halkının öfkesinin daha büyüdüğünü, özgürlük tutkusunu mutlaka gerçekleştirme irade ve iddialarının daha da güçlendiğini belirten KCK, ”Bu katliamın hesabını Özgürlük Mücadelesini geliştirip Kürdistan'ı özgürleştirerek ve Türkiye ve Ortadoğu'yu demokratikleştirerek soracağız”dedi.

KJAR’dan Rojhilat devrimini gerçekleştirme sözü

Rojhilat Kadın Hareketi KJAR da dört parça Kürdistan’da ve yurt dışında gittikçe toplumsallaşan özgür kadın mücadelesiyle yaşamın her alanında Paris Katliamı'ndan hesap sorma tutumu ile yol aldıklarını kaydetti. ”KJAR  olarak Sara yoldaşın özlemini ve hayalini kurduğu Rojhilat Devrimi'ni gerçekleştirme sözümüz ve pratiğimizle Paris Katliamı'na en anlamlı ve olması gereken yanıtı vereceğiz” denilen açıklamada, mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.  

KJC: Paris Katliamı devrim gerekçemizdir

Genç kadınları sokaklara çağıran Genç Kadınlar Topluluğu KJC ise, ”Şehit Sara zalimlerin yüzüne nasıl tükürdüyse biz de onun takipçileri olarak katliamı gerçekleştiren Türk Devleti şahsında komplocu güçlerden hesap soracağız. Paris Katliamı devrim gerekçemizdir” dedi. 


 HABER MERKEZİ


1936

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA