Erdoğan Cenevre’de istenmiyor

Kıbrıs görüşmelerine katılmak arzusu ile Perşembe günü Cenevre’ye gelmesi beklenen Erdoğan protestolarla karşılanacak.

09 Ocak 2017 Pazartesi | Dünya

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü Kıbrıs görüşmeleri için İsviçre’nin Cenevre kentini ziyaret edecek. Kürt ve İsviçreli organizasyonlar ise Erdoğan’ı protestoya hazırlanıyor.

Kasım ayında İsviçre’nin Mont Pelerin dağı eteklerinde yapılan Kıbrıs görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Kıbrıs Rum kesimi ile Türk işgalindeki kuzey parçası arasındaki görüşmeler bugün Cenevre’de yeniden başlıyor. Görüşmelere katılmak isteyen Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 12 Ocak’ta Cenevre’ye gelmeyi planlıyor. 

Protesto hazırlığı var 

Ancak Erdoğan Cenevre’de pek hoş karşılanmayacak. Zira Türkiye’de Kürtler’e yönelik baskılar ile özgürlüklere yönelik saldırılar İsviçre’de tepkiyle karşılanıyor. Bu nedenle de Kürt ve İsviçreli organizasyonlar Erdoğan’ı protestoya hazırlanıyor. 12 Ocak’ta Uluslar Meydanı’nda (Place des Nations) yapılması planlanan eylem için özellikle sosyal medya üzerinden yoğun bir çağrı yapılıyor. 

Erdoğan’ın Cenevre’ye yapacağı ziyaret Aralık ayında Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından doğrulanmıştı. Ancak bu ziyaretin gerçekleşmesi Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve İngiliz Başbakan Theresa May’ın Kıbrıs görüşmelerine katılıp katılmayacağına bağlı. Tsipras ve May, Kıbrıs barış süreci ve 1974’ten bu yana Ada’da devam eden bölünmeyi ortadan kaldırma girişiminin garantörleri arasında yer alıyor. 

Harita ve yüzdelikler konuşulacak

Üç gün sürecek müzakerelerin sonunda harita ve yüzdeliklerin konuşulmasının ardından 12 Ocak Perşembe günü beşli konferansa geçilmesi planlanıyor. Birleşmiş Milletler’in (BM) Cenevre Ofisi’nin ev sahipliğinde yapılacak görüşmelerin bir şartı da Perşembe gününe kadar bir anlaşmanın çıkmış olması. Eğer Türk lider Mustafa Akıncı’yla Rum lideri Nikos Anastasiadis arasında Perşembe gününe kadar bir uzlaşma sağlanırsa, Yunan delegasyon ile Erdoğan ilk kez Kıbrıs konusunda karşı karşıya gelecek. 

Türkiye işgalci görülüyor

Kıbrıs, 2003’ten beri Avrupa Birliği üyesi. Avrupa Birliği ise birleşik bir Kıbrıs’ta yabancı birliklerin varlığını reddediyor. Türkiye bölgede "işgalci güç" olarak görülüyor ve Türk askerlerinin Ada’dan çekilmesi isteniyor. 

Türk Cumhurbaşkanı ise bölgenin doğu kısmındaki askeri birliklerini çekmeye karşılık, oradaki Türkiye vatandaşlarının korunması için garantiler istiyor. Erdoğan’ın müzakerelere katılmaktaki ısrarı ile Mustafa Akıncı’ya yaptığı siyasi baskı anlaşmanın sağlanması konusundaki umutları azaltıyor.

Nihai çözüm zor görünüyor 

BM'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide ise Ada’nın birleşmesini görüşmek amacıyla yapılacak yeni müzakerelerde nihai bir sonuca ulaşılamayacağını düşünse de nihai çözümün çerçevesinin belirlenebileceğini kaydediyor.

Anlaşma referandumdan geçmek zorunda

 Cenevre’de anlaşma sağlansa bile bu Kıbrıs’taki bölünmenin sona ereceği anlamına gelmiyor. Bunun önündeki birinci engel, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin Ada’nın iki kesiminde de referandumdan geçme zorunluluğuna bağlı olması. 

2004 yılında BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın öncülük ettiği birleşme planı referanduma sunulmuş, Türk kesimi planı onaylamıştı. Plan Rum tarafından ise reddedilmişti. Böyle bir sonucun bu anlaşma için de olabileceği belirtiliyor. 

Federatif yapı nasıl olacak?

İkincisi ise anlaşmanın sahada ne kadar uygulanabileceği ile ilgili. Onlarca yıldır Türk işgali altındaki bir bölgede kurulacak federatif bir yönetimi işletmenin kolay olmayacağı ifade ediliyor.  


 HABER MERKEZİ


1535

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA