Avrupa’da kış kıyameti

Avrupa genelinde soğuklar nedeniyle 1 Kasım’dan bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı onlarla ifade edilirken, bu sayının artabileceği tahmin ediliyor. Soğukların eksi 24 dereceyi bulduğu Bavyera başta olmak üzere Almanya genelinde yüzlerce kaza yaşandı.

09 Ocak 2017 Pazartesi | Toplum-Yaşam

Avrupa genelinde sürmekte olan yüz yılın en soğuk kış günleri nedeniyle şimdiye dek onlarca kişi donarak hayatını kaybetti.

Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesi hafta sonu en soğuk kış günlerini yaşadı. Avrupa genelinde soğuktan ölenlerin sayısının artması ise dikkat çekiyor. 

Alman Meteoroloji Dairesi (DWD) bu kış hava sıcaklığının düşmesinde bir rekor yaşandığını duyurdu. Almanya’nın her eyaletinde hafta sonu soğuklar eksilere düşerken, Bavyera eyaletinde havanın -24 dereceye kadar düştüğü belirtildi. Hava şartları nedeniyle de araba ve yaya yollarında hafta sonu çok sayıda kaza meydana geldi. 

Trafik kazaları yoğundu

Haftasonuna doğru başlayan soğuklar Bavyera eyaletinde -24’e kadar ulaşırken, doğu Almanya ise hava o kadar olmasa da aynı şekilde eksi iki haneli rakama ulaşmıştı. DWD, özellikle Batı ve Kuzey Almanya için buzlu yollar nedeniyle uyardı. 

Almanya’nın genelinde hafta sonu yüzlerce kaza meydana geldi. İtfaiye ve polisin farklı eyaletlerde yaptıkları açıklamalarda çok sayıda insanın yaralandığı ve hayatını kaybettiğini duyurdu. Yaya yollarında ise buzlanmadan dolayı çok daha fazla kaza olduğu belirtildi. 

Kuzey Ren Vestfalya’da (NRW) eyaletinde bin 500 kaza meydana geldi; 7’si ağır yüze yakın kişi yaralandı. Hannover’de 700 kaza olduğu kaydedildi. Hamburg’da pazar sabaha kadar 415 kaza, Mecklenbur-Vorpommern’de 31 kaza, Rheinland-Pfalz’da ise 40’ın üzerinde trafik kazası yaşandı.

İki günde onlarca can kaybı

Avrupa genelinde soğuk hava nedeniyle çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Kuzey Avrupa’da daha çok trafik kazası sonucu hayatını kaybedenler olduğu belirtilirken, Polonya, Çekya, Macaristan, Yunanistan gibi ülkelerde özellikle evsiz ve göçmenler donarak hayatını kaybetti.

Polonya’da soğuktan 12 kişi donarak hayatını kaybetti.

İtalya’da soğuktan oluşan kaza sonucu 7 kişi hayatını kaybetti. 

Almanya’da araba kazası sonucu 4 kişi hayatını kaybetti.

İsviçre’nin Wallis kantonunda 28 yaşında bir Fransız kaza sonucu hayatını kaybetti. 

Avusturya’nın Neustift kentinde 25 yaşında bir Avusturyalı bir kişi, göle düşerek hayatını kaybetti. Gencin kayma sonucu düştüğünden şüpheleniliyor. 

Hollanda’da buzlanmadan dolayı 330 kaza meydana geldi. Bir kazada biri kişi hayatını kaybederken, 27 kişide yaralandı.

Fransa’da otobüs kazası sonucu 4 kişi hayatını kaybederken 27 kişi de yaralandı.

Yunanistan’da hava sıcaklığı bazı bölgelerde -17’ye kadar düşerken, Girit adasında ise 40 yıldır ilk kez kar yağdı. Ülkede 20 yaşında Afganistanlı bir göçmen gencin cesedi bulundu.  

Bulgaristan’da donarak hayatını kaybeden iki göçmen ceseti bulundu. Yaşları 28 ve 35 olanların Iraklı oldukları belirtildi. 

Çekya’nın başkenti Prag’da iki kişi hayatını kaybetti. Bunlardan biri köprü altında donarak hayatını kaybettiği açıklandı.

Macaristan’da bu kış en az 80 kişinin soğuktan hayatını kaybettiği kaydedildi. Bunların 30’u evlerinde donarak öldüğü belirtildi. 

Letonya’da yılbaşından bu yana soğuklardan kaynaklı 11 kişi hayatını kaybetti.

Rusya’da son 120 yılın en soğuk haftası yaşanırken, Saint Petersburg’da 1 kişinin donarak öldüğü bildirildi. Moskova’da ise hava sıcaklığı -28 olarak ölçüldü. HABER MERKEZİ


690

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA