5000 yıllık ‘kaya takvimi’ bulundu

Arkeologlar, Sicilya’da Stonehenge benzeri yaklaşık 5000 yıllık ilginç bir “kaya takvimi” buldu. Neolitik döneme tarihlenen bu ilginç kayanın üzerinde kusursuz bir şekilde açılmış delik bulunuyor.

09 Ocak 2017 Pazartesi | Toplum-Yaşam

Arkeologlar, Sicilya’da Stonehenge benzeri yaklaşık 5000 yıllık ilginç bir “kaya takvimi” buldu. Neolitik döneme tarihlenen bu ilginç kayanın üzerinde kusursuz bir şekilde açılmış delik bulunuyor.

Yaklaşık bir metre çapında bir delik bulunan kaya oluşumu, yaklaşık 5.000 yıl önce kışın başlangıcını işaret ediyordu. Delikli Neolitik dönem kayası, 30 Kasım 2016’da 2. Dünya Savaşı dönemi sığınaklarını inceleyen bir ekip tarafından Sicilya’nın güney kıyısındaki Gela’ya 10 kilometre uzaklıktaki tarih öncesi bir nekropolün yakınındaki bir tepede keşfedildi.

Arkeofili.com’un geçtiği habere göre, Arkeolog Giuseppe La Spina, „Bu kayanın üzerinde insan yapımı bir delik vardı. Fakat bu delikli kayanın, mevsimleri ölçmek için tarih öncesi bir takvim olarak kullanıldığına dair somut kanıtlara ihtiyacımız vardı“ diyor.

La Spina ve ekip arkadaşları, GPS donanımlı bir drone’a monte edilmiş pusula, fotoğraf makinesi ve bir video kamera kullanarak, Aralık ayında bir test gerçekleştirdi. Bu testin amacı, gündönümünde yükselen güneşin kaya parçasındaki belirgin delik ile hizalanarak eşleşip eşleşmediğini bulmaktı. La Spina’ya göre, deney başarıyla tamamlandı.

İki delikli kaya daha…

7 metre yükseklikteki delik, yılın ve mevsimlerin dönüm noktasını işaret ediyor ve sert ve soğuk zamanları öngörüyordu. Ritüel önemi olan bir an. Aslında, bölge üzerine yapılan incelenmesi, MÖ. üçüncü binyılın sonlarında bu alanın kutsal bir yer olduğunu ortaya çıkardı.

Sicilya’da daha önceki araştırmalarda en az iki tane daha delikli kaya bulunmuştu. Arkeo-astronomi uzmanı Alberto Scuderi, diğer ikki delikli kaya ile yeni bulunanın, aynı kişi tarafından yapıldığını söylüyor.

Scuderi, Palermo yakınlarında iki delikli kaya bulmuştu. Scuderi, “Biri kış gündönümünde yükselen güneşe odaklanırken, diğeri de yaz gündönümünde yükselen güneşi göstererek aynı etkiyi yaratıyor. Bu yüzden, yaz gündönümünü gösteren başka bir delikli kayanın Gela yakınlarında bulunabileceğine inanıyorum“ dedi. 


 PALERMO


760

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA