Türkiye çatışmada dünya ikincisi

ABD’nin önde gelen dergilerinden Foreign Policy, Türkiye’yi Suriye ve Irak’ın ardından dünyada "en çatışmalı ikinci ülke" olarak tanımladı. Dergiye göre çözüm sürecinin Erdoğan tarafından bitirilmesi Türkiye’deki çatışmaların artmasındaki en büyük etken.

07 Ocak 2017 Cumartesi | Dünya

Foreign Policy dergisinin 2017’nin "10 çatışma alanı" listesinde Türkiye ikinci sırada gösterildi. İlk sırada Suriye ile Irak var.  

ABD’nin önde gelen dergilerinden Foreign Policy, Türkiye’yi 2017’de öne çıkan çatışma alanlarından biri olarak gösterdi. Dergide yer alan haberde dünyanın son yıllarda en tehlikeli dönemine girdiği ve savaşın keskinliğinin arttığı yorumu yapılırken, "Türkiye’den Meksika’ya kadar dünyanın en istikrarsız parlama noktaları bu sene daha da öngörülemez bir hal aldı" dendi.

İlk sırada Suriye ve Irak var

Çatışma alanı olarak 10 ülkenin yer aldığı bir liste oluşturan dergi sıralamayı şöyle yaptı: Suriye/Irak, Türkiye, Yemen, Büyük Sahra ve Çad Nehri Havzası, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Afganistan, Myanmar, Ukrayna ve Meksika’ya yer verdi.

Suriye’deki savaş dünyaya yayıldı

Dergide, ülkeler hakkında neden çatışma alanı olduklarına ilişkin geniş analizlere de yer verildi. Dünya genelinde ise bunun gerekçeleri arasında Suriye’deki iç savaşın dünyaya yayılması, ülkelerin dış politikalarındaki hatalar ve göçmen krizi gösterildi. 

Korku siyaseti kutuplaşmaya yol açıyor

İşbirliğine dayalı bir dünya sistemi kurulamadığı için dünyadaki çatışmaların ve terörün önüne geçilemediğini belirten Foreign Policy, "Barışçıl toplumlarda dahi, korku siyaseti tehlikeli kutuplaşmaya ve demagojiye yol açıyor" tespitini yaptı.

Türkiye’de 350 bin kişi yerinde edildi

Listede Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın ardından ikinci sırada yer alması ise dikkat çekerken, haberin Türkiye’yle ilgili bölümünde Temmuz 2015’ten bu yana ülkenin içinde bulunduğu çatışma ortamından ötürü en az 350 bin kişinin yerinden edildiği hatırlatıldı. AF Örgütü bu sayıyı daha önce 500 bin kişi olarak açıklamıştı. Türk devleti tarafından zorla göç ettirilenler ise Sur'un on binlerce sakininin de aralarında bulunduğu Kürtlerden oluşuyor.  Detaylı haberi şu linkten okuyabilirsiz: http://www.yeniozgurpolitika.com/index.php?rupel=nuce&id=63969. 

Çatışmaların nedeni: Çözüm sürecinin buzdolabına kaldırılması

Foreign Policy, çatışmaların gerekçesi olarak hükümet ile PKK arasında yürütülen çözüm sürecinin iktidar tarafından "buzdolabına kaldırılması"nın yarattığı olumsuz etki gösterdi. İmralı’da kurulan çözüm masasını başkanlık hırsı uğruna deviren Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Ağustos 2015’te yaptığı açıklamada sürecin bittiğini  "çözüm süreci buzdolabına kaldırılmıştır" sözleriyle ilan etmişti. 

Başkanlık ısrarı gerginliği yükseltti

Dergide ayrıca 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’de 100 bini aşkın kişinin görevden uzaklaştırılmasının ve başkanlık sistemi sürecinin toplumdaki gerginliği artırdığı belirtildi.

Türkiye tehlikeli bir rotada ilerliyor

Suriye politikasından çark eden Türkiye’nin ABD’ye sırt çevirmeye başlayıp Rusya’yla ilişkileri güçlendirme çabası içine girdiğine dikkat çeken dergi, "Ankara Batılı müttefiklerine verdiği önemi giderek azaltıyor ve Rusya ve İran’la anlaşmalar yaparak kumar oynuyor. Ancak Türkiye ve İran hala, Irak ve Suriye’deki çıkarları üzerindeki derin anlaşmazlığın tetiklediği tehlikeli bir rotada ilerliyor" uyarısını yaptı. 


 HABER MERKEZİ


1019

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA