Guardian: Paranoyok Erdoğan’a direnenlere destek verilmeli

Britanya’nın saygın gazetelerinden Guardian başyazısında "paranoyak" ve "merhametsiz" olarak nitelendirdiği Erdoğan’a karşı cesaretle direnenlere aktif destek verilmesi gerektiğini yazdı.

06 Ocak 2017 Cuma | Dünya

Britanya’nın saygın gazetelerinden Guardian başyazısında "paranoyak" ve "merhametsiz" olarak nitelendirdiği Erdoğan’a karşı cesaretle direnenlere aktif destek verilmesi gerektiğini yazdı. 

İngiliz Guardian gazetesi dün başyazısını Türkiye’ye ayırdı. Gazete, Türkiye’de baskılara direnen sivil topluma destek verilmesi gerektiğini yazarken, "Paranoyak, otokratik cumhurbaşkanı ve yönetiminin sempati duyulacak bir yanı yok" dedi. 

Saldırılar ve baskı 15 Temmuz sonrası arttı 

Gazetenin başyazısında Türkiye’nin son dönemde peş peşe gerçekleşen saldırılarla çok sayıda travmayla karşı karşıya kaldığı belirtilirken, bunların 15 Temmuz darbe girişiminin ardından artan geniş ölçekli siyasi baskı döneminde gerçekleşmiş olmasına da dikkat çekildi. 

Muhalefet acımasızca hedefleniyor

Son aylarda Türkiye üzerine yapılan yorumların çoğunda Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her türlü muhalefete karşı acımasız yöntemlere yoğunlaştığına dikkat çekildiği belirtilen yazıda, "Siyasal baskıdan oluşan bu yöntem darbe girişiminin ardından gerçekten de yeni bir doruk noktasına ulaştı" denildi.

Erdoğan’ın sempati duyulacak yanı yok

Darbe sonrası 140 gazeteci, yazar ve entelektüelin hapse atıldığını, on binlerce kişi hakkında işlem yapıldığını hatırlatan gazete, Erdoğan için şu ifadeleri kullandı: "Türkiye’nin paranoyak, otokratik cumhurbaşkanı ve yönetiminin sempati duyulacak yanı yok."

Batı’ya eleştiri: Gözlerinizi kapatmayın

Uygulanan baskının, insan hakları ihlallerinin ve Ortadoğu’daki siyasal farklılıkların sonucu olarak Türkiye’nin Batılı müttefikleriyle ilişkilerinin zedelendiğine dikkat çekilen başyazıda, "Otoriterliğin pençesindeki bir ülkeye bakarken, sadece despotu görüp, tüm çeşitliliğiyle ve tutkularıyla orada yaşayan milyonlarca yurttaşa gözlerini kapamak kolay" eleştirisi yöneltildi. 

Direnenlere aktif destek verilmeli

Erdoğan’ın Türkiye’deki iktidarı ve uygulamalarını "merhametsiz" olarak nitelendiren gazete Erdoğan ile AKP’ye karşı direnenlerinin cesaretini ise överek, "Ölülerinin yasını tutan bir ülke olarak, dayanışma göstermenin bir yolu da, baskılara rağmen demokrasi, açıklık ve tolerans tutkusuna sahip ancak nefret ve ayrımcılığı istemeyen güçlü bir sivil toplumun Türkiye’de hala var olduğunu hatırlatmaktır. Bu toplum büyük cesaret gösteriyor" tespitini yaptı.

Türkiye’nin yaşadığı travmaların mücadele ruhunu daha da takdire şayan kıldığı yorumunu yapan Guardian’ın başyazısını şöyle sonlandırdı: "Bu yurttaşların cesareti sadece empatimizi değil, aktif desteğimizi de hak ediyor."  


 HABER MERKEZİ


2074

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA