Öfke ilk günkü gibi

Kürdistanlılar ve dostları Paris Katliamı davasının kirli ittifaklara kurban edilmek istenmesine karşı sert tepki gösterdi: ‘Kanıtları net olan davayı sonuçlandırma basireti göstermeyen Fransa devletinin suç ortaklığı tescillenmiştir. Sakine Cansız Kürtlerin bilincidir. Üç devrimci kadının katledilmesi özgür yaşama yapılan bir saldırıdır. Bu davanın karartılmasına veya düşürülmesine asla göz yummayacağız.’

06 Ocak 2017 Cuma | Kadın

Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in Fransa’nın başkenti Paris’te katledilmelerinin 4’üncü yıldönümü dolayısıyla  önceki gün Avrupa’nın onlarca kentinde eylemler düzenlendi. Birçok kentte Fransız konsoloslukları önüne siyah çelenklerin bırakıldığı eylemlerde, Kürdistanlılar ve dostlarının öfke ve mücadele kararlılığı dikkati çekti. Verilen mesajlarda “Davanın başlamasına çok kısa bir süre kala tetikçi Ömer Güney’in ölmesi tesadüf değildir. Buna inanmıyoruz. Katliamda Türk devletinin rolünü iyi biliyoruz. Biz Kürt kadınları olarak bu davanın düşürülmesine asla izin vermeyeceğiz’ denildi. 

Katliama ilişkin adalet talebinin yer aldığı bildirilerin de dağıtıldığı Nöbet Eylemleri’nde yarın Paris’te yapılacak büyük yürüyüş için güçlü katılım çağrısı yapıldı. 

Paris Katliamı’nı protesto için yarın Paris’te ve İskandinavya ülkelerine bağlı Stockholm, Kopenhag, Göteborg, Oslo ve Helsinki’de de merkezi yürüyüşler yapılacak. 9 Ocak başta olmak üzere çeşitli tarihlerde de onlarca merkezde Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) öncülüğünde çok sayıda yürüyüş, miting, film gösterimi gibi eylem ve etkinlikler düzenlenecek.


‘Fransa hukuku Erdoğan’a kurban’

Eylemler en çok Almanya’da yoğunlaştı. Başkent Berlin’de Brandenburger Tor Meydanı’nda bulunan Fransa Konsolosluğu önünde bir araya gelen kalabalık grup, üç dilde ‘Adalet istiyoruz!’ ve ‘Unutmadık, unutturmayacağız!’ pankartı açarak, bina önüne üzerinde ‘Fransa hukuku Erdoğan’a kurban ediliyor!’ yazılı siyah çelenk bıraktı. Eylemciler adına açıklamayı Susanne Rössling yaptı. Rössling, kanıtların net olduğu Paris Katliamı davasını sonuçlandırma basireti göstermeyen Fransa devletinin suç ortaklığının tescillendiğini ifade ederek, şunları vurguladı: “Kürt halkı ve dostları bu katliamın karartılmasına asla izin vermeyecektir. Adalet için mücadelesini Paris Şehitleri’nin mirasına bağlı kalarak kararlı bir şekilde sürdürecektir. Bunun bir ifadesi olarak Berlin’de yaşayan Kürdistanlıları ve dostlarını 9 Ocak günü saat 16.00 da Kleistpark’da yapacağımız yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz.” 


‘MİT tetikçileri kol geziyor’

Hamburg’da Rojbin Kadın Meclisi öncülüğünde Mönckebergstrasse’de düzenlenen mitingde Cansız, Doğan ve Şaylemez’in katil zanlısı Ömer Güney’in ölümüyle suç dosyasının kapatılamayacağı belirtildi. Açıklamayı yapan Anja Flach, katliamı gerçekleştiren Türk İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) bağlı tetikçilerinin halen Avrupa’da kol gezdiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 3 Ocak’ta Türk devlet güçlerinin vahşice katlettiği Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyeleri Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ı da anan Flach, Paris yürüyüşüne ve 9 Ocak günü saat 17.00’de Hamburg’da düzenlenecek anma etkinliğine katılım çağrısı yaptı. Paris’e gidecek otobüslerin, merkezi otobüs istasyonunun dışında, Lüneburg, Winsen, Elmshorn ve Pinneberg alanlarından kalkacağı duyuruldu.

Adalet Nöbet Eylemleri’nin diğer bir durağı da Frankfurt’tu. Fransa Konsolosluğu önünde bir araya gelen kadınlar, bina önüne çelenk bırakarak yetkililere katliama ilişkin dosya sundu. Katliamın bu şekliyle üstünün kapatılamayacağı, Fransa devletinin bu kirli oyundan vazgeçmesi, suskunluğunu bozması gerektiği, davanın sorumlularının açığa çıkartılıncaya kadar mücadelenin süreceği, yapılan açıklama ile deklere edildi. 9 Ocak’ta Frankfurt Hauptwache’de saat 16.00’da yapılacak anma etkinliğine de güçlü katılım çağrısı yapıldı. 

‘Asla göz yummayacağız’

Düsseldorf’da Fransa Konsolosluğu önünde miting, ardından ise Merkez Tren İstasyonu’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Burada bir konuşma yapan HDP Wan milletvekili Tuğba Hezer, “Davanın başlamasına çok kısa bir süre kala tetikçi Ömer Güney’in ölmesi tesadüf değildir. Biz buna inanmıyoruz. Katliamda Türk devletinin rolünü iyi biliyoruz. Kürt kadınları olarak davanın takipçisiyiz” dedi. 

Geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren HPG’li Lecwan Munzur’un annesi Ayten Sünger ise Kürt kadınlarının 4 yıldır bulundukları alanda her çarşamba Fransız konsoloslukları önünde adalet eylemleri gerçekleştirdiklerini hatırlattıktan sonra şöyle dedi: “Önder Apo ‘Sakine’yi vuran beni vurmuştur, bu ikinci bir Dersim Katliamı’dır’ demişti. Sara arkadaş özgürlük mücadelemizin önemli bir sembolüdür. Amed Zindanı’nda, dağda, Avrupa’da, bulunduğu her yerde kadın öncülüğünü yaptı. Rojbîn  diplomasi, Ronahî gençlik çalışmaları yürüten çok değerli arkadaşlarımızdı. Bu davanın düşürülmesine asla göz yummayacağız” diye konuştu. 

Ardından konsolosluk önüne siyah çelenk bırakan kitle “Jin, jiyan, azadî-Sara, Rojbîn, Ronahî”, “Terörist Türkiye”, “Dün Hitler, bugün Erdoğan”,  “Merkel finanse ediyor, Erdoğan katlediyor” sloganları eşliğinde yürüyüş yaptı. 

Hanau’da ise kadınlar katliama ilişkin bilgilendirme standı açtı. 


‘Dava pazarlıklara peşkeş çekilemez’

 Katliamın gerçekleştiği Fransa’nın başkenti Paris‘te Demokratik Toplum Merkezi lokali önünde başlayan adalet eylemine, Sosyalist Kadın Birliği üyeleri de destek verdi. Kürdistan Enformasyon Bürosu önüne gelindiğinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Konuşmalarda “Fransa’nın bu katliamı açığa çıkarması konusunda her zaman ısrarcı olacağız. Davanın Türkiye ile girilen kirli ilişkilere peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz” denildi.

Eylem, 7 Ocak’ta Paris’te saat 11.00’de Gare de Nord’da yapılacak yürüyüş ve mitinge güçlü katılım çağrısıyla son buldu.

Marsilya’da Canabiere meydanında toplanan yüzlerce kişi Valiliğin önüne kadar “Sessizliğiniz ortaklığınızdan mıdır”, “Politik suikastlara hayır”, “Cinayetin karanlıkta kalması insanlık onuruna bir lekedir” sloganları eşliğinde yürüdü. Kitleye hitaben Arin Mirkan Kadın Meclisi Sözcüsü Suzan Aydemir bir konuşma yaptı. Aydemir, Paris cinayetinin sadece Türk MİT’i tarafından değil, kirli ittifaklarla gerçekleştirildiğinin altını çizerek, Kürt kadınlar olarak cinayet aydınlatılmadan mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydetti. 

‘Sakine Cansız Kürtlerin bilincidir’

Kürt siyasetçi Cuma Tak da üç devrimci kadının katledilmesinin özgür yaşama karşı saldırı  anlamı taşıdığını vurgulayarak şöyle dedi: ”Bu üç arkadaşın hedef gösterilmesi tesadüf değildir. Sakine Cansız, PKK’nin ilk kuruluş kongresinde yer alan ve kendisiyle birlikte özgürlük ağacını büyüterek Kürtlerin bilinci, mücadelesi ve sesi olmayı başaran bir arkadaştır. Düşman Sakine, Rojbin ve Leyla’yı katlederek Kürtlerin bilincini, ruhunu, özgürlük iddiasını yok etmek istedi. Tüm dünyaya mesajımızdır, bu cinayet aydınlatılıncaya kadar haklı mücadelemizi yükselteceğiz.”

Rennes’de ise Rennes Belediyesi önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. Davanın örtbas edilme çabalarına bir tepki de Fidan Doğan’ın yaşamını uzun yıllar geçirdiği Strasbourg kentinden geldi. Bas-Rhin valilik binası önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, 4 yıldan bu yana katliamın aydınlatılmamış olmasını ‘Sessizliğiniz işbirlikçiliğinizi kanıtlıyor’ pankartıyla protesto etti. Eylem yoğun kar yağışına rağmen 1 saatten fazla sürdü. 

Adalet çağrısı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık, Sakine Cansız,Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için adalet çağrısı yaptı. Fransız elçiliği etrafında İngiliz polisi yoğun güvenlik alsa da toplanan kalabalık yolun karşı tarafında seslerini duyurmaya çalıştı. Cansız, Şaylemez ve Doğan’ın katledilişine ilişkin hazırlanan ve hak arayışını vurgulayan dosya, Fransız Büyükelçisine iletilmek üzere kapıda görevlilere teslim edildi. 

Hollanda’nın Den Haag kentinde SKB’nin de destek verdiği eylem­de Fransız Konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakıldı. Açıklamalarda katliamdan bu yana olduğu gibi bundan sonra da adalet arayışının bir parçası olmaya devam edileceği belirtildi. 

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Fransız Konsolosluğu önünde eylem düzenleyen kitle sık sık ‘Katil Türkiye’ ve ‘ Hepimiz Sakine, Leyla ve Fidan’ız sloganları attı.  

İsviçre’nin Zürih kentinde Fransız Konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakılarak, katliamın aydınlatılması için artık harekete geçmesi istendi. 

Paris Katliamı Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve İsveç’in başkenti Stockholm‘de Fransa Konsoloslukları önünde gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi. Kopenhag’da Sêve Kadın Meclisi Fransız Konsolosluğuna bir dosya sundu. Açıklamalardan sonra 7 Ocak’ta saat 12:30’da Kopenhag şehir merkezi Axeltorv meydanında yapılacak mitinge güçlü katılım çağrısı yapıldı.  
Stockholm’de “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin, “Katil Erdoğan, iki yüzlü Fransa” ve “Adalet hemen şimdi” sloganları atıldı, zamanında sanığı yargı karşısına çıkarmayan Fransa hükümetini cinayetin karartılmasında Türk devleti ile işbirliği yapmakla suçlandı. 


Paris mitingine çağrı: Karartılmasına izin vermeyeceğiz


9 Ocak Paris Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla yarın Paris Gare du Nord’da yapılacak olan yürüyüş ve mitinge katılım çağrısında bulunan KONGRA-GEL ve CDK-F Eşbaşkanlığı, “Paris katliamının karartılmasına izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu. 

Katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen davanın karşılıklı ilişkiler çerçevesinde gerçeğin üstünün örtülmek istendiğine dikkat çeken KONGRA GEL, Fransız makamlarını protesto etti.

”Paris katliamını da karanlıkta bırakacaklarını sananlar yanılıyor” diyen KONGRA GEL, Kadın Özgürlük Mücadelesi’nin bu karanlığa izin vermeyeceğini kaydetti. Açıklamanın sonunda ise herkesi 7 Ocak’ta Paris’te yapılacak yürüyüş ve mitinge güçlü katılmaya çağıran KONGRA GEL, ”Güçlü katılım, davanın kapatılmasına izin vermeyeceğimizin somut mesajı olacaktır. İstenen sonucun elde edilmesi için herkes kendisini sorumlu görmeli ve geniş çevresiyle birlikte Paris yürüyüşü ve mitingine katılım sağlamalıdır” dedi. 

Asıl failler dışarıda

Fransa Kürt Demokratik Toplumu (CDK-F) ise sanığın şüpheli ölümünün, Fransa’nın Türk devletini ve istihbaratını korumaya alması anlamını taşıdığına işaret ederek, ”Kürtler mahkemenin düşürülmesini kabul etmeyecektir. Zanlı ölmüş olabilir ama asıl failler dışarıda. Bu nedenle hesap sormak için herkesi 7 Ocak Cumartesi günü yürüyüş ve mitinge katılmaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu. 
 HABER MERKEZİ1077

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA