Cizîr Katliamı Alman mahkemesinde

Almanya’da rehin tutulan Kürt siyasi tutsaklardan Ali Hıdır Doğan’ın duruşmasında tanık olarak konuşan HDP Şirnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türk devletinin Cizîr’deki vahşetini anlattı. Alman mahkemelerinde konuşan ilk Kürdistanlı milletvekili olan Sarıyıldız, “katledilenlerin isim listesini tuttuğunu, içlerinden 5 aylık bebek dahi olduğunu” belirterek, tüm bunları belgelediklerini ifade etti.

05 Ocak 2017 Perşembe | Haber

DÎLAN KARACADAĞ / HABER MERKEZİ


Almanya'nın başkenti Berlin'de tutuklu bulunan Kürt siyasetçi Ali Hıdır Doğan'ın duruşmasına tanık olarak katılan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre'deki vahşet bodrumlarında katledilen sivilleri anlatarak, Türk devletinin Kürtlere yönelik yürüttüğü savaşa dikkat çekti. Avukat Lukas Theune, bu tanıklıkların ceza indiriminde faydalı olmasını beklediklerini dile getirdi. 

Almanya'da 129b 'anti terör' maddesine dayanarak tutuklanan Kürt siyasetçilerden biri olan Ali Hıdır Doğan'ın duruşması önceki gün Berlin Mahkemesi'nde görüldü. Doğan’ın 13 Aralık’ta görülen duruşmada Alman Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Jan van Aken tanık olarak dinlenmişti. Aken, rehin tutulan Kürt siyasetçilerin davalarında tanıklık yapan ilk milletvekili oldu. Önceki günkü duruşmaya ise Türkiye’de hakkında tutuklama kararı bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız tanık olarak katıldı. Katılımın geçmiş duruşmalara göre arttığı duruşmaya Doğan'ın avukatları Lukas Theune ve Heinz Schmitt ve gazetecilerle birlikte yaklaşık 30 kişi katıldı. 

Mahkemede Kürtçe konuşan Sarıyıldız, hakimin "Türkiye’de milletvekili olmanıza rağmen neden Almanya'da ikamet ediyorsunuz" sorusuna şu cevabı verdi: "8 aydır Köln'de kalıyorum. Hakkımda tutuklama kararı var. Duruşmalarda adil bir yargılama gerçekleşmediği için geri dönemiyorum." 

Siviller katledildi 

Savunmanın isteği üzerine duruşmaya tanık olarak katılan Faysal Sarıyıldız, Kürt siyasetçi Ali Hıdır Doğan'ı tanımadığını, ilk kez duruşma salonunda gördüğünü belirterek, Kürdistan’da Türk devleti tarafından gerçekleştirilen soykırım ve katliamlara dikkat çekti. 

Katliamı belgeledik

Milletvekili olduğu Şırnak'ın Cizre ilçesinde 4-11 Eylül 2015'te sokağa çıkma yasağı esnasında Türk devlet güçleri tarafından katledilen 24 sivilin 'terörist' olmakla suçlandığını belirtti. Katledilenlerin sivil olduklarının altını çizen Sarıyıldız, "Katledilenlerin isim listesini tuttuğunu, içlerinden 5 aylık bebek dahi olduğunu" belirterek, tüm bunları belgelediklerini ifade etti. 

Vahşet bodrumunu anlattı

Sokağa çıkma yasağı esnasında yaralıları hastaneye götürmek için sokağa çıkanların üzerine de Türk devlet güçleri tarafından ateş açıldığını ifade eden Sarıyıldız, vahşet bodrumda yakılanları anlattı. 143 kişinin 3 bodrumda katledildiklerini ifade eden Sarıyıldız, katledilenlerin çoğunu sivillerin oluşturduğunu, devlet güçleri tarafından binaya benzin dökerek yakıldıklarını söyledi. 

Anlatanlar da cezalandırıldı

Vahşet bodrumunda mahsur kalanlardan Derya Koç'un İMC televizyon kanalına bağlanarak yaşanan vahşeti aktardığını hatırlatan Sarıyıldız, bir hafta sonra Koç'un cenazesinin ailesine teslim edildiğini, İMC’nin ise kapatıldığını söyledi. Bodrumlarda yaşanan vahşeti yazanlar arasında yer alan yazar Aslı Erdoğan'ın da bir süre cezaevinde rehin tutulduğuna işaret etti. 

Kent göç ettirildi

120 bin nüfusu olan Cizre'den 14 Aralık 2015- 2 Mart 2016 arasın yaklaşık 110 bin kişinin göçe zorlandığını ifade eden Sarıyıldız, ilçede her gün yaklaşık 5 ile 7 kişi yaralanırken 2 ile 3 kişinin katledildiğini vurguladı. 

DAİŞ benzeri özel kuvvetler

Yaklaşık 7 saat süren duruşmada, hakimin saldırıyı gerçekleştiren Türk güçlerine ilişkin sorduğu soruya ise Sarıyıldız şu cevabı verdi: "Özel kuvvetler operasyonlarını 'Allah-u Ekber' diyerek gerçekleştiriyorlardı. Savaş cephelerinde de dinci sloganlar atan özel kuvvetleri görenler onları DAİŞ elemanı hatta üyesi/çetesi olarak tanımlıyorlardı." 

Cezayı etkileyebilir

Duruşma sonrası görüşüne başvurduğumuz Ali Hıdır Doğan’ın Avukatı Lukas Theune, iki milletvekilin de Türkiye’de Kürt toplumuna yönelik saldırılar, Türk asker ve polisi tarafından işlenen savaş suçlarına ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Türkiye’deki durumun anlaşılması açısından aktarımların önemli olduğunu vurgulayan Av. Theune, "Milletvekillerin verdikleri ifadelerin müvekkilimize verilecek cezada indirime gidilmesinde etkili olmasını bekliyoruz" dedi. 

Hakimler Cizre'den habersiz

Duruşma hakiminin Cizre’de yaşananlardan habersiz olduğunu gözlemlediğini aktaran Avukat Theune, bu durumun Türkiye'deki Kürt toplumun durumu ile ne kadar az bağ kurulduğunun göstergesi olduğunu kaydetti. Tanıklıkların bu açıdan önemli olduğunun altını çizen Theune, bu durumun savunmanın ısrarı ile gerçekleştiğini söyledi. 

Mahkeme şimdi karar versin

Faysal Sarıyıldız’ın PKK üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Ali Hıdır Doğan'ın duruşmasında konuşarak Alman mahkemesine Kürt toplumun Türk devleti tarafından baskı ve saldırılarına maruz kaldığını anlattığını belirten Avukat Theune, "Mahkeme Kürtlerin ne şartlar altında yaşadıklarını böylece öğrenmiş oldu. Şimdi kendi karar versin; PKK gerçekten bir 'terör örgütü' müdür, değil midir" dedi. 

Ali Hıdır Doğan’ın duruşmasına 24 Ocak'ta devam edilecek. (Adres: Kammergericht Berlin-Moabit, Eingang Wilsnacker Str. 4, Saal B129)


3212

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA