Her evi Kürtçe okula dönüştüreceğiz

Türk hükümeti tarafından kapatılan Akademiya Ehmedê Xanî Eşbaşkanı İbrahim Halil Taş, Kürt halkının dil konusunda geniş bir bilince sahip olduğunun altını çizerek, “Bu rüzgar çoktan yolunu bulmuştur. Her evi Kürtçe okula dönüştüreceğiz’’ dedi.

05 Ocak 2017 Perşembe | Kültür-Sanat

Ehmedê Xanî Akademisi Eşbaşkanı İbrahim Halil Taş, Türk hükümetlerinin Kürt kurumlarına yönelik yaklaşımının Türkiye’nin kurulduğu ilk günden bu yana devam ettiğini belirterek, Kürt diline yönelik bu saldırıların Kürtçenin zenginliğine olan korkudan kaynaklı olduğunu ifade etti.

Taş, Kürt kültürü ve diline yönelik bütün saldırılara rağmen Kürt halkının büyük bedeller ödeyerek dilini savunduğunu belirtti ve ekledi: ‘’Devletin politikası her zaman ‘Tek devlet tek bayrak tek ulus ve tek dil’ olmuştur. Bu asimilasyon politikasıyla tek dilli bir yapının var olmasını kendine amaç edinmiştir. Bütün bunlar Kürt dilinin yok edilmek istemesinin göstergeleridir. Dili ve kültürü barındıran Kürt kurumlarını kapatmakla dilimizi ve kültürümüzü ortadan kaldırmak istiyorlar.” 

Rüzgar çoktan yolunu bulmuştur

Kürt halkının dil konusunda geniş bir bilince sahip olduğunun altını çizen Taş, hiçbir gücün Kürt dilini ne yasaklayabileceğini ne de engelleyebileceğini vurguladı. Hiç kimsenin Kürt dili konusunda gittikçe artan duyarlılığı zorla tersine çeviremeyeceğini kaydeden Taş, “Bu rüzgar çoktan yolunu bulmuştur. Kürt kültürü ve dili ile ilgili kurumlarımız kapatılmış olabilir fakat bu Kürtlerin dil mücadelesinden vazgeçtiğini gösteremez’’ dedi.

Asla alternatifsiz değiliz

Kürtçeye karşı duyarlılığın daha da arttığını vurgulayan Taş, ‘’kurumlarımızın kapılarına mühür vurulmuş olsa da bizim her evimiz dilimiz ve kültürümüz için birer sınıf görevi görmektedir. Çaresiz ve yöntemsiz değiliz. Devlet dilimize her baskı yaptığında bizim de temel görevimiz dilimizi korumak olmalıdır. Herkes bilsin ki bu yapılanlara karşı umudumuz hiç bir zaman kırılmayacaktır ve asla alternatifsiz değiliz” diye konuştu.


BİLAL GÜLDEM / DİHABER
İstanbul Kürt Enstitüsü halkı eğitti

Zana Farqînî*

İstanbul Kürt Enstitüsü, Kürt toplumu üzerinde toplumsal, sosyoloji ve dil bilimi anlamında ciddi etkisi ve katkısı oldu. Kürt dili araştırmasında otorite olan bir kurum. O kadar çok değerli çalışmalarla yaptı ki varlığını tüm Kürt toplumuna kabul ettirdi. 

Musa Anter ve arkadaşları öncülüğündeki geleneğinden günümüze gelen bir kurumdur. Kürtçe dilinin akademik çalışmaları açısından çok önemli çalışmalar yürüttü. Çok anlamlı ve değerli izler bıraktı. Kürt Enstitüsü, bugün eğitmen aşamasında bulunan binlerce kişiye ev sahipliği yaparak, halkı eğitti. 

Bugüne kadar kurumun hiç bir çalışması ve etkinliklerinden dolayı herhangi bir soruşturma açılmamışken, Enstitü’nün niye kapatıldığı akıllara farklı soruları getiriyor. Kürt kurumlarının kapatılmasıyla siyaset, özgürlükler ve insan hakları alanı engellenmek isteniyor. Kurumların kapılarına mühür vurulması, hiçbir şekilde topluma izah edilemez. Acaba bu kurumların kapatmalarını hangi akıl ve anlayışla kapatılıyor? Aslında Kürtler tamamıyla köksüz bırakılmak isteniyor. Bu mühürler Kürdün ayakta durmasına karşı saldırıdır. Bir gün gelir, Kürt kurumlarının kapatılmasına sebep olanlar bu halktan özür dileyerek, pişman olacaklarını unutmasın.

*Dilbilimci ve İstanbul Kürt Enstitüsü eski Başkanı


2025

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA