Yaşam ağacı:İNCİR

Bilim insanları bugüne kadar 750 incir türünü keşfetmiş durumda. Bu incirlerden 1270 kuş ve memeli türünün beslendiği belirlendi. En yaygın tüketilen meyve listesinde incir türleri açık ara ilk sıraya koyuyor.

31 Aralık 2016 Cumartesi | Toplum-Yaşam

Bilim-Teknik GÜNDEMİ


Adem ve Havva’nın yegane giyeceğinin kaynağı, Maasai halkına göre kökleri cennete uzanan ve ilk ineği dünyaya taşıyan incir ağacı dünyada birçok mitolojik hikayede yer alıyor. 

İncir ağacı dünya üzerinde dinozorların cirit attığı zamanlardan bu yana varlığını sürdürüyor. İnsanlık henüz ortada yokken canlı yaşamını besleyen incir, inatçı ve son derece dayanıklı doğası nedeniyle bilim insanları tarafından yok edilen orman arazilerinin yeniden canlandırılması için kullanılacak bir tür olarak düşünülüyor. 

Dünya üzerinde incir en fazla alt tür geliştiren ağaçlardan biri. Bilim insanları bugüne kadar incirin 750 türünü keşfetmiş durumda. İncir çoğalmasını başka canlılar ile sağlıyor. İncir meyvesini yiyen hayvanların dışkılamasının ardından tohumlar sınırsız bir alana dağılmış oluyor. Bunlardan çok küçük bir kısmı bir bitkiye dönüşüyor. 

Bu yöntem, incirin sayısız küresel felaketten kurtulup varlığını sürdürdüğü göz önüne alınırsa, oldukça etkili. 

Bilim insanları incirden 1270 kuş ve memeli türünün beslendiğini belirledi. Bu incir türler açısından en yaygın tüketilen meyve listesinde açık ara ilk sıraya koyuyor. İncir olmasaydı bugün dünyada yağmur ormanlarında yaşayan hayvan türlerinin tabağından çok önemli bir besin eksik olacaktı. 

Ormanların yeniden canlandırılması için

İncir ağacı Avusturalya, Kosta Rika, Endonezya, Güney Afrika ve Tayland’da tahrip olan ormanların yeniden canlandırılması için kullanılıyor. Özellikle Tayland’daki Doi Suthep-Pui Milli Parkındaki orman tahribatı için incir ağacının kullanılması oldukça olumlu sonuçlar vermiş. 

İncir ağacının ekilmesinin ardından bölgede vahşi yaşamın olağanüstü bir hızda canlandığını ifade eden biyolog Steve Elliott, 6 sene içinde bölgedeki kuş türlerinin sayısının 30’dan 87’ye çıktığını söyledi. 

Taşı bile deliyor

İncir her zaman faydalı değil tabii ki. Olağanüstü güçlü ve inatçı olan incir kuşlar yoluyla taşındığı bina çatlaklarında kök saldığı zaman genelde duvarların yıkılması ile sonuçlanıyor. Zaman zaman inciri kurutmak için kullanılan kimyasallar dahi fayda etmiyor. 

İnsanlık tarihindeki önemi

Adem ve Havva mitolojisinde incir yaprağının rolünü biliyoruz. Ama fiziki olarak da incir ile insanlık tarihi arasındaki bağı kuran kanıtlar var. 

Örneğin 4.6 milyon yıl önce yaşamış bir hominidin kemiklerinin yanında fosilleşmiş incir ağacının bir dalı bulunmuştu. İnsanlığın ilk çıkış yaptığı Afrika’da 100 kadar incir türü bulunuyordu. Bu kıtada gelişen kültürlerde incirin tuttuğu önemli yer bütün dünyaya dağıldı. 

Bugün incire kutsallık eden kültürlerin Orta Amerika’daki Maya’lardan Kenya’daki Kikuyulara kadar çeşitlilik göstermesi buna bağlanıyor. 

İncir ağacı odunu da ilk insan yerleşimlerinde yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Hatta bundan 11 bin 400 yıl önce Ürdün vadisinde inşa edilen bir yapıda da incir ağacından elde edilen kalasların izi bulundu. 

İncirin bilinçli üretiminin yapılmasına ilişkin ilk kanıt ise bundan 5 bin yıl öncesine ait. Sümer, Yunan, Babil ve Mısır kültürlerinde incir üretimi yapılıyordu. 


HAZIRLAYAN: Doğan Barış ABBASOĞLU - abbasogludogan@hotmail.com1734

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA